Strážce ztracených měst – Exillium – Shannon Messenger

Autor: Shannon Messenger
Nakladatelství: Ocelot
Rok vydání: 2020
Počet stran: 480

„Ti, kteří putují, nejsou ztraceni.“

Sophie se postupně sžívá s elfím světem, do kterého přišla ze světa lidí. Po zdárném dokončení prvního roku studia na Foxfireské akademii a po zotavení z únosu, při kterém s Dexem téměř zemřeli, si naplno užívá prázdnin. Všechno se konečně zdá být v pořádku a Sophie dále rozvíjí své schopnosti při výcviku jediné samičky křídlorožce, Silveny. Ovšem její únosci jsou stále na svobodě. Sophie nachází nové stopy vedoucí k záhadné skupině Černá labuť, které ji vedou k vysvětlení mnoha nezodpovězených otázek. Je Sophie vytvořená za nějakým účelem? Jak je to se smrtí Jolie, dcery Gradyho a Edaline? A kdo jsou ve skutečnosti ti zlí? Aby našla odpověď na dlouho střežená tajemství a zachránila ty, na kterých jí nejvíce záleží, musí se znovu podrobit riziku. Proto je nutné, aby podnikla nebezpečnou cestu do nejtemnějších koutů světa, do Exillia.

Strážce ztracených měst – Exillium je druhým dílem výpravné young adult/fantasy ságy o mladé elfce Sophii. První díl mi uchvátil, do druhého jsem se zakousla jako zuřivý pes a jsem ráda, že jsem měla dost času, abych nemusela čtení přerušovat.
První díl jsem recenzovala před rokem v srpnu, a pokud jste jej četli hned jak byl vydán, vůbec se nebojte, že byste nedokázali navázat tam, kde děj skončil. Věřte mi, že do toho skočíte rovnýma nohama, na vše si vzpomenete a nic vám nebude ve čtení bránit.

Pokud jste první díl nečetli, je opravdu nutné a nezbytné, abyste před dílem Strážce ztracených měst – Exillium jej přečtený měli. A zároveň chci varovat před dalším čtením této recenze, ač se budu snažit vyvarovat všem možných spoilerům, další čtení je na vlastní nebezpečí – já vás varovala. 🙂

Jen ve zkratce – hlavní hrdinka Sophie se pomalu dostává do života elfů a připravuje se na další ročník na Foxfireské akademii. Jenže to by nebyla Sophie, aby někde něco nedrhlo a tentokrát se toho stane tolik, že Sophii půjde o život. A nejen jí.
Do toho se opět začne ozývat Černá labuť, se kterou má Sophie nevyřízené účty, Bronte je stále proti ní a hází ji klacky pod nohy a jediný, který ji pomáhal se vším, krom náhradních rodičů – Gradyho a Edaline, Alden Vacker je „indisponován“.
Sophie má před sebou spoustu krušných dní, kdy musí řešit všemožné problémy, nejen s okolím, ale také sama se sebou. Vypadá to, že její DNA je nějaká „vadná“. Nebo se ji to jen zdá a je špatně úplně něco jiného?

„Před pravdou nelze unikat věčně.“

Strážce ztracených měst – Exillium je úžasným pokračováním prvního dílu. Podobnost s Harry Potterem je čistě náhodná, už mi to tak vůbec nepřišlo. Ba naopak. Doslova jsem se zamilovala do elfí říše, do jejich přístupu k pohřbům a Poutnímu háji, do toho, jak jejich děti objevují své schopnosti a potažmo i do stylu jejich výuky na akademii.
Autorka vymyslela originální svět, který uhrane dětem i dospělým, kteří mají pořádnou dávku fantazie.

Velkou obavu jsem měla z toho, že mezi prvním a druhým dílem je velký rozestup, ale tyto obavy se projevily jako liché. Ač autorka na začátku nic neopakuje, při čtení mi hned všechno docvaklo a během pár vteřin jsem už byla na vlně Sophie a jejích eskapád.
Navíc jako velký bonus považuji to, že se v knize pořád něco děje. Strážce ztracených měst – Exillium je doslova prošpikováno různými okamžiky, které jsou napínavé, atraktivní, téměř až magické. Samozřejmě jsou tam chvíle, kdy byste někomu nejraději jednu pořádně vrazili, ale to patří k tomu – autorka umí vzbudit ve čtenáři i emoce a o to přece jde!

Když jsem se dívala na Goodreads, zjistila jsem, že autorka už má napsáno 8!! dílů a nějaké novely k tomu. Nezbývá mi než doufat, že celá série vyjde i u nás, protože dle mého názoru je tohle trefou do černého.
Pro všechny fanoušky Harryho Pottera nebo Nikdyuše to bude skvělý čtenářský zážitek.

V tuto chvíli doufám, že nebudu muset moc dlouho čekat, než se znovu setkám s Keefem, Aldenem, Sophií, ale také třeba s Dexem a hlavně Silveny – tu budete milovat. 🙂
Pokud hledáte dárek pod stromek, ať už pro sebe nebo pro své blízké, něco na styl HP, nějaké to fantasy vyprávění, kde ovšem nejde o žádný romantický trojúhelník, tak se rozhodně podívejte po knize Strážce ztracených měst – Exillium. Věřím, že budete nadšeni tak, jako já.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji portálu Megaknihy.cz, kde si knihu Strážce ztracených měst – Exillium můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *