Straky – Zoe Sugg, Amy McCulloch

Autor: Zoe Sugg, Amy McCulloch
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 288

„Byla jako světlo. Maják. Ale světlo zároveň přitahuje i špatné věci, nejen ty dobré.“

Mrtvá studentka na pláži. 
Série otázek bez odpovědí. 
Tajemné stračí tetování.  
Audrey přijíždí z Ameriky na prestižní anglickou internátní školu, aby utekla své minulosti. Nic se ale neděje podle očekávání – spolubydlící Ivy ji ignoruje a nad celou školou se vznáší mrak v podobě nejasné smrti sedmnáctileté spolužačky na konci předešlého školního roku. Když začne kdosi vysílat anonymní podcast s názvem „Kdo zabil Lolu?“, celá škola už nemluví o ničem jiném.
Co znamenal obrázek straky vytetovaný na jejím těle? Existuje snad stále tajné Stračí společenství a má něco společného se smrtí studentky? Nebo to byla opravdu jen nešťastná nehoda?
Děsivý a napínavý příběh z místa, nad nímž se vznáší hejna zlověstných strak, vám nedá spát.

Straky je příběh, který se odehrává v přitažlivém prostředí – v internátní škole, s lehce temnou – gotickou atmosférou a napínavým dějem. Byla to pro mne kniha, kterou jsem doslova zhltla na první dobrou a nemůžu se dočkat, až se mi do rukou dostane její pokračování…

Ivy chodí na anglickou internátní školu a na konci školního roku, před prázdninami, se zúčastní, jako všichni studenti jedné párty, která je považována za největší a nejdůležitější událostí roku. Jenže její konec je tragický pro Lolu, další studentku školy, kterou vyplaví moře na pláž mrtvou a s podivným tetováním straky na zádech.
Po návratu po prázdninách navíc dostane Ivy novou spolubydlící, Audrey. Nepadnou si do oka, navíc Ivy má své vlastní plány školní rok a Audrey ji je kazí hned od začátku.
A k tomu všemu se objeví podcast, který má na svědomí někdo utajený a začne řešit, že Lolina smrt nebyla sebevraždou, což si každý myslel… Kolik tajemství zdi školy ukrývají? Kdo chodí po jejich chodbách? Je to tam pro studenty vůbec bezpečné?

„Jedna je zármutek
Dvě radost nosí
Tři nesou děvčátko
Čtyři hošíka, o něhož matka marně prosí…“

Zrovna na konci minulého roku jsem od autorky Amy McCulloch přečetla její knihu Smrt v ledu a od Zoe Sugg její Girl online mám přečteno už dlouho, proto jsem tušila, že spojení těchto dvou autorek ponese ovoce a nemýlila jsem se.
Straky jsou jednoduše jízdou, od začátku až do konce. Začala jsem večer číst a nepřestala, dokud jsem knihu nedočetla. Nešlo to. Je to napínavé, dobře napsané, navíc mám ráda příběhy z prostředí mladých lidí, takže mnoho malých plusových bodů udělalo jeden velký.

A ten konec? Netušila jsem, že se nedozvím nic z toho, co mě zajímalo, ale o to více jsem napnutá, jak bude příběh pokračovat. Nemůžu se dočkat dalšího dílu a doufám, že Straky budou mít pokračování  co nejdříve. Je to young adult thriller, který má nádech tajemna v sobě, hlavní postavy jsou skvěle vymyšlené, takže tam z každého charakteru budete mít něco, někoho si oblíbíte více, jiného méně, ale tak to má být.
Věřím, že když se do čtení pustíte, bude vás to bavit. A mladší čtenáře nejvíce. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Straky můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *