Strašidelný dům – Zuzana Pospíšilová

Autor: Zuzana Pospíšilová
Ilustrace: Zuzana Dreadka Krutá
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2021
Počet stran: 64

„Když se blikne třikrát, znamená to, že zítra ráno jdeme do školy spolu. Když pětkrát, znamená to, že je někdo nemocný a do školy nejde. Když sedmkrát, znamená to, že zítra půjdeme po škole do parku, kde bude mít naše parta poradu.“

Vydejte se spolu s našimi hrdiny do Tiché ulice a odhalte tajemství strašidelného domu!
Čtyři kamarádi jednoho dne zaslechnou podivné zvuky, které vycházejí ze starého a opuštěného domu se zanedbanou zahradou. Jsou přesvědčení, že v domě straší, jenže netuší, které strašidlo se tam usídlilo. A tak se na průzkum domu raději chtějí pořádně připravit. Čerti se bojí ptačích pírek, na upíra platí česnek a před utopením od vodníka ochrání plavací kruh. K jejich pátrání se shodou okolností připlete i strejda David a pomůže přemoci upíra Evžena i zachránit vílu Šťovinku, kterou upír věznil a nutil žvýkat šťovík, aby byla její krev chutnější.

Zuzana Pospíšilová je velmi úspěšnou autorkou dětských knih a její novinka, Strašidelný dům, je jednou z nejlepších, kterou jsme od ní se synem četli. I přesto, že je pro prvňáčky a starší děti, můj pětiletý syn si vyprávění (respektive můj přednes) užíval a mne samotnou příběh bavil.

Hlavní hrdiny příběhu jsou čtyři děti. 3 z nich, Magda, Vojta a Terka už chodí do školy a Magdin mladší bráška, pětiletý Jirka (ano! Přesně jako můj syn Jirka a pět let! 🙂 ) chodí ještě do školky.
Jednoho dne maminka nemůže odvést Jirku do školy, proto s ním vyrazí všichni tři, před cestou do školy, jenomže si zkrátí cestu přes Tichou ulici, kde se nachází Strašidelný dům. A děti vyděsí zvláštní zavytí, zrovna když projdou kolem a dají se na úprk. Rozhodnou se tam zajít znovu a přijít tomu zvuku na kloub. S pomocí Magdiného a Jiříkového strýčka ovšem zjistí mnohem víc, než si zpočátku mysleli…

„Sotva jeho slova dozněla, ozvalo se z domu táhlé zakvílení. Takový zvuk děti nikdy předtím neslyšely. Není divu, že se vylekaly a okamžitě se daly na útěk.“

Strašidelný dům má hned několik plus. Tím největším je samotný příběh, který jak pevně věřím, bude pro děti napínavý a třeba i strašidelný, dalším je písmo, které je dostatečně velkým fontem natištěno, poté papír, na kterém je vyprávění vytištěno a v neposlední řadě také ilustrace, které jsou velmi příjemné.

Když to shrnu, tak tato kniha je fakt skvělá. Autorka se zaměřuje na příběh jako takový, nehledá skulinky k prostoru, aby mohlo vyprávění obsahovat třeba poučení, ale soustředí se fakt jen na to, aby byl Strašidelný dům napínavý, strašidelný a zajímavý pro všechny děti, které jej budou číst.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Strašidelný dům můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *