Sladké sny – Kateřina Huňová

Autor: Kateřina Huňová
Nakladatelství: Fantom Print
Rok vydání: 2022
Počet stran: 352

„Kolik robobýků jsi už skolil?“ chtěl vědět zavalitý muž v obleku z hadí kůže.
„Stovky. Nevím přesně. Nepočítám to.“
„A živých zvířat?“
„Dvě.“
„Ach, čekal jsem vyšší číslo,“ vzdychl muž a jeho zájem rázem opadl.
„A zranění? Už tě nabodli?“ vyzvídala pro změnu mladá dívka po mužově boku. Jacob si nejdřív myslel, že je to jeho dcera. Pak ji ale onen tlouštík chytil významně za stehno a bylo tak jasné, že pokud k ní nějaké city chová, otcovská láska to rozhodně nebude.
„Několikrát.“
„Ne! A máš jizvy? Ukaž mi je! Chtěla bych je vidět!“

Když před lety udeřila epidemie Pandóry, lidstvo mělo na kahánku. Jedinou naději skýtal lék, jehož vedlejším účinkem byla absolutní a nenávratná ztráta spánku. Co se pro jednoho může zdát jako nekonečný flám, pro jiného se promění v noční můru, nebo spíš v jeden nikdy nekončící den plný dřiny a útrap.
Nyní je společnost Nového světa rozdělena do kvadrantů a Jacob, který patří do toho nejnižšího, se snaží protlouct, jak to jen jde. Živí se jako toreador bojující s robobýky a přitom si přivydělává pokoutným prodejem Sladkých snů. Drogy, která je jediným prostředkem, jak si dopřát alespoň pár hodin osvobozujícího spánku.
Jednoho dne však zaklepe na Jacobovy dveře zpovykaný boháč s nabídkou, která se neodmítá. Nabízí nemalou sumu výměnou za to, že ho bude Jacob trénovat v boji s robobýky, aby se mohl zapsat do historie jako nejlepší toreador. Přání je to zcela bláhové, Jacob se ale rozhodne muži vyhovět a vydělat si tak kredity navíc. Avšak toto rozhodnutí odstartuje řetězec událostí, jež Jacoba zavedou na cestu lemovanou intrikami a temnými tajemstvími, kterými je Nový svět protkaný. Vše může skončit něčím velkolepým, nebo se zvrhnout v nekontrolovatelný pád.

Scifi je žánr, kterému se úplně nevyhýbám, ale vždy si pozorně vybírám, co budu číst, protože přiznám se, někdy mě to nebaví… Kniha Sladké sny mne upoutala na první dobrou a o to větší radost mám, že česká autorka dokázala mi ukázat, že nejen dystopie může být sakra dobrá, ale že mi tento žánr chyběl… 🙂

Hlavní hrdinou příběhu Sladké sny je Jacob. Ale nebojte se, neprospí většinu času, ba naopak. Patří do Nového světa, kde je spánek zapomenutou komoditou. Nikdo nespí. Svět je rozdělen na čtyři kvadranty, kde nejvyšší je První, tam jsou všichni, co mají kredity (peníze) a moc. Ve čtyřce jsou ti nejchudší a také náš Jacob. Je toreador, bojuje proti robobýkům a je v tom zatraceně dobrý. Do toho obchoduje se Sny, a doufá, že jednoho dne se dostane do Třetího kvadrantu a bude se mít o kousek líp.
Jenže to netuší, co se stane… Jeho nejlepší přítel Noah je v aréně zraněn býkem a když se ho pokusí navštívit v nemocnici, zjistí, že zmizel.
A tak se zkusí vyptávat po něm, do toho si plní svoje povinnosti a ve chvíli, kdy se objeví Dashiell, nejen, že mu ještě naloží, ale dokonale se mu tím obrátí život naruby…

„Když ho hlava zbraně minula, nedělalo mu problém chytit dřevěnou násadu a vyrvat ji Maud z rukou.
„Ty malý, slizký hade,“ řekl jí přes roušku na tváři a přitom ji chytil pod krkem a zvedl do vzduchu. Jeho stisk byl natolik pevný, že Maud okamžitě odřízl od přísunu kyslíku a ona začala chroptět. Pěstičkami bušila do jeho předloktí, aby se vysvobodila ze sevření. Nikam to ale nevedlo.
„Hra skončila, drahoušku,“ zašeptal.“

Já se přiznám, dobrovolně a bez mučení, já se zamilovala! No fakt! Jacob byl naprosto skvělý! Jakým způsobem si on dokázal držet face, aniž by se zbytečně nervoval, to bylo téměř až famózní. Jeho postavu autorka vymyslela skvěle, stejně jako Maud, ta je sice kapitolou sama pro sebe, ale trvám si na tom, že by si kniha Sladké sny zasloužila pokračování a třeba právě z pohledu Maud. Hm?! 🙂

Při čtení jsem pořád přemýšlela nad tím, jak dobré by bylo, kdybych nemusela spát. Mít 24 hodin k tomu, abych všechno stíhala, to je sen! Přímo sladký sen! Jenže když si pak představím, že by nespaly ani ty mé dvě malé děťátka, tak se z toho sladkého snu stává spíše noční můra, takže zůstanu u toho, co máme a budu za to ráda. 🙂
Ale tady vidíte, že se mi kniha Sladké sny líbila po všech stránkách. Nápad Nového světa bez spánku, rozdělení na kvadranty, toreadoři, robobýci, různé mechanické vychytávky, drony, pití a jídlo – to všechno vytvořilo naprosto šílený, ale přitom lákavý svět, do kterého se budete chtít začíst.

Děj je napínavý, není předvídatelný, což je další velké plus a ten konec… No, neříkám, že tam musel být happy end, to v žádném případě, ale to, co jsem dostala… Myslím, že autorka si velmi dobře připravila půdu pro další díl. Pevně v to věřím, že nás nenechá s takovým koncem, jaký Sladké sny mají…

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fantom Print, kde si knihu Sladké sny můžete objednat.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *