Štěstí nám přálo – Alissa Johnson

Autor: Alissa Johnson
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2019
Počet stran: 368

„Opravdu – opravdu a bezpodmínečně – by se měla přestat starat o lorda Rockeforta. Veškerou pozornost teď musí zaměřit na záchranu Whitefieldu. Koneckonců, právě za to přece dostávala peníze od samotného prince regenta, nebo přinejmenším v jeho zastoupení. A ona si tu teď dělá hlavu ne kvůli nově získané práci špionky, ne kvůli hrozbě ztráty domova svých předků, ale kvůli muži! Muži, který se na ni bez pochyb díval jen jako na svou další kořist.“

Slečna Sophie Evertonová se vrací domů. Nespěchá, po letech divokých dobrodružství v cizině nemá chuť nechat se svazovat přísnými společenskými pravidly Anglie počátku 19. století. Hodlá však získat zpět rodinný majetek – i kdyby se kvůli tomu měla stát špionkou budoucího krále. Než stačí splnit své první poslání, narazí na temného a přitažlivého vévodu z Rockeforte. Sleduje každý její krok a Sophii se zrychluje tep nejen z nebezpečí, které hrozí jejím plánům. Oba uvíznou v ošemetné síti špionáže a touhy. Aby z toho byla láska, potřebují získat důvěru – a samozřejmě kousek štěstí.

Konečně jsem se dostala k trilogii od Alissy Johnson. Jedná se o historické romány, které jsou napsané takovým tím správným moderním stylem. Musím říct, že to velmi dobře zafungovalo. V prvním díle Štěstí nám přálo se setkáte na tu dobu s velmi odvážně smýšlející mladou hraběnkou a jako zázrakem potká vévodu, kterému to imponuje. Kouzlo příběhu spočívá v tom, že víte, že aby v té době muž něco takového spolkl, musí být velmi vlivný a být tou ženou ohromen, možná i ovládán. Vévoda však není žádný slaboch ani podpantoflák.

Sophie Evertonová v dětství se svým otcem opustila Londýn. Po smrtelné nehodě její matky a sestry, otec dále nedokázal žít na stejném místě a tak vzal mladičkou Sophii a začali cestovat po světě. Sophie toho viděla snad nejvíce, co kdy v té době v jejím postavení mladá slečna může vidět. Navštívila místa, o kterých by neměla ani slyšet a naučila se věci, které ji nejsou hodny.
Když ji bylo pětadvacet, nastal čas, aby se vrátila na jednu sezónu do Londýna jako debutantka. Její představa byla, že se podívá na pár plesů, zúčastní pár večeří a zase honem odcestuje za svým otcem do Číny. Už ale po cestě ji jeden muž najal jako špiónku jejího veličenstva. Neměla na výběr, protože když ji ten muž sdělil, že přijde o rodný dům, potřebovala peníze, které ji za tu práci nabízeli. Se svými schopnostmi, které měla, jako otevírání zámků, házení nožů a jiné, si říkala, že to zvládne. Příjezd nedopadl dobře, bratránek lord Loudor, který se jim staral o dům je nevyzvedl, najatým kočárem se jim stala nehoda a muž, který ji přispěchal na pomoc vypadal jako anděl a díky jeho kouzlu znova upadla do mdlob.
Sezóna pokračovala, Sophie navštěvoval všechny akce, slídila u mužů, kteří měli být vlastizrádci a v neposlední řadě se stále vídala se svým andělem. Už věděla, že je to vévoda z Rockefortu a jmenuje se Alexander Durmant. Po jeho několika prosbách mu říkala Alexi, což bylo v této společnosti neslýchané. Ono celkově, i když nevěděla jaká jsou všechna pravidla, měla pocit, že Alex ji nenadbíhá kvůli sňatku, ale aby byla jeho milenkou. Ani jedno Sophie nechtěla, ale přesto se v jeho přítomnosti cítila nebezpečně díky svému zrychlenému tepu a červenání. Po zjištění, že se musí vdát, aby zachránila svůj dům, nechává Alexe a city k němu stranou, nebo se o to aspoň pokouší a hledá vhodného manžela, který by ji zanechal její svobodný život i mysl. Sophie, ale nevidí, že už se stala ženou jednoho muže, který ji nehodlá pustit.

Alexader Durmant, vévoda z Rockefortu je už z rodiny sám. Má ale velmi blízké přátelé, rodinu se kterou trávil dětství a tak je bere jako právoplatné členy své rodiny. Jeho život je zatím jen o užívání si života plnými doušky. Návštěva pánských klubů, hospod a ženy. Díky rodinné tradici je zavázán koruně, takže stejně jako všichni muži před ním, tak i on je ve službách jejího veličenstva. Když přichází hrozba od Napoleona, je nasazen jako agent, aby odhalil spiknutí a velezradu. Hlavním podezřelým je Lord Loudor. Přes jeho neteř, která se právě vrací do Londýna po několika letech, se má dostat k jeho tajemstvím a důkazům. Alexovi se vůbec nelíbí, že má nadbíhat nějaké mladé dívce, kterou vůbec nezná a neví, jak vypadá. Stačí bohužel jeden pohled a celá jeho akce je ohrožena. Místo, by sháněl důkazy, hlídá Sophii všude kde může a odhání od ní všechny muže, protože ji chce on. Chce ji vlastnit, mít pod kontrolou, pod sebou. Jediný problém je, že o ni neuvažuje jako o nevěstě. Sophie mu ale uniká a on stále hledá ten pravý důvod. Jeho práce jako tajného agenta se změní, místo aby zachraňoval zemi, zachraňuje svůj vztah k Sophii. A jak to dopadne? To už se dozvíte z příběhu Štěstí nám přálo.

 „Urazil jsem vás.“     
„Ne, neurazil,“ nechtěla se dát přesvědčit. „Být milenkou vévody by mnoho žen považovalo za velkou čest.“     
„Vy si zasloužíte něco lepšího.“     
„A proč? Jen proto, že jsem se narodila jako dcera bohatého vikomta?“ otázala se Sophie, zatímco vrtěla hlavou. „Nejsem lepší než…“   
„Ale ano, jste,“ prohlásil Alex s velkou přesvědčivostí a vzal ji za bradu. „Jste lepší než ty všechny. Jste nejúžasnější žena, kterou znám. Nesváděl jsem vás obvyklým způsobem, protože jsem si myslel, že odlišný přístup bude mít větší účinek. Říkal jsem si, že špatně sepsanými básničkami bych vás příliš neokouzlil.“   
„Ach. Poezie mi opravdu moc neříká,“ prohlásila popravdě. „Ale takový tulipán nebo dva by přišly vhod.“

Příběh Štěstí nám přálo byl velmi čtivý. I když jde o historický román nemohla jsem odtrhnout zrak od stránek. I když jde v ději hlavně o lásku, to že jsou tam zahrnuti špióni, povinnosti anglické šlechty a volnomyšlenkářství mladé a odvážné dvojice, povýšilo vyprávění k tomu, že se s chutí chcete pustit do dalšího dílu. A co mě hodně mile překvapilo, že autorka nezapomněl začlenit i sexuální napětí a samotný sex. Štěstí nám přálo je sice z počátku 19. století, ale díky moderní úpravě by tam tohle téma hodně chybělo. Ale nebojte, ve vší počestnosti.

Jsem velmi ráda, že se mi Štěstí nám přálo konečně dostalo do rukou. Vím, mám chvíli zpoždění, ale jsem ráda, že i když sáhnu po něčem starším, tak je to skvělé čtení. Kapitoly jsou jednoduše označený čísly a navazují na předchozí děj. Částečně dostane prostor i Alex, takže v těch důležitých okamžicích znáte jeho myšlení, pocity a postoj. Jediné, co bylo trochu moc, byl konec. Už to bylo takové přetajnůstkařené a tím, že to celé vyšlo najednou, tak trochu zamotané. Ale v žádném případě to příběhu neubírá na atraktivnosti.

Doporučení je jednoduché. Je to pro všechny románové nadšence. Je třeba si uvědomit, že jde o jednoduché odpočinkové čtení, ale je jedno zda dáváte přednost modernímu životu nebo historickým zvyklostem. Zde se vám dostane všeho. A jak jsem se již zmínila i trochu toho milování.
Není to sexuální román, takže nečekejte, že bude v každé kapitole, ale to sexuální napětí a škádlení někdy stačí, aby i vám mravenčilo v těle. Štěstí nám přálo jsem si užila a teď jdu na druhý díl, tak doufám, že bude stejně čtivý. Teď vás moji milý čtenáři čeká třídílná jízda s Alissou Johnson a její trilogií Providence.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Štěstí nám přálo můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *