Shalom, má lásko – Jan Žáček

Autor: Jan Žáček
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2020
Počet stran: 274

„Když už nemáš šanci, tak začneš mít obrovskou odvahu.“

Věhlasný profesor Aaron Kugelstein se po sametové revoluci vrací do rodné Prahy, kde se k němu přihlásí jeho mladší bratr Josef, o němž dosud neměl tušení. Jejich otec měl Aarona před válkou, Josefa až poté, co se vrátil z koncentračního tábora. Šestiletého Aarona se rodičům podařilo uchránit před transportem v klášteře na Slovensku, odkud se pak dostal do svobodného světa. Josef vyrůstal v Československu v době socialistického bezčasí, kde heslem jeho otce bylo Jsme jenom malý lidi, který proti mocnejm nic nezmůžou. Teď se oba židovští bratři potkávají a starší mladšímu vypráví příběh svého života, v němž byl několikrát blízko smrti, ale který ho vedl za hlasem srdce.

Jan Žáček je velmi produktivní spisovatel, na svém kontě má již více než třicet knih. Já se ale přiznám, že až s knihou Shalom, má lásko jsem se poprvé setkala s autorem, ale rozhodně toho nelituju.
Tento příběh měl všechno, co má dobré vyprávění mít, všechno bylo tak akorát, aby mě čtení bavilo a hlavně, abych chtěla číst dál, dokud nebude konec.

Josef Kugelstein je mladší bratr Aarona Kugelsteina, a o svém bratrovi neměl ani tušení. Jeho otec jej měl se svou první ženou, ale poté, co nastala druhá světová, Aarona poslali pryč kvůli toho, aby ho zachránili před koncentračním táborem a sami s manželkou se ocitli za ostnatým drátem. Jeho žena nepřežila, on ano, a po válce se mu narodil právě Josef.
Jednoho dne, když Josef poslouchal rádio, v době socialismu v Československu bylo tohle zakázáno, kázal tam právě Aaron Kugelstein z Ameriky. Josef se otce zeptal, otec tak nějak odpověděl, Josef začal pátrat až došlo na shledání obou bratrů.
A tím, že se tito dva bratři začali pravidelně setkávat, vznikl příběh, který je dech beroucí, který se prolíná napříč dějinami našeho národa, který popisuje strasti malého chlapce, který se musel před fašisty a následně komunisty ukrývat, který vypráví nejen o sobě, ale i o svých láskách a svém učení s velkou odhodlaností a také něhou.
To přesně je Shalom, má lásko, příběh, který se bude líbit všem čtenářům, jež milují historii a strhující příběhy.

„Každý musí vědět, čeho chce v životě dosáhnout. A pak za tím jít. Jenom tak zvítězí. Nerozhodní prohrávají.“

Ve chvíli, kdy se do čtení Shalom, má lásko pustíte, ocitnete se přesně mezi oběma bratry, budete se cítit, jako byste jim seděli po boku a poslouchali, o čem se ti dva baví. Autor dokázal jejich dialogy a rozhovory mezi nimi napsat velmi autenticky, hovorově, nebál se ani toho, že někde přitvrdil – ohledně lásky a žen (kde to šlo až do příliš bujarého života jednoho z bratrů), až po chvíle, kdy jsme zase měla pocit, že se rozpláču nad tím, co všechno Aaron musel ve svých šesti letech prožít.

Velkou výhodou jsou velmi krátké kapitoly, opravdu velmi krátké, které ale přidávají knize na jisté dramatičnosti. I přesto, že se někdy ve vyprávění přeskakuje, dohromady to tvoří úžasný celek, který opravdu působí jako povídání u kávy, ale přitom budete znát dokonale život Aaronův, se vším dobrým, ale i zlým, co jej za celý život potkalo.
Ke konci knihy do jeho vyprávění vstupuje i jeho manželka, která Josefovi povídá o všem, k čemu mezi ní a Aaronem došlo, ze svého pohledu. Místy to bylo smutné, jindy nevídané, srdcervoucí, ale také milé a láskyplné.

Jsem nadšená, že kniha Shalom, má lásko se ke mě dostala. Opět jsem poznala jiný příběh, psaný nekonvenčně, přitom s velkou dávkou pokory a přesně pro nás, pro obyčejné čtenáře, kteří od knihy očekáváme to, že nás odvede mimo realitu, že nás nechá se zasnít, že nás uklidní, možná krapet rozčilí, ale že nám ukáže, že všechno zlé je pro něco dobré.
Tento příběh ve mě zanechal něco, co ani nedokážu popsat. Je to přesně ten pocit, kdy si řeknete, že jednou… jednou to vyjde, protože každý to má nalinkované, jde jen o to si za tím jít! 🙂 A co že má vyjít? To pochopíte, až si knihu Shalom, má lásko přečtete.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Shalom, má lásko můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *