Šli dva, šel sám – Petr Růžička

Autor: Petr Růžička
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 248

„Měl pocit, že neovládá své nohy. Mozek moc chtěl. Udílel nohám pokyn za pokynem. Avšak nohy byly jako z gumy a Bruna nenesly. Když tělo rozhýbal, vypadalo to jako ve zpomaleném filmu. Myslel, že má končetiny v jílu nebo v medu. Nešly odlepit. Nedokázal jít, natož se rozběhnout. Panika prostoupila celým Brunovým tělem. Jako kyselina leptala jeho mozek, jeho vůli. Propadl čirému zoufalství. Měl pocit, že se topí.“

Bruno a Žanek jsou dva vrstevníci, které jednoho dne svede dohromady šťastná náhoda. Tím začíná příběh mimořádného přátelství, jež rámují nejen první vztahy s děvčaty, ale i společné zájmy o sport a automobily.
Spokojený život však jako údery perlíkem začnou narušovat „velké dějiny“ a pokojný a jednoduchý svět, v němž protagonisté žijí, se pomalu začíná rozpadat.
Jak ovlivní konec první republiky a začátek okupace životy a přátelství našich hrdinů?
Příběh se odehrává v kulisách mnohonárodnostního Brna druhé poloviny třicátých let dvacátého století. Osudy obyvatel, místní reálie a dobový jazyk ožívají před očima a přesvědčují tak čtenáře, že život není černobílý a že nikdy nemůžete vědět, jak byste se vy nebo vaši blízcí zachovali, kdybyste se ocitli před těžkým rozhodováním v těžké době.

Příběh Šli dva, šel sám vás dostane svou atmosférou. Tu autor naprosto úžasně vystihl. Ocitnete se v Brně, ve třicátých letech dvacátého století, budete sledovat životní cestu dvou mladých mužů, které k sobě svede náhoda a jejich přátelství bude trpět tím, co se děje v Německu a hlavně tím, kdo se děje…

Bruno jde na rande s ženou, kterou se odvážil oslovit. Jenže z rande přijde místo s novou láskou, se zlomeným nosem a novým kamarádem, který jej zachránil.
Jedna je kluk z osmi sourozenců, který bydlí v autodílně, kde také pracuje, jen proto, aby nemusel žít s tolika lidmi v jednom bytě.
Když se vrací z fotbalového zápasu, uvidí, jak tři kluci mlátí nějakého ležícího muže. A tím není nikdo jiný než Bruno.
Jejich setkáním se mnohé změní, hlavně oba v sobě naleznou ty správné kamarády, kteří si důvěřují. Ovšem v Německu se budí zlo, v Brně je spousta Němců, kteří souhlasí s Hitlerem a jeho přístupem a všeobecně začíná přituhovat… Jak dopadne jejich přátelství? Jak se všechno to, co se děje okolo dotkne jejich rodin? To se dozvíte v knize Šli dva, šel sám.

„Usmívající se matka mu dala jednoznačně za pravdu a spokojeně si prohlížela dovezené maso.
Žanek matku objal a sliboval: „Mámo, neboj, já seženu jinej zdroj, vod teho Ritticha už flajš brat nebudem.“
V poklusu slyšel ještě matku na pavlači děkovat: „Jo, a přídi v nedělu na voběd, bude polívka i maso, dondi určitě!“

Šli dva, šel sám je zajímavá kniha nejen svým vyprávěním, ale také způsobem, jakým je napsána. Brněnským nářečím autor nešetří, tak stejně jako němčinou, takže na konci knihy je seznam – slovník slov, kterým nebudete rozumět a upřímně, docela hojně jsem jej využívala. 🙂

Jinak ten příběh, který vás na stránkách Šli dva, šel sám čeká, je velmi příjemný. Na pozadí začínající nástup Hitlera dává tomuto čtení trochu temnou atmosféru a můžete pozorovat, jak na to reagují postavy, které žijí nedaleko a také ty, které mají vazbu na Německo.
Také se zde řeší automobily, nejen ty závodní, a to šlo tedy mimo mě. Tomu jsem nerozuměla, ale rozhodně to nezastiňuje příběh dvou přátel, takže je to v pořádku a můžou to číst i dámy, kterým motorismus nic neříká. 🙂

Pokud nejste pintlich a nevadí vám různá nářečí v knihách, pokud máte rádi příběhy o přátelství a zajímá vás, jaké to kdysi bylo, tak se do čtení knihy Šli dva, šel sám pusťte. Autor to zvládl velmi dobře a věřím, že vás dokáže zaujmout tak jako mne.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Šli dva, šel sám můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *