Staré sídlo – Mary Ellen Taylor

Autor: Mary Ellen Taylor
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 384

„Trvalé není nic. Jisté je jen to, co se odehrává teď.“

Libby má špatné období a po smrti otce si připadá osamělá. Jediné, co ji drží nad vodou, je přítelkyně Sierra a práce svatební fotografky. Ta ji zavede do historického sídla Woodmont, jehož majitelkou je Elaine Grantová.
Snaží se sídlo obnovit, vrátit mu někdejší půvab a otevřít ho co nejdřív veřejnosti. Mladá fotografka se jí hned zalíbí, a tak jí zadá úkol udělat fotodokumentaci oprav. Libby na první pohled okouzlí starý skleník obrostlý zimolezem i dávné příběhy, které jsou s ním spojené.
Když nakonec dokáže posbírat odvahu, aby vyklidila kancelář svého otce, najde dopis, který převrátí naruby vše, co si dosud myslela, že ví o svých rodičích, o sobě i o sídle Woodmont.

První kniha autorky s názvem Dům v zátoce mne velmi mile překvapila, protože jsem od ní dostala přesně to, co jsem chtěla. A proto mě Staré sídlo lákalo tolik, že jsem se musela do ní hned pustit. A opět, budu se opakovat, ale tohle čtení stálo za to, opět jsem dostala, co slibovala anotace a u čtení strávila velmi příjemné chvíle.

Staré sídlo je příběh vyprávěn ve dvou dějových liniích, které se, jak taky jinak, propojí v jednom okamžiku do jedné jediné a odhalí spoustu věcí, které jsou po celou dobu zahalené tajemstvím.
Tu současnou dějovou linku vypráví Libby, žena, která nemá jednoduchý život. Rozvedla se s manželem a prošla si několika potraty. To vše ji docela podlomí sebedůvěru, a když je pak nucena pochovat svého tatínka, začíná být apatická. Ještě štěstí, že její povolání – fotografka na volné noze, se začíná rozjíždět a nedovolí ji se utápět v sebelítosti. Díky focení zavítá na Woodmont, do starého sídla, které ji změní život.
A v minulosti se seznámíte se Sadie a Olivií. Jedna chudá, druhá bohatá. Náhoda je svede dohromady a z nich se stávají přítelkyně, na život a bohužel, i na smrt.

„…něco chtít je jedna věc. A dostat to je druhá.“

Říkáte si, co mají společného ty dvě dějové linky, tři odlišné ženy? Víc než si zpočátku můžete myslet. Je pravdou, že mi nejdříve trochu trvalo, než jsem se do příběhu ponořila, u první knihy jsem takový problém neměla, ale po několika kapitolách jsem už byla v pasti a jen čekala, jak tohle všechno dopadne. Musím uznat, že Staré sídlo na mne více zapůsobilo, líbilo se mi víc než předchozí vyprávění, ale nemůže dostat více hvězd, protože ten konec byl jak z červené knihovny – a takový divný, nereálný, jako kdyby ti lidé nežili ve 21. století, ale „museli“ to udělat. Tomu jsem bohužel neuvěřila a trochu mi to pokazilo jinak velmi skvělý zážitek.

Pokud jste tak jako já, čtenáři, kteří mají rádi příběhy, jež se odehrávají ve dvou dějových liniích, odkrývají různá tajemství, která se za několik let či desetiletí, stala kostlivcem ve skříni, jestli čtete rádi knihy Barbara Hannay (například), tak se určitě poohlédněte po obou knihách autorky Mary Ellen Taylor.
Staré sídlo je knihou, která vás odvede z reality, odpočinete si, zasníte se, vyřešíte pár nehezkých událostí, a zjistíte, jak je důležité přátelství, které může překonat absolutně všechno.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Staré sídlo můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *