Smrtící útes – Gregg Dunnett

Autor: Gregg Dunnet
Nakladatelství: Katto.cz
Rok vydání: 2020
Počet stran: 404

„Houpej se lodičko
Až zajde sluníčko
Utopím své děti
Nebudou věděti.“

Originální psychologický thriller vyprávěný z pohledu jedenáctiletého chlapce, který nadchne nejen svým specifickým pohledem na lidi a na svět, ale také plíživě děsivou atmosférou, která se kolem chlapce stahuje, jako smyčka na oprátce.
Komu může Billy věřit? A je všechno opravdu tak, jak se na první pohled zdá?

S knihami, které vydává nakladatelství Katto.cz jsem už měla tu čest, takže vím, že jejich příběhy patří mezi jedny z nejlepších, které se čtenářům můžou dostat do rukou. Nejen tím, jak vypadají obálky, které se budou líbit, ale také tím, co se na stránkách ukrývá.
Ovšem Smrtící útes – to bylo něco neskutečného. Od začátku do konce, kdy jsem čtení věnovala pouze jednu noc, začetla jsem se hned od první stránky a napětí by se dalo krájet až do konce. Byla to úžasná jízda a já tuto knihu považuji za jednu z pěti nejlepších tohoto roku (a to je teprve duben – ufff). :-

To, co je jednou z těch věcí, která se vám na knize bude líbit nejvíce, tak je vypravěč. Je jím jedenáctiletý Billy, chytrý a přemýšlivý kluk, který žije se svým otcem Samem na ostrově Lornea. Jejich dům je přímo na útesu, obklopen plážemi a tajemnými zákoutími, kde Billy provádí své výzkumy, co se týče třeba raků poustevníků.
Touží stát se mořským biologem, ale jednoho dne, po tom, co jeho a tátova kamarádka jej „nakopne“, přemýšlí i nad zaměstnáním jako policista. Protože u nich na ostrově, kde se vůbec nic neděje a všichni jsou hodní a laskaví, dojde ke zmizení šestnáctileté turistky, která se svou rodinou trávila na ostrově prázdniny. Rozhodne se vyřešit její zmizení, pomocí všech svých znalostí a různých přístrojů.
Jenže při pátrání po zmizelé dojde i k mnoha dalším událostem, které otevřou pomyslnou temnou minulost a na Billyho se ze všech stran valí nové, znepokojující informace. Už nejde jen o nalezení zmizelé dívky, už jde i o Billyho.

V knize Smrtící útes autor použil i to, co známe z jiných detektivních příběhů nebo thrillerů, a to, spojení dvou detektivů – ženy a muže, a přístup ostatních policistů k nim, když přijdou odněkud zvenku – v tomto případě z pevniny.
Všichni na ženu – detektiva – pohlížejí skrz prsty a autor to hezky vepsal do příběhu, že detektivu Westové budete fandit, aby se smířila nejen se svou minulostí, ale také s tím, že je jediná žena v týmu.
A co se týče Billyho, jeho otce Sama, Emily a dalších postav – všechny charaktery jsou skvělé, nepředvídatelné a nečitelné. Celou dobu si budete myslet, že víte, jak to dopadne, co se dělo, kdo může za zmizení turistky, ale na konci – wow! Nebudete chápat, mě konec dostal do kolen a rozhodně jsem to nečekala. Ani tušení jsem neměla.

„Z nějakého důvodu začnu zase myslet na své heslo. Asi vám ho nakonec prozradím. Určitě ne proto, abyste se mi vloupali do souborů, a rozhodně ne celé. Neřeknu vám jeho konec, kde mám pár srandovních znaků, ale líto vám to být nemusí, ta část stejně není moc zajímavá. Prozradím vám jeho první část, protože cítím, že se teď začínáme trochu blíž poznávat.“

Smrtící útes má více kladných bodů, než jen vypravěče a hlavní postavy. Je tím také samotný styl psaní autora, který je ohromně čtivý, jednoduchý, ale přitom poutavý. Dalším plusem jsou kratší kapitoly, což vždy, zvlášť u detektivek a thrillerů oceňuju, protože mám poté pocit, že děj ubíhá ještě rychleji.
A ještě jedno plus zmíním a tím je prostředí. Samotný ostrov Lornea, který je vymyšlený (jak je uvedeno hned na úvodu), dokázal autor popsat jako nádherné místo k životu, když se tam zrovna nebudou dít žádné nekalosti.
Od pláží, jezírek, přes důlní šachty po těžbě stříbra, až po moře samotné, všechno bylo napsáno a popsáno tak, aby jste sami na sobě mohli pocítit spršku slané vody nebo písek v botách. 🙂

Knihu jsem přečetla asi před třemi dny, od té doby jsem ji už doporučila každému, o kom vím, že čte tento žánr. Díky Billymu a vyprávění příběhu skrze pocity jedenáctiletého kluka, se kniha Smrtící útes stává natolik jinou, než jsou všechny ostatní thrillery, že si rozhodně zaslouží čtenářovou pozornost.
A když k tomu připočteme všechno, co jsem vyjmenovala výše, jako je skvělé prostředí, výborné charaktery, báječná zápletka a ohromná čtivost, tak není co řešit. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Katto.cz, kde si knihu Smrtící útes můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *