Síla stínů – Cinda Williams Chima

Autor: Cinda Williams Chima
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 439

„Bitva je jako jakýsi smrtící tanec, napadlo ji. Kroky se naučíme na cvičišti, a taky když mašírujeme sem a tam a doufáme, že je nezapomeneme, ani když nás rozruší pach krve, kvílení raněných a skučení smrti valící se na nás ze všech stran. Do bitvy pochodujeme za dělových salv a víření bubnů, ale taneční pořádek máme prázdný. Nemáme potuchy, s kým si ten den zatančíme, kdy se do toho vloží smrt a kdo opustí parket po svých.“

Vzrušující příběh o nezměrné ceně, jež se platí za válku, lákadle temné magie a dvou charakterních postavách, z nichž události činí protivníky, ale které jsou k sobě navzdory všemu, co mohou ztratit, přitahovány.
Princezna Alyssa ana’Raisa, dědička trůnu královen z rodu Šedých vlčic, se cítí mnohem lépe s mečem v ruce než při plnění povinností u dvora. Po setkání se smrtí vyráží do útoku s cílem ukončit válku, která sužuje království po celý Lyssin život. Pokud její hra nevyjde, může přijít o své království, ještě než usedne na trůn. Za hranicemi, v nepřátelském Ardenu, je mladý kapitán Halston Matelon, jehož hvězda je na vzestupu, pověřován stále nebezpečnějšími úkoly. Ocitá se v neřešitelné situaci na hranici mezi životem a smrtí, mezi děsivou pověstí čarodějnic a vlčích válečníků na severu a krutým králem, který vládne jeho domovině. Poté, co se na scéně objeví nový nepřítel – síla, která hrozí, že zničí poslední paprsky naděje v troskách Sedmiříší –, dojde k nerozlučnému propojení složitě propletených osudů Lyss a Hala.

Síla ohně, což je prvním dílem série Sedmiříší v troskách, mne dostala do kolen. A nevím, co jsem čekala od dalšího dílu, ovšem to, co jsem získala při čtení dílu Síla stínů, jsem v žádném případě neočekávala. Bylo to famózní. Plné akce, napětí a navíc úplně o jiných postavách, což bylo nečekané a o to více báječné.

V prvním díle opustíme Adriana a Jennu a v druhém nebudete pokračovat v jejich cestě. Síla stínů je příběhem o Lyss a Halovi, o Breonovi a také třeba o Tanečníkovi a válečnících klanu Šedých vlčic. Tento díl je hodně o představení bojové taktiky Šedých vlčic, o tom, jak se bránit a jak útočit. Poznala jsem spoustu nových tváří, od domorodců až po Stínového Tanečníka a musím říct, že téměř každý, kdo se ochomýtá kolem princezny Lyss je sympatický.
Lyss je hrdinka s velkým H, a protože válka s Ardenem už trvá dlouho, vezme to do rukou ona sama a se svou malou kompanií mladých lidí, kteří chtějí žít normální život a ne pořád válčit, zaútočí jinak. Tak, jak by to nikdy nikdo nečekal. Moment překvapení musí být na jejich straně.
Jenže se to trochu zkomplikuje (jak jinak) a Lyss je nucena opustit svou armádu…

Prvních pár stránek, přiznám se, jsem byla zklamaná, že nevím, jak to dopadlo s hrdiny předchozího dílu a už se dívám na životy jiných. Ale autorka mi to zklamání rychle vybila z hlavy, protože příběh Lyss a potažmo posléze i Hala, byl naprosto úžasný a já neměla čas truchlit nad tím, co se s Adrianem a Jennou stalo.
Navíc se objevují, nejen ve vzpomínkách hrdinů Síla stínů, ale také v ději jako takovém. Pár kapitol je věnováno Jenně a jsem za to ráda. Užívám si to její dobrodružství, které ji trochu i závidím.

Musím říct, že se opravdu velmi těším na další díl. Cítím v kostech, že tam se všechno prolne do jednoho, velkolepého příběhu. V tuto chvíli je v každém díle příběh dvou důležitých, hlavních hrdinů, ale pokud se ti čtyři spojí dohromady, tak to bude fenomenální. Ovšem podle Goodreads jsou díly čtyři, tudíž jsem jak na jehlách a nemůžu se dočkat, jak to všechno bude!

„My jsme děti severu
my bojujem jak jediný:
domorodci, kouzelníci,
lidé, celé rodiny.
My nejsme z masa a krve,
jsme z ocele a kamení.
Brzy už se v další horu
vaše kosti promění.“

Síla stínů má oproti prvnímu dílu jedno velké plus. Je tady mnohem více akčních scén, plno dramat, a protože už něco málo víte o životech lidí v tomto světě, dokážete se vcítit do jejich pocitů.
Líbilo se mi, že se autorka snažila dát do příběhu i romantickou linku, ale nic nepřeháněla, vše bylo jen v náznacích nebo letmých zmínkách. Žádná přeslazená romantika, ani zamilované trojúhelníky se nekonaly a to se cení.

Sérii Sedmiříší v troskách jsem si oblíbila ze tří hlavních důvodů.
1) Hrdinové – každý, kdo se v ději objeví, má charakter, rozum a cit. Ti, kteří jsou za zloduchy, jdou přes mrtvoly za tím svých „grálem“ a dodávají celému příběhu šmrnc a glanc.
2) Prostředí – svět, ve kterém se tyto příběhy odehrávají je úžasný. S hrdiny se ocitnete na souši, vysoko v zasněžených horách, v údolích plných stínů nebo na moři. Autorka se rozhodně nebála ničeho a vytvořila svět, který stojí za to si přečíst a poznat.
3) Příběh – a to zmiňuji hlavně z toho důvodu, že tady to není jak v jiných sériích. První díl navazuje na druhý… Tady prostě ne. Jsou zde dva různé příběhy, 4 hlavní hrdinové a možná, někdy, v některém dalším díle, se nejen střetnou mezi sebou, ale my, čtenáři se dozvíme, jak to s každým bude dál. O to více je vše napínavější, zábavnější.

Všichni, co máte rádi young adult fantasy, co si užíváte magii v příbězích, ale v rozumné míře, zakroužkujte si v kalendáři datum 1.4. 2019, kdy by se tato kniha, Síla stínů, měla objevit v knihkupectví.
Já za sebe hodnotím opět velmi kladně, bylo to jedno velké dobrodružství.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Síla stínů můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *