Síla bouře – Cinda Williams Chima

Autor: Cinda Williams Chima
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2020
Počet stran: 424

„Lásce vzdorovat nedokážeš. Proti ní jsi bezmocný.“

Nechte se unášet propletenými příběhy pozoruhodných mladých bojovníků, kteří se postavili tyrance obdařené čarovnou mocí a riskují, že v nemilosrdném víru války přijdou o všechno.
Potulný námořník Evan Strangward dokáže ovlivňovat počasí, vlny a vítr, ale ani jeho čarovné schopnosti ho před nelítostnou císařovnou Celestine nemůžou chránit věčně. Celestinina neúnavná armáda krvepřísežných neustále roste a Evan se vydává do Fellsu, aby království varoval před hrozící invazí. Dobře ví, že pokud se mu nepodaří královnu z rodu Šedých vlčic přesvědčit, aby se císařovně postavila, celé Sedmiříší padne, a on tak přijde i o poslední útočiště. A mezi mrtvými bude i jediná osoba, o kterou Evan v žádném případě nechce přijít.
Královninu dceru, respekt vzbuzující princeznu Alyssu ana‘Raisu, mezitím proti její vůli odvážejí na východ na palubě císařovniny lodi. Lyss je možná poslední naděje, jak císařovnu porazit přímo zevnitř její přísně střežené bašty.
Ve třetím díle se sbíhají složitě propletené dějové linie a znesvářené Sedmiříší se snaží sjednotit proti strašlivé tyrance.

Síla bouře je třetím dílem ze série Sedmiříší v troskách. První dva díly jsem doslova zhltla na jeden zátah, takže očekávání, že to bude stejné, nastalo.
Ovšem, pár věcí mi udělalo čáru přes rozpočet, a já tak knihu četla mnohem déle, než jsem předpokládala. Ale zase její konec všechno zvrátil, protože tuším, že další díl, předpokládám poslední, bude doslova epickým vyvrcholením všeho.

Když si po sobě čtu už první odstavec, je mi jasné, jaké rozporuplné pocity ve mě vidíte. Ze začátku totiž Síla bouře představuje Evana, který umí ovlivňovat vítr a počasí, tím pádem celou první třetinu jsem si jela na vlně naprosto nového příběhu.
Pak se autorka sice začala věnovat i hrdinům, které známe z předešlých dílů, ale přibylo k tomu několik dalších postav, které byly cizí a já se začala lehce ztrácet.
Ale nebojte, nakonec jsem se našla! 🙂

Obdivuju autorku za to, jaký svět vytvořila a jaké postavy v něm oživila. Evan sice na mě působil příliš dětsky, ale to bylo jeho nevědomostí, tím, že vyrůstal na ulici, než se ocitl v posádce Duše oblaků.
Jo, první třetina knihy se odehrává na moři – mezi piráty – ale nebojte se, není to tak pořád. Jen je to jakýsi úvod do života Evana, aby čtenáři pochopili, že to není obyčejný kluk.
Evan se seznámí s Destinem (toho už známe z předchozích dílů). Ale mám pocit, jako kdyby Destin dospěl, dostal více prostoru ukázat, co v něm je.

„Vy si myslíte, že jste výše postavený než já? Vy? Já pocházím z královského rodu s dlouhou tradicí, zatímco vy jste syn krvežíznivého žoldáka a záletnice z Tamronu, která ani…“

A můžu vám slíbit jedno. Ve chvíli, kdy se Evan s Destinem dali dohromady jako partneři, nejen na lodi, ale také na souši, stává se z nich nebezpečná dvojice, která půjde za tím, aby vše dopadlo tak, jak má.
Jenže je pár lidí, kteří si nepřejí jejich úspěch, ba naopak, chtěli by přímo jejich smrt a Destin má v mnoha situacích svázané ruce. Takže je vše na Evanovi. Otázkou ale je, zda se mu všechno podaří tak, jak má, aby z toho vyvázl se zdravou kůží, ale nejen on, i ti, na kterých mu záleží.

Síla bouře je young adult fantasy, a dokonce se ve třetím díle objeví náznaky lgbt literatury. Nečekala bych to, ale bylo to milé, autorka nikde netlačila na pilu a já si to čtení (po tom, co jsem pochopila vztahy všech postav) opravdu užila.
Tato série je v mnohem stejná jako Nástroje smrti. Má nádherné obálky, skvělý příběh, bezvadný svět a charaktery postav, které jsou propletené jako vánočka (a věřte mi, do dnešního dne vánočku uplést neumím). 🙂

Pokud patříte mezi fanoušky young adult a fantasy literatury, máte rádi magii, nevadí vám více postav v příběhu, umíte se pohybovat na moři i na souši, chápete, proč mnoho lidí politikaří a kují za zády jiných pikle, tak se rozhodně podívejte po knize Síla bouře, a potažmo i po obou předchozích knihách ze série. Věřím, že se budou líbit! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Síla bouře můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *