Štědrosaurus – Tom Fletcher

Autor: Tom Fletcher
Nakladatelství: Brio/Slovart
Rok vydání: 2018
Počet stran: 400

„Vlastně skřítci z Pólu nemluví normálně, vůbec NIKDY! Neustále rýmují. Například když má takový skřítek chuť na sklenici pomerančového džusu, neřekne prostě jen: „Mohu dostat sklenici pomerančového džusu, prosím?“ Spíše řekne něco jako:
„Mohu, prosím, dostat sklenku džusu,
abych svlažil hrdlo své i pusu?
Bude-li čerstvý, z čerstvého ovoce,
budu mít, jářku, druhé Vánoce!“

Zapomeňte na všechno, co jste si mysleli, že víte o severním pólu, a vydejte se vstříc štědrovečernímu dobrodružství s chlapcem jménem Vilém Kolísko, se skřítkem Nudlíkem, Santou (ano, s opravdovým a skutečným Santa Clausem), se zlounem, kterému se přezdívá Lovec, a s tím nejpodivnějším dinosaurem na světě… Štědrosaurus prožije s Vilémem den, kdy se i nemožné může stát možným, když po tom z hloubi srdce toužíme.

Tom Fletcher je jedním z nejprodávanějších britských autorů knih pro ději – je spoluautorem knihy Dinosaur That Pooped, které se v Británii prodalo více než milión výtisků. Vedle toho je oceňovaným textařem, hvězdou YouTube, otcem a členem hudební skupiny McFly.

Kdy jindy číst knihu s názvem Štědrosaurus než o vánočním čase? Tato kniha pro děti je naprosto úžasná svým vlastním způsobem. Protože zde děti zažijí nejen plno dobrodružství, ale také třeba na vlastní kůži poznají, co znamenalo vyhynutí dinosaurů, jak k tomu došlo, ale také zásadní informaci, kde Santa Claus (klidně to můžeme vztáhnout i na našeho Ježíška) bere dárky a jak fungují skřítci a pomáhají mu s jeho prací, jež na Štědrý den mají požehnaně. 

Vilém je mladý kluk, který měl tu smůlu a musí být na vozíku. Žije sám se svým tatínkem, o maminku přišel při nehodě, kdy on přežil, ale s tím, že nemůže chodit. Jeho tatínek miluje vánoční čas. Dokáže i plakat týden po jejich skončení a třeba už v červenci zdobí stromeček, jak se nemůže dočkat a Vilém s ním radost sdílí. Ale ještě víc než Vánoce, Vilém miluje dinosaury. S dinosaurem má všechno – pyžamo, zubní kartáček, triko, povlečení… A co myslíte, že si přeje pod stromeček? Pravého, živého dinosaura…
Skřítci na Pólu zase hrabou v zemi kouzelné fazolky a hledají dárky (to pochopíte, až si příběh přečtete) a najdou zmrzlé vejce. Kde se tam vzalo? A co když to bude právě dinosaurus pro Viléma? 

Štedrosaurus je stejně jako jako autorova předchozí kniha, vtipná, milá a zábavná. Samozřejmě s jistým ponaučením, s přidanou hodnotou. Nechybí zde opět velká písmena, v textu k nám vypravěč přímo promlouvá, některé vtipné poznámky asi děti neocení, ale s postupem času se k tomu dopracují. Za to rodiče, když budou předčítat tuto knihu, se pobaví hned. 
Líbilo se mi, že ač je Vilém jistým způsobem indisponován, zvládá svůj život s přehledem. Je to milý kluk, který je ohleduplný a nevyvolává zbytečně hádky. Za to jedna krásná holka, jménem Bára…ta nejdříve vypadá jako pořádná čůza, ale postupem času se její charakter taktéž vytříbí. 🙂
A také jsou tam další postavy, věřím, že skřítky si oblíbí každé dítě, co vezme tuto knihu do ruky, zlouna nebude mít nikdo rád a Štědrosaura bude chtít každé dítě domů – takže drazí rodičové, připravte se. Místo psa budete shánět dinosaura. 🙂

„Hoj hola, Santo, máš nachystané saně
a dole pod sedadlem po pravé straně
jsou rukavice, tak nezapomeň na ně.
Schrupni si, kdyby ses cítil vyčerpaně!“

Kniha měla všechno, co by dětská četba měla obsahovat. Hodně vtipných situací, třeba když Santa seděl na vejci nebo když si Štědrosaurus myslel, že bude jako sob.
Spoustu ilustrací, které zpestří samotnou četbu, což má na svědomí Shane Devries a ještě k tomu dodali do prostého textu docela dost vytučněných nebo mnohokrát zvětšených slov – oproti normálu a díky tomu každá stránka působí zvláštně, zajímavě. Tohle se určitě mladším čtenářům bude líbit.

Za sebe nejen knihu Štědrosaurus, ale také první knihu Skřípouni, doporučím všem dětských čtenářům, kteří se při čtení chtějí nejen bavit, ale objevovat i něco navíc. Různorodé charaktery postav, kdy vždy poznají, kdo stojí na straně dobra a kdo zla, různá místa a v tomto příběhu je přidáno k dobru také autorovo desatero nejoblíbenějších věcí o Vánocích a úplně na konci ještě zpěvník skřítků. Štědrosaurus je prostě a jednoduše zábava na každé stránce.

Hvězdné hodnocení:Š

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Brio/Slovart, kde si knihu Štědrosaurus můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *