Smrt u Zavěšený skály – Gregg Dunnett

Autor: Gregg Dunnett
Nakladatelství: Katto.cz
Rok vydání: 2020
Počet stran: 360

„Za mysem mělo pobřeží jiný ráz. Vypadalo to tam dost zvláštně. Hleděli jsme na další malou zátoku. Z vnitrozemí sem sestupovala malá rokle, jejíž svahy byly mnohem strmější, podobné spíš srázům pobřežního útesu než stranám údolí, takže to zátoku dokonale krylo, jak z pevniny, tak vlastně i od moře. Na severní straně měla rokle – spíš tedy kaňon – jednu zvláštnost: část skalní stěny se odtrhla, ale nespadla úplně, takže to vypadalo, jako když těsně nad zemí visí obrovská hora kamene.“

Když si tři kluci na pláži u Zavěšený skály slíbí, že o ní neřeknou živé duši, ani netuší, jaký sled událostí přísahou spustí. Jenže slib bez rozmyslu je nakonec může zničit.
Mladé psycholožce Natálii se zhroutí život, když za nevyjasněných okolností přijde o manžela. Všichni věří, že jde o tragickou nehodu. Tajemný telefonát po letech ji však přiměje začít pátrat na vlastní pěst. Rozhodne se zjistit pravdu. Ale ne vždy je na ni člověk připraven.
A pak všechno nabere až nečekaně rychlý spád… Jenže čas už nemůžete vrátit zpět…
Dvě odlišné dějové linky. Dva různé příběhy. A přece mají něco společného.
Zjistíte pravdu dřív, než dojdete na konec? A dali byste za svou teorii ruku do ohně?
Smrt u Zavěšený skály je působivý, inteligentní thriller, vyprávěný promyšleným a napínavým stylem Gregga Dunnetta, který čtenáře donutí přemýšlet nad příběhem, jako by byl jeho součástí.

V dubnu tohoto roku jsem vám představila knihu Smrtící útes od autora jménem Gregg Dunnett. Brala jsem ji jako jeden z nejlepších psychothrillerů, který jsem kdy četla, takže je vám asi jasné, proč jsem se pustila do dalšího příběhu z pera stejného autora, s názvem Smrt u Zavěšený skály. Takže se pojďte podívat na to, jaká je horká novinka z Katto.cz.

Když se začtete do prvních stránek, budete mít pocit, jakoby jste se ocitli v partě mladých náctiletých kluků, kteří nemají v hlavě nic jiného než surfování a holky. A když píšu, že se tam ocitnete, tak tam fakt budete. Autorův styl je naprosto fenomenální, působí na mne reálně, ani u jeho první knihy jsem nedýchala, teď tomu nebylo jinak.
Jenže si budete říkat, sakra, kde je nějaká zápletka? Něco, co z knihy Smrt u Zavěšený skály udělá psychothriller? A najednou bum!
V tu chvíli, kdy začnete pochybovat, autor přitvrdí. Objeví se druhá dějová linka, s Natalií v čele, která vám bude vyprávět, jak se seznámila se svým mužem. A jak se nevrátil ze surfování.

Aha!? Už vám to začíná být podezřelé? Už začínáte pobírat, co budou mít obě dějové linky společné? Ale ne, nebudou. Jen vás zkouším. 🙂
Natalie je mladá žena, které se „ztratí“ manžel, když odjede surfovat. Po několika letech ovšem přijme hovor, který ji nejen, že šokuje, ale také donutit přemýšlet, jestli všechno není a nebylo jinak.
A na druhé straně od Natalie je parta tří mladíků, Jesse, John a Darren, kteří milují surfování. Jenže žádné vlny, které by sjížděli, nejsou v dohledu. Jen do chvíle, než objeví zátoku, kterou pojmenují u Zavěšený skály a slíbí si, že nikomu o ni neřeknou, aby všechny ty vlny mohli sjíždět jen oni tři. Ovšem díky tomuto slibu poté dojde k té nejtragičtější události, jež je v lidském životě možná.

A víte, co bylo na knize Smrt u Zavěšený skály nejlepší? Právě to, jak se obě dějové linky, které spolu nemají nic společného, podařilo „tak nějak“ propojit a autor vytvořil příběh, který mi opět uhranul. Mám pocit, že mimo Roberta Bryndzy mám svého nového oblíbeného spisovatele. Už jen pro to, jakým stylem píše. Ač má některé delší popisy, které bych u jiných autorů pojmenovala jako zbytečné kudrlinky, u něj mi to nevadí, ba naopak to naprosto kvituju a jsem spokojená. S každým slovem, písmenem, i čárkou. 🙂

„Nic podobného jsem ještě nikdy neviděl. Jenom ve filmech nebo v telce. Stěny měly dřevěné obložení a nad ním visely staré obrazy, fakt obrovské. Byly utopené v šeru, ale jasně jsem viděl, že mají vyřezávané zlacené rámy, jaké člověk zná spíš z muzea.
Svítilo tam několik světel, velkých mosazných lamp se stojany, ale místnost byla tak rozlehlá, že v ní bylo stejně přítmí. V jedné ze zdí stál obrovský krb, hořel v něm oheň a k ohni bylo přisunuté křeslo. Muž, který v něm seděl, buď spal, nebo umřel.“

Smrt u Zavěšený skály je druhým psychothrillerem, který u nás autorovi vyšel. A musím konstatovat, že je stejně povedený jako jeho předchůdce.
Na konci, úplně na poslední stránce, jsem zůstala zírat s otevřenou pusou a začala si přehrávat, co všechno vím a co to „sakra“ znamená. Gregg Dunnett mi už jednou ukázal, že jeho vyprávění má promyšlený děj, který se propojí v neočekávaném okamžiku a tady to potvrdil.

Dalším obrovským plusem, který u knihy Smrt u Zavěšený skály chci zmínit je ta, že dějová linka tří mladých surfařů vypráví opět „dítě“. Dvanáctiletý Jesse a klobouk dolů, jak dokázal autor ukázat svou empatii, aby hlavní hrdinové působili na svůj věk, aby nic nebylo přehnané a vše působilo reálně, prostě a jednoduše tak, abyste si řekli, že tihle tři kluci klidně můžou někde doopravdy existovat.

A ještě bych ráda zmínila děj, který je v tomto příběhu hodně stupňován. Je to jako by si autor se mnou hrál na kočku a myyš. Dá mi něco, čeho se chytnu, a pak mě tak nějak líně provází pár stránkami, aby mi zase hodil návnadu a opět ji nechal uniknout.
Konce některých kapitol byly fakt „šílené“, kolikrát jsem si řekla, že by mi stačila věta a já mohla na pár minut přestat číst, jenže s tím, jak ty kapitoly ukončoval to nehrozilo. A proto jsem Smrt u Zavěšený skály přečetla téměř na jeden zátah.

Pokud máte chuť na opravdu dobrý psychothriller, který má vše, co mít má, který je napsán tak, že autor ví, o čem píše, který bude působit inteligentně, reálně, hodnověrně, a hlavně napínavě, tak se rozhodně podívejte na tento povedený kousek. Věřím, že nebudete litovat.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Katto.cz, kde si knihu Smrt u Zavěšený skály můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *