Strašidýlko Josífek – Ivanka Melounová

Autor: Ivanka Melounová
Ilustrace: Veronika Kubáčová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2010
Počet stran: 72

„Uprostřed Pohádkového lesa stojí na kopci starý hrad. Jeho zdi už se téměř rozpadly. Jen dvě zachovalé kamenné věže se tyčí do výšky. Vypadají jako majáky v moři stromů. Uprostřed přilehlého nádvoří je studna. Říká se o ní, že její dno je až v pekle.
Na hradě, kterému se v kraji odjakživa říká Hudryštejn, bydlí jedna neobyčejná rodinka.“

Josífek je „normálníí“ strašidlácký kluk. Vlastní tajuplné všemocné Kukadíčko, které mu pomáhá překonat mnohé překážky. Děti se díky Josífkovi ocitnou na polorozbořeném hradě, prozkoumají úděsnou půdu v domě ježibaby Ádi, zachrání vílu Kristýnku, skamarádí se s věčně odstrkovaným pekelníkem Kubou a zažijí „hrůzyplnáá“ dobrodružství, která ale vždycky dobře dopadnou. Odlehčené ilustrace Veroniky Kubáčové, založené na dokonale provedené kresbě kombinované s akvarelem, probouzejí radost, vtip a pohádkové kouzlo a spolu s textem vhodným pro začínající čtenáře jistě nadchnou nejen prvňáčky, ale i jejich rodiče a pedagogy.

Po Vánočním prasátku nám dlouho trvalo, než jsme s malým objevili knížku, která by se nám líbila a mohli ji číst každý večer před spaním. A až teď, starší kousek, s názvem Strašidýlko Josífek splnilo naše očekávání. Svižná, vtipná pohádka, plná kamarádství a splněných přání.

Ač je na obrázcích Josífek ilustrován jako blonďák (krom asi dvou ilustrací), podle autorky má být zrzavý. No co už, to je můj problém, jako dospělého čtenáře. 🙂 Ale jinak je to přesně ta pohádka, kterou budou malé děti mít rády.
Josífek se na svých toulkách seznámí s různými nadpřirozenými bytostmi, které se postupně stávají kamarády a někteří dokonce obyvatelé jeho hradu, kde žije Josífek jen s rodiči. Na konci příběhu už tomu tak nebude, všechno změní jeho výprava mezi lidi. A jak? To už se děti dozví v tomto kouzelném vyprávění Strašidýlko Josífek.

„Nenaříkej. Největší bohatství jsi ty sám. Jseš-li zdravý a máš dobrý rozum, máš všechny poklady světa.“

Strašidýlko Josífek je klasická pohádková knížka, ve které se děti setkají s nadpřirozenou bytostí, nejen jednou, s láskou, kamarádstvím, přímo přátelstvím a hlavně uvidí, teda spíš budou číst, jak je důležité mít kamarády a jeden druhému pomáhat.
Autorka do některých vět dala i pár moudrých slov, takže se v tomto příběhu dočkají děti i ponaučení, nenásilnou formou samozřejmě.

Musím říct, že ilustrace jsou super. Velké, barevné, veselé na první pohled a hlavně, dětem bude jasné, co na nich je, a to je vždy důležité.
Nesmím zapomenout zmínit i písmo, které je větší, a proto se knížka bude dobře číst začínajícím čtenářům a také rodičům při předčítání – můžete mi věřit, ubíhá to a nebolí oči. 🙂
Jestli máte doma děti, které si rádi přečtou hezkou, milou pohádku s duchem v hlavní roli, poohlédněte se po knize Strašidýlko Josífek.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Strašidýlko Josífek můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *