Shledání – Fred Uhlman

Autor: Fred Uhlman
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 119

„Ale já tě přece nechci ponižovat. Ani bych to nedokázal! Dobře víš, že jsi můj jediný kamarád. A dobře víš, že tě mám radši než kohokoliv jiného. A také víš, že i já jsem byl sám, a když tě ztratím, ztratím jediného přítele, jemuž mohu důvěřovat.“

„Vstoupil mi do života v únoru 1932 a nikdy z něj už neodešel.“
Je málo knih na světě, které s dokonalou a neúprosnou vyvážeností vytvářejí protichůdné emoce. Zázrak osudového mladistvého přátelství mezi potomkem staré aristokratické rodiny Konradinem a synem židovského lékaře Hansem. Lyrický svět nedospělého zanícení a vpád nacistické brutality, jež vyvolává zhnusení, strach, ale i statečný odpor. Přímočarost a upřímnost mládí na rozhraní s patosem a sentimentalitou. Jednoduché vyprávění se dlouho vznáší jako v dlouhém tunelu, za jeho slovy je cítit pustou tmu, a přesto srdce očekává nový den, kruh světla… a na konci svět vybuchne jako hroutící s hvězda. Knížka, která mrazí – a nadchne.
Shledání (Reunion) není autobiografické dílo, přestože autobiografické prvky obsahuje: „Chlapec z toho příběhu, to samozřejmě jsem já,“ řekl o něm Uhlman, „jen jsem se nikdy nekamarádil s žádným Hohenfelsem. Rodina Hohenfelsových je jakýmsi smíšeným portrétem několika mých aristokratických spolužáků a jejich rodičů.“ Útlá novela vypráví o přátelství dvou dospívajících chlapců, jejichž osud tragicky poznamená dobová atmosféra v Německu, o složitém hledání mravních hodnot v době, kdy se většinový názor německé společnosti přiklonil k nacistické ideologii.
Filmová verze Uhlmanovy novely vznikla v devadesátých letech, scénář napsal nositel Nobelovy ceny za literaturu Harold Pinter.

Shledání je velmi útlá kniha, novela, která ale v sobě ukrývá to, čemu já osobně říkám osudové přátelství. Když si vzpomenete, jak jste přišli ke svému nejlepšímu příteli, uvědomíte si, že jste nejdříve okolo něj našlapovali po špičkách a poté mu otevřeli celé srdce. Přesně tohle se odehrává na pár stránkách příběhu o Hansovi a Konradinovi.

Nebudu popisovat děj, protože na těch několika stránkách se toho děje tak málo, že bych vám vše prozradila. Ale více se zaměřím na to, jak na mne celé čtení působilo. Nejdříve jsem byla „ohromena“ velikostí fontu písma. Ale vůbec mi to nevadilo, ba naopak. Ono to tak nějak sedělo k tomu, že příběh Shledání vypráví šestnáctiletý chlapec, který se poprvé setkává s pravým přátelstvím a také s nenávistí. Ač je písmo dosti velké, četla jsem pomalu, tak nějak opatrně, protože všechno na mne působilo, že je křehké a pokud udělám byť jen jeden prudký pohyb – třeba rychlé otočení stránky, nic už by nebylo v pořádku.

„Židáčku – táhni a na neshledanou,
Mojžíš s Izákem tě do pekla zvou.
Židáčku – kdepak tě skryjí?
U židáků v Austrálii?
Židáčku – sem nesmíš zpátky,
sic ti zpřerážíme hnátky.“

Celé Shledání je jednoduchý, nijak rozvětvený příběh o tom, jak se jeden kluk chce kamarádit s druhým, o tom, jak k sobě (úplně obyčejně) najdou cestu i přes jejich rozdílné vyznání – jeden je Žid a druhý je synem rodičů, kteří podporují Hitlera, jenž dokáže s Německem zázraky, kterého seslal sám Bůh.
Ale nemyslete si, opět tu není žádná výchova popisována, ani důsledky toho, jak jejich přátelství působí na jiné lidi, potažmo rodiče. A protože se Hitler dostává v době „rozkvětu“ jejich přátelství k moci, nic nebude už tak obyčejné jako doposud.

Víte, ono se může zdát, že Shledání je stručné, někdo může říct i neosobní a strohé vyprávění, ale v důsledku, hlavně s poslední větou v knize, dojdete do takového bodu, že budete mít husinu po celém těle, ihned si vzpomenete na své nejlepší kamarády a budete mít neskutečnou touhu jim hned napsat.

Ano, Shledání je obyčejný román, ale přitom má v sobě něco, co mne dostalo. Něco, čím si mě vyprávění získalo a věřím tomu, že jen tak na ty dva obyčejné kluky, šestnáctileté kamarády, kteří by měli mít život před sebou a podnikat různá dobrodružství, jen tak nezapomenu.
Právě to něco dělá knihu zajímavou. Pro každého bude „to něco“ jiné, ale věřím, že na konci si všichni čtenáři uvědomí, že to máme stejně – já, ty, on i ona. Že přátelství je důležité.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Leda, kde si knihu Shledání můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *