Sklenice srdíček – Jennifer Hillier

Autor: Jennifer Hillier
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2019
Počet stran: 360

„Kdo bojuje s netvory, měl by dát pozor, aby se během tohoto boje sám netvorem nestal.“ – Friedrich Nietzsche

Když beze stopy zmizí šestnáctiletá Angela Wongová, jedna z nejoblíbenějších dívek ve škole, nikdo si nedokáže představit, že by s tím měla cokoli společného její nejlepší kamarádka Georgina Shawová. A určitě to nenapadne ani kamaráda obou dívek Kaisera Brodyho.
O čtrnáct let později jsou Angeliny ostatky nalezeny nedaleko místa, kde Geo vyrůstala. Z Kaisera se mezitím stal detektiv, jenž konečně zjistí pravdu: Angela byla obětí Calvina Jamese, který poté zavraždil nejméně tři další ženy.
Pro úřady je Calvin sériovým vrahem, avšak pro Geo je kýmsi úplně jiným. Na střední škole byl její první láskou a ona s ním prožívala vášnivý vztah až do noci, kdy byla zabita Angela. Čtrnáct let věděla, co se s Angelou stalo, aniž by o tom komukoli řekla. Pak byla zatčena a poslána na pět let do vězení.
Calvin je tou dobou odsouzen na doživotí, ale nedlouho po uvěznění se mu podaří uprchnout. Krátce před Geiným popuštěním jsou nedaleko místa původního zločinu nalezena další mrtvá těla. Kaiser věří, že vrahem je opět Calvin, a obává se, že také Gein život může být v ohrožení.

Jennifer Hillier je autorkou psychologických thrillerů Creep (česky vyšlo pod názvem Pronásledovaná), Freak a Wonderland (česky vyšlo pod názvem Wonderland – Země divů). Je členkou International Writer´s Organisation (Mezinárodní organizace spisovatelů), International Organisation of Crime Writers (Mezinárodní organizace autorů kriminálních příběhů) a Mystery Writers of America (Američtí autoři záhadných příběhů). Pochází z Kanady, v současnosti žije na americkém Severozápadu, na pobřeží Tichého oceánu.

Už když jsem četla autorčin Wonderland nebo Řezníka, líbilo se mi, jak píše, o čem píše a hlavně jsem obdivovala, že mne umí vtáhnout do děje. U předchozích knih jsem téměř nedýchala a nemohla se dočkat konce, jen abych věděla, jak všechno dopadne. Sklenice srdíček ovšem předčila všechna má očekávání. Musím říct, že touto knihou mne autorka přesvědčila, že s každým dalším napsaným příběhem je lepší a lepší.

V knize je více postav, ale ty nejdůležitější jsou čtyři. Kaiser, Geo, Ang a Calvin. Geo a Ang začínají vyprávět svůj příběh, když jim je šestnáct let. Užívají si pubertální léta, jsou u roztleskávaček, navštěvují večírky, školní léta jako vyšitá. Až do dne, kdy jim cestu zkříží Calvin. Kaiserovi se nelíbí hned od začátku, ale hlavně Geo je zamilovaná od prvního střetnutí očí a neimponuje ji pouze jen to, že je starší. A s Calvinem začínají pořádné problémy, které budou mít za následek zmizení Ang a Geo si posedí v ženské věznici… Jak to ale všechno bylo? Co se stalo? Sedí ti praví ve vězení?

Celý příběh autorka vede současně v přítomnosti a minulosti. Díky tomu, jak se tyto dvě etapy hlavních hrdinů odvíjejí, čtenáři se po střípcích dozvídají všechno důležité, ale věřte mi, ať už si budete myslet, že jste na to přišli, tak si to nemyslete. Na to, co si pro nás autorka připravila, nepřijdete, ani kdybyste se snažili sebevíc. Bylo to naprosto dokonalé! Zůstala jsem zírat s otevřenou pusou, nevěřila tomu, co čtu a říkala si, že tohle se opravdu povedlo. Mám za to, že Sklenice srdíček je nejlepší knihou, kterou jsem od autorky četla.

Vím, že na tuto knihu dlouho nezapomenu. A to hlavně z toho důvodu, jak autorka popsala psychopatické sklony některých hrdinů. A hlavně použití pily. To jsem musela nahlas přečíst i doma svému partnerovi a ani on z toho nebyl dvakrát odvařený. Ovšem v dobrém slova smyslu. Mám ráda, když je thriller opravdu thrillerem. Nemusí tam stříkat krev, ale stačí pár vět, nějaká zmínka, která udělá z knihy to, co má být a já budu ráda, že ji čtu.

„Člověk vidí to, co chce vidět. Ne to, co doopravdy je.“

Sklenice srdíček je příběhem, který má hlavu a patu. Autorka si moc dobře promyslela, co chce, aby čtenáři dostali, a za tím si šla. Líbilo se mi, jakým způsobem pomalu a jistě dávala tušit některé věci, lehké indicie, které jsem si ovšem nedokázala spojit bez její pomoci. Nechala jsem se jí normálně vodit za nos a všechno mi došlo až ve chvíli, kdy to ona prozradila.

Dalším plusem, co se mi obzvlášť líbilo, tak byl barvitý popis ženské věznice. Některé věci jsem už znala z jiných knih nebo filmů, ale další věci, které si autorka vymyslela, byly téměř uvěřitelné. Stejně si myslím, i když bylo napsáno, že je vše vymyšlené, že tak nějak se to v těch nejdrsnějších kriminálech děje. Všichni jsou podplatitelní a všechno se dá koupit.

Jestli jste se s autorkou ještě nesetkali, klidně začněte knihou Sklenice srdíček. Každý příběh je samostatný, každý je jinak dobrý, ale touto knihou dostanete maximum, co od autorky můžete čekat. Násilí, vraždy, sériový vrah, spravedlnost a taky odplata. To vše zde najdete a věřím, že díky této knize přijdete autorce na chuť. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Sklenice srdíček můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *