Smrtící řeka – Dervla McTiernan

Autor: Dervla McTiernan
Nakladatelství: Knihy Dobrovský/edice Vendeta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 406

„Přerušil ji. „Taro, je tu něco divného. Cítím to.“ V duchu si vynadal. Jeho pocity vyvolaly nejednu hádku, když jej vyzvali k dřívějšímu odchodu z té či oné zvláštní události. Avšak místo aby zavěsila, tak se na delší chvíli odmlčela a pak se zeptala na jméno.
Uslyšel klikání na klávesnici a pak ticho, jak Tara pročítala, co vidí. „Říkáš mi, že ten chlapec je mrtvý?“

Tento kriminální debut nás vtahuje do temného srdce Irska a pokládá si otázku, kdo nás ochrání, když veřejné orgány nemohou, nebo dokonce nechtějí. Ideální kniha pro fanoušky Tany French či Jane Casey.
Je tomu už dvacet dva let, co Cormac Reilly objevil tělo Hilarie Blake v jejím rozpadajícím se georgiánském domě. Nikdy však nezapomněl na dvě děti, které po době zanechala…
Když je Jack, přítel Aisling Conroy nalezen v mrazivých černých vodách řeky Corrib, řekne jí policie, že šlo o sebevraždu. Jako školící se chirurg se ponoří do studií a práce ve snaze zapomenout, dokud se však neobjeví Jackova sestra Maude. Maude má tušení, že šlo o vraždu a je odhodlaná to dokázat.
Inspektor Cormac Reilly je detektiv, který je pověřen opětovným prošetřením dvacet let starého případu ‚nechtěného‘ předávkování matky Jacka a Maude, popletené vlivem drog a alkoholu. Cormac je pod stále větším tlakem, aby obvinil Maude z vraždy, když vtom jeho kolega Danny objeví důkaz, který vše změní….

Dervla McTiernan je kritiky uznávaná spisovatelka, je autorkou série s detektivem Cormacem Reillym v hlavní roli. Smrtící řeka byla literárním portálem Lit Hub vyhlšena jedním z nejočekávanějších thrillerů oku 2018 a Amazon ji zvolil nejlepší knihou července téhož roku.
Dervla pracovala dvanáct let jako právnička. Po světové finanční krizi se přestěhovala do Austrálie a začala se věnovat psaní. Jako celoživotní vášnivá fanynka kriminálních a detektivních románů napsala povídku „The Roommate“, která se dostala do užšího výběru v soutěži Sisters in Crime Scarlet Stiletto Competition. Žije v australském Perthu s manželem a dvěma dětmi.

Smrtící řeka je prvním dílem nové série s vyšetřovatelem Cormacem Reillym v hlavní roli. Uznávám, že ze začátku jsem byla trochu zdrženlivá, ale už od poloviny jásám nadšením. Tento detektivní thriller byl napínavý, překvapivý a velice čtivý. Věřím, že milovníci tohoto žánru si přijdou na své.

Líbí se mi, že ač je tato série „věnována“ Cormacu Reillymu, nebude to na vás působit, že by zrovna on měl mít hlavní roli ve všem. Autorka dokázala přidat na důležitosti více postavám, než jen Cormacovi. Maude, Aisling, Danny, Jack… Přijde mi, jako by všichni hrdinové byli stejně důležití a každý z nich měl důležitou práci a hlavně roli, v celém případu.
Aisling je partnerkou Jacka. Jednoho dne na ni zazvoní policie a oznámí, že Jack je po smrti. Pro Aisling je to neskutečný šok, a když jí je oznámeno, že šlo o sebevraždu, šok se znásobí.
Jenže ono to není tak jednoduché, jak se policii na první pohled zdá. Musí se vrátit hluboko do minulosti, k případu, který se stal před dvaceti lety, kdy byla nalezena mrtvá žena jménem Hilarie Blake…

Ze začátku na mne celý příběh působil takovým tím seznamovacím způsobem, kdy jsem se oťukávala s hrdiny, sice jsem už byla zasvěcena do všeho důležitého, ale pořád jsem si nedokázala postavy zhmotnit, fandit jim, udělat si k nim jakýkoliv vztah. To se ovšem zhruba v polovině zlomilo a mi se najednou začalo před očima odvíjet velké drama, a stránky jsem doslova hltala. Nechtěla jsem přestat. A ke konci? Bylo to strhující. Nečekala jsem to, přistupovala jsem ke knize Smrtící řeka opatrně a na konci se dostavilo tolik očekávané a vítané nadšení.

„Měla strach, to bylo zřejmé. Byla ještě dítě a její matka ležela nahoře mrtvá. Stačilo to? Pro většinu dětí to bylo víc než dost. Co má teď udělat? Přece nemůže naložit dvě děti do policejního auta, do auta, které stále smrdělo od zvratků po lajdáckém vyčištění ze zatčení v sobotu v noci.“

Věc, kterou ocení všichni milovníci thrillerů, tak je postava samotného Cormaca Reillyho. Tento detektiv totiž nezapadá do škatulky nějakých bláznů, alkoholiků nebo s prominutím magorů, což je pro thrillery – z velké většiny – typické. Jako vyšetřovatel používá mozek, nenechá se strhnout a přemýšlí nad následky. Není to typ, který by byl superhrdina, ale „obyčejný“ člověk z masa a kostí, a proto vám bude ihned sympatický.
A ve stejném duchu jsou všechny ostatní postavy. Skvěle vykreslené, hmatatelné, reálné. Chovají se přesně tak, jak by měli, aby nevyčnívali a vy, jako čtenáři, jim všechno uvěřili.

Smrtící řeka je nejen thrillerem, kdy se pátrá po zločincích, ale také se zabývá tak trochu byrokracií. Nejen v policejní sféře, ale také v sociální, možná vás trochu zarazí, jak fungovalo sociální zabezpečí rodin v Irsku před rokem 1993. Některé věci mi fakt hlava nebrala.
Děj není plný mrtvol, násilí a krve, ale za to čtením této knihy dostanete příběh, který se odvíjí sice v mírnějším tempu, ale jeho rozuzlení vás přesvědčí, že tuto novou sérii nebudete chtít přehlídnout.

Zlomový, jako v každé sérii, bude druhý díl, kdy se kolikrát čtenáři rozhodnout, zda číst nebo ne. Pokud zanechá autorka Cormaca takového, jaký byl teď, pokud dá svým dalším postavám opět lidskou tvář a úsudek hodný člověka, tak věřím, že to bude dobré.
V tuto chvíli vám knihu velmi ráda doporučím, věřím, že tak jako já, se budete těšit na další případy a na samotného Cormaca. Je to velmi slibný začátek série, a proto, koukněte se po knize.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji Knihy Dobrovský, kde si knihu Smrtící řeka můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *