Šifra – Isabella Maldonado

Autor: Isabella Maldonado
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 376

„Když si mám vybrat, jestli jít do ringu, nebo se jenom koukat, není co řešit. Budu se prát, jako vždycky.“

V šestnácti letech se Nině Guerrerové podařilo uniknout ze smrtící pasti sériového vraha. O jedenáct let později je z ní dospělá žena, zvláštní agentka FBI, která si nenechá nic líbit – a která si poté, co internetem proletí video, na němž se efektivně vypořádává s útočníky, kteří ji napadli ve virginském parku, získá i legie fanoušků.
Jenže se dívá i někdo jiný.
Někdo, kdo Nině nemůže zapomenout starou křivdu.
Odhodlaný potrestat tu, která mu unikla, spáchá vrah z Nininy minulosti brutální zločin, jen aby ji zatáhl do vyšetřování. Tím ovšem jeho hra teprve začíná. A díky internetu se do ní tentokrát zapojí víc lidí než kdy dřív.
Jeho hádanky a slovní hříčky z něj možná udělaly zvrhlou hvězdu sociálních sítí – tajemného virtuálního ducha přezdívaného Šifra –, ale pro Ninu je pořád tím, kým byl kdysi: zrůdou přiživující se na utrpení slabších.
Aby ho dopadla, musí se spojit se spolupracovníkem FBI, psychoanalytikem Dr. Jeffrey Wadem. I jeho pronásledují stíny z minulosti, jenom společně však mají šanci – stopu za stopou, oběť za obětí – chladnokrevného vraha najít.
Začíná závod s časem, který sleduje celý svět.

Na knihu Šifra jsem byla velmi zvědavá, protože svou anotací a příslibem, o čem by měla být, mi připomínala příběh, který jsem četla nedávno, a to Unesenou od T. R. Ragan.
Jsem ráda, že zůstalo u podobnosti jen ohledně hlavního tématu a to unesené agenty v minulosti a jinak se vše odvíjelo odlišně, a tím pádem mne celé vyprávění bavilo a můžu jej hodnotit poměrně vysoko.

Jak už je psáno v oficiální anotace ke knize Šifra, tak Nina v šestnácti letech utekla svému vrahovi. Muži, který ji celý život její život po tom útěku sledoval, myslel na ni a nehodlal ji dát zadarmo její útěk.
O několik let později se zní stává agentka FBI, minulost nechává za sebou, ale to netuší, že právě ta minulost je ji v patách. Je povolána jako vyšetřovatelka k vraždě, ze které se stane mnohem více, nakonec z toho bude hra na kočku a myš, kterou bude Nina hrát se svým bývalým únoscem, ovšem nic není jednoduché, ani tato honička, ani její život a bude hůř…

„Ještě ne, moje malá Bojovnice, ale už brzy. Hodně brzy.
Srdce se ji rozbušilo jako o závod, když si vzpomněla na sevření jeho rukou na krku a na jeho horký dech na tvář, když se s ní loučil. Zase budeš moje.
Byl to slib.
Výhrůžka.“

Velmi se mi líbilo, jak autorka vymyslela celou zápletku, jak zamotala celé pátrání a jak ukázala něco ze zákulisí FBI a jak vlastně postupují v případě vrahů a sestavování jejich profilů. Knihu Šifra totiž napsala bývalá agentka FBI, která prošla různými posty, ví, jak to funguje a své zkušenosti krásně zužitkovala v příběhu a proto všechno bylo dost autentické, zajímavé, a rozhodně napínavé.

Jen co mne trochu mrzí, a kvůli čemu ubírám jednu hvězdu na hodnocení, tak je způsob, jakým bylo vše vyřešeno. V tu chvíli mi přišlo, že po celém tom napínavém a téměř excelentním pátrání a hledání, se na mě vynořilo příliš mnoho náhod, které hrály pro FBI a vlastně i samotnou Ninu. Ty „náhody“ jim hrály do karet tak, že autorka byla schopna na pár stránkách všechno ukončit a přitom po celé to vyprávění bylo vše vyšperkováno tak, aby se napětí dalo krájet a na konci to byl docela radikální řez a konec.

Ale to nic nemění na dvou věcech, které vám o knize Šifra ještě napíšu. Tou první je, že tento thriller je rozhodně dobře, co dobře, téměř perfektně napsán, je napínavý, zajímavý, věřím, že mnozí z vás jej neodloží, dokud nedočtete a tou druhou věcí, kterou napíšu je fakt, že se v roce 2022 můžete těšit na druhý díl ze série s Ninou, který si rozhodně nenechám ujít, jelikož autorka umí psát poutavě, přesně tak, aby zaujala každého svého čtenáře.
Pokud máte rádi thrillery, tak hurá luštit Šifru, stojí to za to.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Šifra můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *