Stoprocentní matky – Aimee Molloyová

Autor: Aimee Molloyová
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2019
Počet stran: 376

„Někteří lidé si přejí, aby se TO stalo,
někteří celou svou bytostí touží, aby se TO stalo,
ale jen někteří udělají všechno pro to, aby se TO stalo.“

NA JEDINÝ VEČER VYPNOUT. UŽÍT SI TROCHU ZÁBAVY. CHTĚLA JENOM TAK MÁLO…
Říkají si májové mámy, protože se jim všem děti narodily v květnu. Dvakrát týdně se scházejí v brooklynském parku, aby se vymanily z únavné rutiny mateřských starostí a probraly spolu radosti, strach a úzkosti své nové životní etapy, která se točí kolem dětí. Tu a tam si dopřejí drink v nedalekém módním baru. Jednoho horkého červencového večera se ale něco děsivě zvrtne: chlapečka jedné z matek někdo unese.
MATEŘSKÉ ŠTĚSTÍ A ŽENSKÉ PŘÁTELSTVÍ MŮŽE PROBUDIT I KRUTOU A ZLOU ODEZVU…
Winnie, svobodná maminka, jen nerada nechala šestitýdenního Midase s najatou studentkou, ale kamarádky ji přemluvily, ať není přehnaně ustrašená. Jenže malý Midas zmizel – a pak následuje nervy drásající překotné úsilí o jeho nalezení. Policisté kladou znepokojivé otázky a Winniino soukromí se stává vydatným soustem pro bezohledná média. Ostatní ženy sice mají vůči rezervované Winnie výhrady, tři z nich se ale i tak rozhodnou, že podniknou maximum, aby jí pomohly. Na světlo vycházejí pečlivě skrývaná tajemství, přátelství se bortí, manželské vztahy jsou vystaveny těžkým zkouškám…

Návykové, svižné, napínavé čtení. To je thriller Stoprocentní matky, který vám rozhodně nedá spát. Připravte se na bezesnou noc, kdy vám bude dělat společnost parta maminek, jež si říkají Májenky, a taky jeden zapeklitý případ únosu malého Midase, kde nikdo nemůže nikomu věřit, pomalu ani sám sobě.

Hlavních hrdinek je v tomto příběhu několik, ale vůbec se nemusíte bát, že byste se v nich ztráceli. Jestliže se do čtení ponoříte na sto procent, budete přesně vědět, která je která, jaký muž patří do jejího života, které dítě porodila zrovna ona.
Ovšem tou nejdůležitější je Winnie, matka malého Midase, která jej vychovává sama. A tak, když se Májenky domluví (všem se děti narodily v květnu, proto ten název), že si zajdou odpočinout od dětí do baru na skleničku, jediná Winnie musí ke svému šestitýdennímu synovi domluvit chůvu.
V průběhu večera je Winnie nervozní, a má proč… Při návratu domů zjistí, že její syn je pryč. Někdo jej unesl. Kdo? Proč?

Autorce se perfektně podařilo vystihnout chování matek, když jsou „v houfu“ a cítí se být silné a jisté. Když mají za sebou další mámy, které se jich zastanou a drží všechny dohromady. A taky to, že když se někdo krapet vymkne, tak se ukáže, která je ta pravá kamarádka a která ne.
Skvělé na tomto příběhu je, že postupně se v průběhu skoro celého děje, objevují nové informace z minulosti všech hrdinek, takže se budete cítit neustále překvapováni. Ať už to byl jakýkoliv škraloup z minulosti Nell, Collette nebo Francie, tak bylo vše uvěřitelné a velmi přirozené. Autorce jsem věřila všechno co napsala. Nic nebylo přitažené za vlasy ani zbytečně natahované, milovnice thrillerů a skrytých tajemství musí být při čtení knihy Stoprocentní matky nadšené.

„Stojí u baru a v ruce drží orosenou sklenku. Víc, víc a víc. Někdo jí ta slova zpívá. Tlačí ji bradou na krk a líbá ji na ucho.
Zavře oči ještě pevněji a ucítí, jak ji někdo uchopí v pase. Chytne ji za ruce.
Chci víc, víc a víc.
Pak oči zase otevře a dá se do běhu.“

Kapitoly jsou pojmenovány dnem a začíná se počítat ode dne, kdy zmizel malý Midas, když nepočítám prolog a nějakou tu kapitolu, aby byl čtenář uveden do situace.
Líbilo se mi, že některé kapitoly jsou psány velmi tajemně, nevěděla jsem, kdo je vypravěč, ale tušila (ha, blbě – samozřejmě!), a snažila jsem se pochopit všechny úmysly, nemohla uvěřit tomu, k čemu jsem dospěla. A až potom, úplně na konci mi došlo, že mě autorka svedla z cesty, celou dobu mě nechala si myslet, že vím, jen aby mi mohla dokázat, že je lepší než já a že to bylo totálně jinak.

Musím uznat, že Stoprocentní matky je opravdu trefa do černého. Nejvíce jej ocení ženské publikum, které se dokáže vcítit do všech hrdinek a hrdinů, do jejich pocitů. Přemýšlela jsem, kdy mne někdo naposledy takto mystifikoval, jako autorka této knihy a přišla na to, že jednou jsem se cítila „podvedená“ u knihy Ruth Ware a jednou u Camilly Lackbergové. Samozřejmě tím nesrovnávám, ale doporučuji těm, které mají zmíněné autorky v oblibě.

Stoprocentní matky je první přečtenou knihou v měsíci prosinci a musím říct, že lépe jsem začít nemohla. Perfektní čtení, které ráda doporučím dál, skvěle vystavěný příběh, výborné postavy, všechno má smysl a řád, autorka vymyslela celé tajemství do detailu, takže se připravte na to, že při čtení nebudete chtít být rušeni – ani tím spánkem.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství LEDA, kde si knihu Stoprocentní matky můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *