Splněné přání – Barbara O´Connorová

Autor: Barbara O´Connorová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2021
Počet stran: 216

„Jednou, když jsem byla ve třetí třídě, mě Drsňák vzal s sebou na hřbitov, aby mi ukázal, kde leží jeho táta. Došli jsme k náhrobku obrostlému mechem, na kterém stálo: Albert Hugo Reese. Úplně nahoře byl ještě nápis: Už není mezi námi, ale my nezapomínáme. Já jsem oproti němu ještě ani nebyla pod drnem, a přesto jsem nebyla mezi nimi, a už jsem byla dočista zapomenutá.“

Každý sen se ti může splnit, když si ho opravdu přeješ!
Klárka musí odjet od rodičů k tetě na venkov, kde se jí vůbec nelíbí. Všechno se ale změní, když se objeví chlupatý psí tulák. Kromě vysněného pejska Klára nakonec získá i toho nejúžasnějšího kamaráda a především nový domov a milující rodinu. Neobyčejně poutavý příběh o věrném kamarádství.

Knížka Splněné přání je řazena do dětské literatury a konkrétněji ještě pro dívky od devíti let. Ale já se přiznám, že i v mých letech jsem se do ní začetla a moc se mi líbila. Maminky, pokud máte doma dceru, která ještě nedorostla do dívčích příběhů, nevadí, i tak ji pořiďte do knihovny. Až dojde na ni pravý čas, jako když ji najdete a mezitím si ji můžete přečíst vy. 🙂

Klára je desetiletá dívka, která nemá jednoduché dětství. Její otec s přezdívkou Drsňák (sama mu jinak neříká), je ve vězení, matka jenom leží v posteli a nestará se. Stane se, že se dostane do Colby, k tetě a strejdovi, které v životě neviděla. A kteří se o ni budou starat než se její maminka vzpamatuje, aby zase byla schopna se o ni postarat a zařídit ji vše, co taková malá holka potřebuje.
A Klára, která je proti tomu, dává strejdovi a tetě ze začátku velmi pocítit, že tam, do Colby, do městečka obklopeného horami, do zapadákova nepatří. Její sestra Žaneta mohla zůstat „doma“, protože je už téměř dospělá a bere to jako křivdu, že ona sama je pryč.
Jenže jak už to tam bývá, nezištná láska, nově objevené kamarádství, nějaké to Splněné přání a správná „konstelace hvězd“ udělá s Klářiným myšlením zázrak a najednou už Colby nevypadá jako ta nejhorší možná volba.

„Odvedla jsem Žanetu do svého minipokojíčku a čekala jsem, až řekne to, co jsem si představovala. Jak je to příšerné. I Když jsem pokoj zútulnila, určitě jí bude připadat příliš malý. A až nakoukne pod ručník a uvidí zavařovačky, zcela jistě bude trvat na tom, abych se s ní vrátila do Raleigh.
Jenže nic takového se nestalo.“

Příběh Splněné přání napsala autorka velmi citlivě vzhledem ke křehké dětské duši. Líbilo se mi, že do vyprávění bylo zakomponováno, jak Klára, malá holka, se smiřuje s tím, že nemá rodinu, jak se s tím vyrovnává se vztekem, protože je vytržena z prostředí, které důvěrně zná, ale jak noví lidé kolem ní s ní mají trpělivost a snaží se ji pochopit. Vždy jsem byla zastánce toho, že není dobré nic dobré řešit křikem nebo bitím, a tady je právě krásně ukázáno, že i malá holka přemýšlí nad svými činy a když ji jiní nenadávají a nechávají ji prostor, přijde na všechno sama, co je pro ni důležité a dobré.

Splněné přání má ještě jedno obrovské plus v podobě jejího příběhu, který mne doslova strhnul a při čtení jsem si ani nepřipustila, že se jedná o dětskou literaturu. Jako máma jsem nejdříve byla rozčarovaná, nedokázala jsem si představit, že by mé dítě odjelo ode mě někam pryč a kór mou vinou, a na konci jsem byla dojatá, protože právě to bylo pro Kláru to nejlepší, co se mohlo stát. A Štístko? To už byla jen třešnička na dortu.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Splněné přání můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *