Strážce ztracených měst – Shannon Messenger

Autor: Shannon Messenger
Nakladatelství: Ocelot
Rok vydání: 2019
Počet stran: 398

„Sir Conley vtipkoval, že by si Sophie měla osvojit techniku lahvování ohně, dřív než rozfajruje celý Foxfire. Lady Anwenová se jí v rámci mezidruhových studií svěřila, že takhle od plic už se nezasmála 324 let. A Sir Faxon musel zrušit svou přednášku z metafyziky, protože se v záchvatu smíchu celý poprskal zelinkovou šťávou.“

Sophie je dvanáctiletá dívka, která vyniká chytrostí. Ve škole ale nemá moc kamarádů, spolužáci ji považují za šprtku a podivínku. Vše se však brzy změní, když potká Fitze, záhadného kluka, který jediný rozumí jejím problémům. Fitz jí ukáže místo, kam doopravdy patří a odhalí jí její zvláštní schopnost, o které jen tušila. Sophie je telepatka, dokáže slyšet a číst myšlenky ostatních. Ale aby mohla naplno rozvinout své schopnosti, musí opustit svou rodinu a svět, ve kterém dosud žila. Vztahy mezi lidmi a elfy jsou totiž zakázané. Sophie posléze nastoupí na Foxfire, slavnou akademii pro nadané elfy, kde se pere s předměty, popírajícími všechny pozemské zákonitosti, o nichž se doposud učila. Kromě probírané látky se také potýká s novými schopnosti, které musí ovládnout, a se svou záhadnou myslí. Postupně také zjišťuje, že i mezi elfy je poměrně neobyčejná. A to nejen kvůli svým hnědým očím. Ke konci roku však musí obstát ve zkoušce mnohem těžší, než je jakýkoliv akademický předmět. Sophie má totiž nevědomky klíč k něčemu, pro co by ostatní zabíjeli. A zjišťuje, že i mírumilovný svět elfů má svá temná zákoutí.

Shannon Messenger vystudovala filmovou produkci na Univerzitě Jižní Kalifornie. Již při svém studiu si uvědomila, že ji ovšem více baví se na filmy dívat než je vytvářet, a její opravdovou vášní je psaní knih pro děti.
Proslavila ji především dětská série Strážce ztracených měst. Kromě té píše i romány pro mladistvé. Její knihy jsou překládány do několika jazyků a vydávány v mnoha zemích.

Tak tohle čtení bylo naprosto fenomenální, jedinečné a dokonalé. Tohle jsou první tři pocity, které jsem měla ihned poté, co jsem dočetla poslední stránku. Autorka vytvořila fantasy svět, který se klidně může poměřovat se světem Harryho Pottera, a ač by třeba nevyhrál, zdárně by mu sekundoval. Je mi jasné, že teď mě budou potterfans kamenovat, ale já, jakožto milovník HP můžu zodpovědně říct, že tohle je neméně dobré a pokud další díly budou ve stejném duchu, objevuje se na knižní scéně nová série, která se může stát kultovní.

Strážce ztracených měst má hlavní hrdinku, jménem Sophie, které je dvanáct let. Slyší myšlenky lidí okolo sebe, ale nikomu se s tím nesvěřila. V pěti letech spadla na hlavu, takže si myslí, že je to následek úrazu. Až do jednoho dne, kdy v muzeu na školním výletě potká kluka, Fitze, který není tak úplně normální a začne ji zasvěcovat do toho, kdo vlastně je.
Sophie se dozvídá, že je Elfkou, že její schopnosti jsou v jeho světě naprosto normální a ocitá se na místech, o kterých snila v době, kdy žila mezi lidmi.
S Fitzem, s jeho otcem Aldenem, nebo třeba s Dexem, se podívá do bájné Atlantidy. Uvidí strom všech čtyř ročních období. Pozná zvířata, která zná jen z pohádek – a ne, nemyslím tím, že tam pobíhají jednorožci. 🙂
Její svět se otočí o stoosmdesát stupňů, musí opustit svou lidskou rodinu, žít u cizích lidí, chodit do Foxfire akademie, poznávat nové možnosti, které se ji naskýtají. A samozřejmě dojde i ke zjištění, že není elfkou jen tak pro nic za nic. Musí někoho a něco zachránit. Jenže jak to má udělat, když neví, kdy a jak? Kdo? A proč?
Na scéně se objevuje Černá labuť, Sophii půjde o život, ale s pomocí přátel z toho musí vzejít jako vítěz. Nebo ne?

Sophie byla od první zmínky o její osobě naprosto skvělá hlavní hrdinka. Vtipná, správně praštěná, ale obětavá a rozhodně ne ufňukaná. Autorka ji do úst vložila i pár vět, které mne nahlas rozesmály. Jako třeba, když akademii Foxfire přejmenovala na Firefox a ptala se, zda mají i Moziilu. 🙂 Nebo když přirovnávala rumělku ke křečkodzille.
A přesto, že si ji v životě udály situace, které nebyly snadno k pochopení pro dvanáctiletou dívku, vlastně už téměř třináctiletou, stejně se chovala na svůj věk tak, aby jste si ji oblíbili ve všech situacích, které nastanou.

„Cokoli v tvé mysli je, jde o pouhé informace. A jakékoli tajemství spjaté s tvou minulostí nemůže změnit nic na tom, kým jsi teď. Nepochybuji o tom, že až ten čas nastane, budeš se umět správně rozhodnout.“

Strážce ztracených měst, jak už jsem psala výše, se podobá sérii o Harrym Potterovi. Neubráním se srovnání, protože v příběhu Sophie byl pro mne Bronte něco Ten, jehož jméno se nesmí vyslovit, vyučovací hodiny, kdy měla míchat správné lektvary příliš nápadně připomínaly situace, kdy se HP trápil v hodinách Snapea, zvířata, která obývala elfí svět byly velmi zvláštní, tak jako u HP.
Možná, když si teď přečtete tento odstavec, budete si myslet, že autorka zkopírovala nápad J K Rowling a jen její příběh zasadila do nového světa.
Já bych to tak úplně nebrala, ale myslím si, že se opravdu inspirovat nechala. Jenže tady má Sophie jiné znalosti, sbírá jiné zkušenosti, objevuje další věci, dosud neobjevené.

Takže přece jen se autorce povedlo vymyslet něco nového, i když mnoho z nás tam uvidí jisté podobnosti. Nic to neubírá ale na tom, že celý příběh je čtivý, má výborný potenciál a já doufám, že další díly budou jen a jen lepší, tak jako u HP. Na GR jsem viděla již 8 dílů této série a já pevně věřím v to, že u nás budou vycházet.

„Potichu se začala krást k huňatému nachovému klubíčku a modlila se, aby byla rumělka opravdu tak krotká, jak se tvářila. Pak jí pod nohou praskla větvička.
SSSssss!
zvíře se rozvinulo a vystrčilo na ni obrovskou hlodavčí hlavu se skelnýma černýma očima, špičatými tesáky a vyboulenými tvářemi. Křečci jí vždy připadali roztomilí, ale tenhle byl velký jako rotvajler a Sophie se najednou cítila jako japonské město před útokem Křečkodzilly.“

Pokud hledáte sérii, která vás v prvním díle chytne za srdce a vy bez dechu budete očekávat vydání dalšího dílu, tak se začtěte do knihy Strážce ztracených měst. Po dočtení ve vás zůstane stále spousta nezodpovězených otázek a budete se těšit, až vyjde další díl a vy se budete moct ponořit do nového, elfího světa, který je nádherný, ale dokáže být i krutý.

S radostí vám tuto knihu doporučím. Všem čtenářům, kteří mají fantasy světy v oblibě, všem, kteří se chtějí u knihy výborně pobavit. Všem, kteří chtějí poznat elfí svět a zjistit, co je ten Strážce vlastně zač.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji megaknihy.cz, kde si knihu Strážce ztracených měst můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *