Srdce mezi vinicemi – Miriam Parkerová

Autor: Miriam Parkerová
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2019
Počet stran: 304

„S kávou změním věci, které mohu. S vínem přijmu věci, které nemohu.“

Třicetiletá Hannah má před promocí na ekonomické škole v Berkeley v Kalifornii. Čeká ji vysněná budoucnost – slibná kariéra v New Yorku v prosperující firmě, skvělé finanční ohodnocení a společný život s partnerem Ethanem. Než se z Kalifornie definitivně odstěhují, vyrážejí si na poslední společný víkend do Sonomy, vinařského regionu. Ať už za to může zdejší lahodné víno, malebná krajina, nebo rázovití lidé – vše tak odlišné od zrychleného, rušného života v New Yorku. Hannah začíná přehodnocovat nejen své rozhodnutí vrátit se do velkoměsta, ale i svůj partnerský vztah. Dostane pracovní nabídku od jednoho vinařství, které má finanční problémy a rozhodne se tuto výzvu přijmout. Co ji čeká? Zvládne dělat práci, ke které se zavázala a pomůže vinařství z krize? Najde cestu sama k sobě? Nebo i novou lásku?

Miriam Parkerová je vydavatelkou nezávislé vydavatelské společnosti Ecco. Na univerzitě ve Wilmingtonu v Severní Karolíně získala magisterský titul (MFA) a na Kolumbijské univerzitě bakalářský titul (BA).

Máte rádi víno? Líbí se vám, když na vás někdo vyhrkne jméno nějaké značky, k tomu starší ročník, řekne vám, co v chuti cítí a třeba i informaci, odkud hrozny jsou a jak se víno připravilo? Tak potom kniha Srdce mezi vinicemi bude pro vás správná četba na horké, letní dny. Je to příjemná oddechovka, která sice nenadchne, ale také neurazí. K vodě nebo na dovolenou ideální čtení.

Hlavní hrdinka Hannah, se se svým partnerem vydá do malebné vesničky Sonomy, kde se prochází zdobenými uličkami, užívají si slunce ve tváři a hlavně návštěvy vinařství. Tato oblast je známa pro pěstování vína na vinicích, takže jednoho dne zabloudí i do vinotéky rodiny, která pěstuje a vyrábí víno na místě už od 19. století.
Tam se Hannah seznámí s celou rodinou a je naprosto okouzlena nejen místem, ale i lidmi samotnými.
V New Yorku, odkud momentálně pochází, má novou práci, do které ovšem nenastoupí, což její partner nelibě nese. Rozhodne se zůstat ve vinařství, pomoct lidem, kteří to potřebují. Studovala marketing a ekonomiku, tudíž je ta správná osoba, jež jim může pomoct vyzdvihnout obchod a připravit pro návštěvníky nezapomenutelné zážitky.
Jenže, co její partner, snoubenec Ethan? Zůstane sám v New Yorku? Nebo s ní zůstane ve vinařství? Jsou lidé, kteří ji nabídli práci opravdu na dně a potřebují ji? Není to v tom něco víc?

Při čtení románu Srdce mezi vinicemi jsem měla trochu problémy, jak s hlavní postavou Hannah, tak i s ostatními. Přišlo mi, jako by autorka chtěla, aby každý na čtenáře působil mile, ale neuměla to dotáhnout do konce.
Proto mám ze všech velmi rozporuplné pocity, hlavně tedy z Hannah a Lindy.
Hannah je třicetiletá žena, která má naplánovanou perfektní budoucnost, s úžasným mužem po boku, a je ochotna se všeho vzdát během pár vteřin. Přeci jen mi přijde, že tohle bylo přitažené za vlasy, protože v dnešní době to takto nefunguje a taková situace, která se udála v příběhu, se opravdu stane jen v knize. Nepůsobilo to na mě reálně.

A když jsem zmiňovala Lindu, tak i k této postavě něco napíšu. Linda je manželkou majitele vinařství. Brala si svého muže na „příkaz“ rodičů, jednalo se o dohodnuté manželství, hlavně proto, aby se dvě vinařství spojila v jedno. Celých 20 let spolu žijí v harmonii, co se týče vinařství, ale v osobním životě jim to skřípe. Tohle je vše v pořádku. Každý má nějaký příběh. Jenže opět autorka to podala takovým způsobem, že Linda na mne působila jako rozdvojená osobnost, ne jako vyzrálá žena, která už toho má dost za sebou. V některých chvílích byla dokonce popisována jako žena, která se zlobí, působí naštvaně, ale proč tomu tak bylo, to už jsem mezi řádky nevyčetla, přitom se nestalo nic, co by ji mělo rozhodit, zranit nebo urazit.

„Vařím s vínem. Občas ho dokonce přidám i do jídla.“

To, co se mi na příběhu Srdce mezi vinicemi líbilo nejvíce, tak je popis různých druhů vín a to, jak si jej hrdinové vychutnávali. Myslím si, že kdyby tato kniha ležela jen tak, na stole, v dosahu zákazníků jakéhokoliv vinařství nebo vinotéky, rozhodně by odcházeli domů aspoň s bednou nějaké té lahvinky. Není snad stránky, aby víno nebylo zmíněno a o tom se autorka rozepisuje s láskou, s porozuměním, možná můžu napsat, že s vervou, kdy jsem přesvědčena, že si musím okamžitě nalít dvojku nebo to nezvládnu. 🙂

Ještě jedno plus, které mne napadá. Moc pěkný popis místa, kde se celý děj odehrává. Všechny kopce, louky, vinice, západ slunce si dokážu představit a opravdu to na mě dýchá tou správnou atmosférou.
Ovšem, je mi líto, že to tak drsně napíšu, ale to je vše, co se mi líbilo.
Teď už přichází výhrady, sice jich není hodně, ale díky tomu se můj celkový pohled na příběh trochu zkazil.
Jde o to, že jednání všech hrdinů bylo zbrklé, hrozně rychlé. Například v případě seznámí Hannah se Celeste nebo Williamem a jejich následný vztah na mne působil přehnaně. V jeden den jsou to pro mne cizí osoby a už druhý den, bez toho, aniž bych o nich něco věděla, už je mám pomalu nastěhované v bytě – obrazně řečeno, ale to jen proto, abyste pochopili, co tím chci říct.

Dalším negativním pocitem je, že každá situace, která se v příběhu odehrála nemohla dopadnout špatně. Přece ale i v románu se dá napsat něco o neúspěchu, a pak to působí mnohem reálněji. Tady to spíše bylo o tom, že Hannah je dítě štěstěny, která když na něco sáhne, stane se z toho hrouda zlata.

Netvrdím, a ani nechci, abyste si mysleli, že Srdce mezi vinicemi je špatný román. To rozhodně ne.
Jde o čtivý příběh, který je ovšem hodně nadsazený, a ač není přeslazený a není tam jen spousta klišoidních situací, jde spíše o to, že kdyby se autorka více rozepsala, nechala své postavy aspoň jednou škobrtnout, nedělala z nich pomalu bohy a hlavně, nechala Hannah se nějakým způsobem vyvíjet, tak by to bylo mnohem a mnohem lepší. Takto bych o Hannah řekla, že „spadla učená z nebe“ přímo doprostřed vinařství.

Až si tuto knihu, v jeden letní večer, s dvojkou vína v ruce, přečtete, nezapomeňte mi dát vědět, co si o tom všem myslíte. Určitě se na to budu těšit.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Srdce mezi vinicemi můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *