Štěstí si tě najde – Barbara Hannay

Autor: Barbara Hannay
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2023
Počet stran: 264

„Připomněla si, jak mámě záleželo na uklizené a čisté kuchyni – všechno tam mělo své místo. Uklizený domov, uklizená mysl, říkávala. Uklízela totiž v jiných domácnostech, proto dobře věděla, jaká jsou někteří lidé čuňata.
Tenhle přístup k praktickým věcem života pochopitelně pochytila i dcera.
Zrovna teď neměla Tilly nic na práci, a tak usoudila, že nic nezkazí, když v kuchyni uklidí.
Tak trochu naschvál.
Nebo pro mámu.“

Kate se těší, že konečně začne cestovat. Nečekaně se však musí postarat o třináctiletou Tilly, dceru svého exmanžela. Tilly zase není nadšená, že skončila v nějakém zapadákově. Obě se snaží smířit s osudem, stejně jako Olivie, stárnoucí celebrita, které připadá, že nad životem ztrácí kontrolu. Když všechny tři svede osud dohromady, vznikne přátelství plné zvratů a nečekaných situací.

Štěstí si tě najde je knihou mé oblíbené autorky, ovšem tentokrát je to trošku jiné. Předchozí knihy autorky byly psané ve dvou časových liniích. A teď tomu tak není. Jsou zde tři ženy, tři generace, od nejmladší po nejstarší, které svede dohromady osud, možná náhoda, a jejich životy se změní.

Tři ženy, tři vypravěčky příběhu. První je Olivie, paní v důchodovém věku, která kdysi hrála profesionálně divadlo a nyní už pouze ochotničí v zapadlém městečku, kde se objevuje druhá hrdinka, Kate, která se ve svých zralých letech, po rozvodu, vychovaných, dospělých dětech, rozhodla, že bude cestovat. Opravuje si karavan, kterým si projezdí všechny kouty země, kam jí to potáhne. Jenže plány ji zkříží třetí vypravěčka.

Tilly. Třináctiletá dívka, které umře maminka a je svěřena do péče Kate. Proč? Jak k tomu vůbec mohlo dojít? To už si přečtěte sami.
Ani jedna z hrdinek nechce to, co má teď, chtějí to, co mít nemůžou. Jenže jak už tak bývá, každá generace ví to svoje, a když mladší se učí od starších a i starší od mladších, tak ty životy se můžou změnit a právě o tom je kniha Štěstí si tě najde.

 

„Tak jako tak představovala nabídka nemalou výzvu. Olivii pochopitelně lichotilo udělat dobrý skutek. A nakonec – co s volným časem? Osvěží si užitečné lekce z doby studií nebo ji osvítí vlastní nápady. Bylo by docela zajímavé pokusit se hodit většinu nejdůležitějších zásad herectví na papír. A jestli se zadrhne, přiučí se na internetu.
„Tak dobrá,“ souhlasila bez dlouhého rozmyšlení, aby ještě necouvla.“

Líbilo se mi, že autorka hlavně u Tilly a Kate udělala opravdu velký generační rozdíl, ale také ten největší skok v tom pochopení se, v tom co se může mladší naučit od starší a starší od mladší. Příběh Štěstí si tě najde je napsán tak, aby zaujal právě i mladší a starší čtenářky. Nechybí trocha romantiky, trocha vtipu, trocha sarkasmu ale přitom je všechno vyvážené.
Štěstí si tě najde je románem, který vás pobaví, který se vám bude dobře číst a který vás možná i trošku donutí zapřemýšlet. Protože spousta z nás, jak já, tak vy, máme tajná přání, která se nám třeba nikdy nesplní, a i když to těžce neseme nebo nás to mrzí, tak on k tomu vlastně vůbec není důvod. Protože když ti vesmír nedá to, co si přeješ, tak je to proto, že mám pro tebe připraveno něco lepšího.
Takže všechny dámy, dívky, ženy, jestli máte chuť na krásnou knížku, milé vyprávění, správné hrdinky, žádné naivní holčičky, ale opravdu ženy, které už mají něco za sebou, a ví jak se postavit výzvám, tak se začtěte. Věřím, že se vám to bude líbit tak jako mi.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Alpress, kde si knihu Štěstí si tě najde můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

2 odpovědi na “Štěstí si tě najde – Barbara Hannay”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *