Síla dávných tajemství – Sejal Badaniová

Autor: Sejal Badaniová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2019
Počet stran: 398

„…je lepší se držet dál od věcí, které ti ubližují.“

Nový smysl života můžete najít nečekaně v historii vlastní rodiny
Dojemný příběh o nezdolné síle lásky, schopnosti překonávat překážky a důležitosti lidských snů od autorky bestselleru Trail of Broken Wings
Mladá newyorská novinářka Džája je v životě připravena na všechno, jen ne na to, že prodělá tři samovolné potraty a odcizí se svému milovanému muži. V zoufalé snaze překonat své zhoršující se psychické problémy se rozhodne vydat se do Indie za svými předky, aniž by tušila, že přitom odhalí velké rodinné tajemství.
Setkává se s bývalým sluhou a důvěrníkem své zesnulé babičky, která musela za časů britské okupace čelit mnoha omezením, vyplývajícím z tradičně podřízeného postavení žen v indické společnosti. Je to právě její příběh, v němž pokrokově založená žena dokázala i přes nepřízeň osudu nalézt pravou lásku, který Džáje pomůže znovu nalézt ztracenou sílu k tomu, aby si dala život do pořádku a našla jeho smysl v pomoci bližním.

Knihu Síla dávných tajemství mám již několik dní přečtenou, ale stále jsem se dokázala „donutit“ napsat o ni pár slov. Je to totiž příběh, který mne naladil na dojemnou, tklivou a něžnou vlnu a stále jsem měla pocit, že nedokážu napsat nic kultivovaného, abych vám uměla představit knihu, která by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti.

Hlavní hrdinka Džaja, původem Indka, má velké nepříjemnosti. Prodělala několik potratů a protože s manželem nedokázali unést celé to břímě ztráty, odcizili se.
A to takovým způsobem, že Džaja odjela do Indie, do světa odkud pochází rodiče, aby našla nejen sebe, ale také zjistila, proč je její matka takovou zarytou odpůrkyní její země. Proč k ní nemá vztah. Za tím je víc, než se na první pohled zdá.
Jako „dar z nebes“ přišel jednoho dne dopis, že Džajin dědeček umírá, ona sebrala veškerou odvahu a sílu a vydala se vstříc novému dobrodružství a poznávání.
Druhou hrdinkou knihy je Džajina babička Amíša. Její život popisuje Ravi, což byl Amíšin sluha a Džaja čerpá nové informace právě od něj.
Amíša, která celý život pobývala jen v Indii, zasvětí čtenáře do zvyklostí, které jsou tak typické pro indický národ, ale také díky ní poznáte, co je pravá láska. A možná i Džaja přijde na to, co musí udělat, aby byla konečně v životě šťastnou a spokojenou ženou.

„Časem všichni přijímáme nevyhnutelné: ti, kdo nás opustili, k tomu měli důvod, jenž byl silnější než důvod zůstat.“

Vždycky, když čtu knihy, kde se prolíná minulost s přítomností, kde jsou dvě postavy, na kterých stojí jeden příběh a jejich vyprávění uvádí čtenáře v prozření, o co vlastně jde, tak se přikláním se sympatií k jedné z nich. V knize Síla dávných tajemství tomu tak nebylo. Obě hrdinky pro mne měly své kouzlo, obě byly stejně důležité, od každé jsem hltala jedno slovo za druhým. Tajemství, které vypluje na povrch téměř na samotném konci příběhu, mi začínalo být jasné už mnohem dříve, ale i přesto se mi čtení líbilo a rozhodně mi to nepokazilo celkový dojem.

„Lidské vědění je zahaleno nevědomostí. Ale nevědomost se rozptýlí Poznáním, tak jako sluneční světlo rozhání noční temnotu.“

Ač nejsem zrovna fanynkou indické kultury a zvyklostí, protože z pohledu ženy se mi spousta věcí opravdu nelíbí, v této knize je vše psáno tak, abych pocítila, že i to špatné s sebou může přinášet něco dobrého, co na první pohled není viditelné.
Amíšin příběh byl pro mne silný pro to, že zažila spoustu útlaku, ale přesto si dokázala zachovat důstojnost. I když na konci se asi o důstojnosti nedá příliš hovořit…
A Džajino vyprávění pro mě bylo silné proto, že se potýká se spoustou věcí, které jsou v dnešní době „normální“ a to, jakým způsobem se dokáže nakopnout, aby připustila své chyby a dokázala změnit svou existenci ve šťastný a naplněný život, bylo skvělé.

Autorka v tomto příběhu ukázala, že má bohatou slovní zásobu a ví, o čem píše. V knize Síla dávných tajemství najdete spoustu nádherných myšlenek, z nichž pár jsem vám tu vypsala, protože jsem se opravdu neuměla rozhodnout, která je ta nejhezčí.
Kapitoly jsou krátké, což se mi líbilo, protože to umocňovalo mou touhu číst rychleji a více, abych se dozvěděla o co jde, abych poznala životy obou hlavních hrdinek. A až ty jejich životy poznáte, ukápne vám nějaká ta slza… tak jako se to stalo mi. 🙂

„Naše srdce vytváří naše city. Ne vždycky dlouze přemýšlíme, co je správné nebo špatné, zkrátka se chováme podle toho, co zrovna chceme nebo potřebujeme.“

Pokud chcete knihu, která bude dojemná, bude pro vás v něčem i nová, bude plná nejen nádherných myšlenek, ale i situací, o kterých jste možná neměli ani tušení, že se někde dějí, tak sáhněte po tomto příběhu.
Jestliže si chcete přečíst něco silného, co vám sice neutkví v paměti napořád, ale rozhoupe to aspoň na pár dní vaše city, tak není nic jednoduššího, než se pustit do čtení knihy Síla dávných tajemství.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Síla dávných tajemství můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *