Autor: Hynek Klimek
Ilustrace: Zdeňka Študlarová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2016
Počet stran: 64
„V Týně nad Vltavou jednou v noci na Dušičky, právě když zvon na kostelní věži začal odbíjet půlnoc, spatřil ponocný přízračný průvod duchů vycházející z kostela. Bezhlučně mířil k soše Panny Marie, kde se duchové zastavili. K ponocnému dolehlo sotva slyšitelné mumlání, jak se modlili.“
Vypravěčem tajuplných příběhů v záhrobním Strašidláři je starý havran. Není to ovšem havran jen tak obyčejný, původně totiž býval váženým občanem a dokonce městským radním. Proč a jak nabyl havraní podoby, zjistíte, když si přečtete jeho vyprávění. Dozvíte se od něj spoustu pozoruhodností o záhrobí, duchách, duších, kostlivcích, fextech i upírech, protože se o pověsti lidového vyprávění zajímá již dlouhou řadu století. Některé z příběhů jsou dojemné, jiné i poněkud hrůzostrašné, ale s duchy a kostlivci se dají zažít i historky docela veselé a zábavné. Pusťte se do čtení a sami uvidíte!
Na začátku a na konci knížky je originální mapka Čech, Moravy a Slezska s výskytem záhrobních strašidel. Můžete si tedy snadno zjistit, kde které přebývá, a zda to není právě někde ve vašem okolí.
Strašidlář – Mezi námi ze záhrobí je za mne zatím nejlepším dílem. Je to poprvé, co si myslím, že příběhy dostály jménu knihy a jsou strašidelné. Tedy samozřejmě ne pro mne, ani pro ostatní rodiče, ale pro děti určitě budou. Vždyť bubáků, duchů a kostlivců se bojí všechny, takže když se tyto bytosti (jestli je tak můžu nazvat) objeví ve vyprávění, které se mohlo odehrát kousek od místa, kde bydlíte, rozhodně se děti minimálně zamyslí, jestli tam ještě jsou…
V tomto díle se autor zabývá vším možným, co je spojeného s duchy. Vyprávěním bude dětské čtenáře provázet havran Egon, který vám nejdříve poví, jak k tomu došlo, že se z radního stal havran, zjistíte, jestli mu to vadí nebo ne, co měl za problémy, když už se tím havranem stal a pak se dostanete k samotným duchům.
Ale celý Strašidlář – Mezi námi ze záhrobí není jen o nich. V příbězích se mihnou také kostlivci, upíři, umrlci a také fexti. Že nevíte, kdo je to fext? Tak to si budete muset knihu přečíst, já vám to neprozradím. 🙂
„V Říčkách na Orlickoústecku se povídá, že se tady jednou zjevila duše zemřelé dívky v podobě bílé holubice. Přilétla ke své nejlepší kamarádce. Usedla na otevřené okno u její světničky, a když se překvapená dívka vzpamatovala z prvotního úžasu, zesnulá jí sdělila, proč jí bylo dovoleno vrátit se na chviličku v této podobě na svět.“
Líbí se mi, že celá série Strašidlářů je „stejná“. Stejný formát knihy, stejně krásné ilustrace díky Zdeňce Študlarové a stejně čtivý, místy vtipný, ale také napínavý text, za který může autor Hynek Klimek.
Strašidlář – Mezi námi ze záhrobí je opět dělen na několik kapitol, které jsou kratší, některé více, jiné méně, ale pro čtenáře cca od sedmi let, tak akorát dlouhé. Navíc obrázky opět „poskakují“ v různých částech stránky, takže nebudou mít děti pocit, že by měly před sebou jen holý text a neodradí je to od toho, aby se ponořily do fantazie světa ze záhrobí.
Pokud máte doma malého čtenáře, který odrostl z pohádek a chtěl by příběhy, které jsou trochu strašidelné, trochu nadpřirozené, s krásnými ilustracemi, chytrým, místy poučným vyprávěním, tak se rozhodně podívejte po knize Strašidlář – Mezi námi ze záhrobí. Věřím, že pak u vašich dětí vznikne to, co u mě – závislost. A jelikož je Strašidlářů, tuším, šestnáct dílů, máte na pár let o vánoční dárky postaráno. 🙂
Hvězdné hodnocení:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Strašidlář – Mezi námi ze záhrobí můžete zakoupit.
Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara