Staré pověsti české pro děti – Michal Vaněček

Autor: Michal Vaněček
Ilustrace: Václav Ráž
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2016
Počet stran: 95

„Demokracie ještě tenkrát nebyla, to se rozumí, a tak se rozzuření horníci sebrali a vyrazili k Neumětelům. Byla už noc, když zahlédli první střechy ve vesnici. Byli rozhodnuti vesnici vypálit. Ale naštěstí i mezi pomstychtivými horníky se našel zrádce, který se vplížil do vesnice a Horymíra varoval.“

Kouzelně převyprávěné Staré pověsti české jsou psány současným moderním jazykem, kterému dnešní děti snadno porozumí, a tak, aby je zaujala historie našeho českého národa.
Při čtení nejznámějších pověstí se děti nejen poučí, ale také skvěle pobaví. Dozví se, jak to bylo s příchodem praotce Čecha, o Libuši a Přemyslovi, o Bivojovi, Karlu IV. a dalších významných historických událostech.
Nahlédnou také k našim slovenským sousedům a seznámí se s příběhem statečného Jánošíka.
Knihu doprovází krásné a humorné ilustrace Václava Ráže.
Jedinečnost knihy podtrhuje ilustrační mapa českých pověstí, kde děti snadno najdou všechna místa, o kterých kniha vypráví.

Michal Vaněček je autorem úctyhodné řady téměř třiceti knih povídek a pohádek. Ač to vypadá na první pohled zcela neslučitelně s pohádkami, jeho hlavní profesí jsou informační systémy.  Je spolumajitelem a ředitelem společnosti T-SOFT a.s., a to již 27 let. Mimo to se věnuje nadaci a charitativní činnosti. V rámci Nadace T-SOFT ETERNITY vydává též knížky, zejména s medicínskou tematikou nebo s tematikou, která je obtížně uplatnitelná komerčně. Sám se jako autor, spoluautor nebo manažer podílel na téměř šedesáti knižních titulech a CD. V současné době významně spolupracuje s nakladatelstvím Grada, kde vydává úspěšné a oblíbené knihy pro děti i pro dospělé. Mezi bestselery se řadí kniha – Co má vědět správný Čech

Václav Ráž – kreativní výtvarník, ilustrátor, kreslíř a fotograf. V roce 2014 obdržel ocenění SUK 2014 – Cena noci s Andersenem. Spolupracoval s několika periodiky, nakladatelstvím a reklamou. Nejstěžejnější tituly, projekty a spolupráce – Blesk, Marianne, Žena a život, Holiday Navigator, Czech Bussines Weekly, Albi česká republika a.s., Prague´s Barrel Tournament, Nadační fond Zdeňky Žádníkové, Trnky Brnky, Čtyřlístek, Mateřídouška, Nezbeda, nakladatelství Fragment, Triton. V současné době se věnuje úzké spolupráci s nakladatelstvím Grada, kde se podílí na sérii úspěšných dětských titulů například Co má vědět správný Čech. Ilustrováním knih pro děti si splnil svůj sen.

Staré pověsti české pro děti je kniha určena čtenářům od sedmi let. Ale věřte mi, už na prvních stránkách se přesvědčíte, že bude bavit i dospělé. Hned ve chvíli, kdy se ocitnete v domácnosti praotce Čecha pochopíte, že tyto pověsti budou prošpikovány spoustou vtipných hlášek, milých situací a perfektně popsaných „napínavých“ scén.

O ilustracích, které jsou v knize pod taktovkou Václava Ráže, se zmiňovat určitě nemusím, protože v mnoha jiných recenzích se rozplývám nad tím, jak ilustrátor umí zachytit správný okamžik a nakreslit jej nejen vtipně, ale i příjemně barevně, že vše působí ještě veseleji a přívětivěji, než je.

Na necelé stovce stran se skrývá 19 pověstí, mezi nimiž nechybí známé pověsti o praotci (kterého jsem již zmiňovala), O Horymírovi, O Daliborce nebo třeba O Golemovi. A ač je to ostuda, konečně jsem se něco dozvěděla a přiučila i já, protože o Kutnohorských havířích či o pověsti Kouzelník Žito, jsem toho moc nevěděla. Ale teď už vím!

V anotaci je pravdivý fakt, že všechny příběhy jsou napsány srozumitelně a s určitým odstupem, kdy se autor snaží o to, aby děti opravdu pochopily každou větu, každý odstavec. Staré pověsti české pro děti jsou výbornou volbou pro vaše malé školáky, nejen, aby splnili „školní“ učivo a měli přehled, ale také aby se pobavili.

Pokud tedy máte doma školáka, který ve škole zrovna probírá praotce, nebo máte doma dítě, kterého zajímají dějiny naší krásné země, rozhodně se podívejte po této publikaci. Budete mile překvapeni, co vše si autoři pro vás připravili a věřím tomu, že vašim dětem dá mnoho, od zábavy až po naučení známých faktů.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Staré pověsti české pro děti můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *