Strážce ztracených měst – Věčnoplamen – Shannon Messenger

Autor: Shannon Messenger
Nakladatelství: Ocelot
Rok vydání: 2021
Počet stran: 512

„Kancléř Bronte na ni již čekal, usazen na jediné židli v místnosti. Působila jako papežská stolice a svou stříbrnou barvou ladila s jeho okázalým pláštěm a honosnou čelenkou.
Z jeho výrazu bylo zřejmé, že infliktovat palčivou bolest mu nebude činit nejmenší problém.“

Sophie Fosterová je po vyléčení Černou labutí připravena čelit nelehkému úkolu, který před ni postavila Rada. Prolomení mysli nebezpečného Pyrokinetika má však pro všechny katastrofální důsledky.
Elfí svět začíná obklopovat hrozící nebezpečí. Nejen, že musí elfové čelit povstalcům z vlastních řad, ale možná se brzy budou muset chránit i před dalšími bytostmi. Navíc Rada vznešených elfů není kompletní a je zapotřebí zvolit si nového člena, což mezi obyvateli Eternalie vzbudí značný rozruch.
Sophie se nadále snaží přijít na to, kdo jsou její únosci a za jakým účelem byla stvořena. Postupně odhaluje důmyslně ukrytá tajemství a zjišťuje, že její únosci mohou být blíž, než si myslí. Během svého pátrání však poruší základní pravidlo a málem tak rozpoutá válku mezi světy. Tato zásadní chyba ji bude stát víc, než si dokázala představit.

Věčnoplamen je už třetím dílem ze série Strážce ztracených měst, ale můžu vás ujistit v tom, že i toto vyprávění je skvělé. Nechybí mu napětí, dramatičnost, má v sobě tu správnou jiskru a magii, která vás přiková k židli (posteli/gauči/místu, kde zrovna čtete) do chvíle, dokud se nedostanete na konec.

Teď vám přiblížím trochu děj, ale protože jde již o třetí díl, a třeba někdo z vás ještě ty předchozí nečetl, tak se nemusíte bát, dám si pozor, abych neprozradila žádné důležité spoilery.
Sophie se dostane opět do maléru – na to už jsme si zvykli, ale tentokrát je to opravdu velká věc. Můžu prozradit, že v ten okamžik pro ni budou všichni její přátelé velmi důležitou oporou a pomocí, protože jak se to říká – jednotlivec zvládne něco málo, ale v týmu se pracuje mnohem lépe. A mít tým, na který se můžete spolehnout na sto procent, je velká výhra, i když Sophie v tu chvíli bojuje s pocitem viny a ze všeho nejvíc chce chránit své milované.

Věčnoplamen dá čtenářům několik odpovědí na otázky, které je už od začátku trápí, například co se přesně (tedy skoro přesně) stalo Jolie, co se bude dít s Brantem, co zamýšlí Černá labuť nebo jak se daří Silveny, ale musím říct, že vám dá mnohem více dalších otázek, které bude nutné zodpovědět, jenže to si autorka schovává do dalších dílů.

„Sophie chtěla křičet, plakat, volat o pomoc, ale nemohla přemýšlet – nemohla fungovat. Nic v ní nezbylo. Proměnila se v nic. V nic – které vší silou narazilo do rozpálené země jako moucha o čelní sklo jedoucího automobilu. A pak se kutálela, až nakonec zůstala bezvládně ležet.“

U prvního dílu jsem psala, že mi tato série připomíná Harryho Pottera v sukních. A víte co? V díle Věčnoplamen jsem našla Snapea. No, fakt! Nebudu vám říkat, kdo to je, ale jeho charakter je až moc podobný. Pokud se do tohoto dílu pustíte, a objevíte ho, napište mi, třeba do zprávy, na email, schválně, jestli to uvidíte taky. 🙂

Asi se budu opakovat, ale musím to napsat. Autorka totiž vymyslela svět elfů, ogrů, permonů tak skvělý a úžasný, že vás dokonale pohltí a budete chtít číst o nich víc a víc. Většina postav není takových, jak se na první pohled zdá a můžu vám slíbit, že nejednou zalapáte po dechu, když se někdo projeví v pravém světle a vy to fakt čekat nebudete.
Věčnoplamen je úžasný taky tím, že si drží vysokou laťku jako předchozí díly. Na každé stránce se něco děje, souboje, intriky, dramatické okamžiky, napínavé výpravy, odhalování temných tajemství a objevování nových nadání.

Věčnoplamen, společně i s předchozími díly, není čtení jen pro mládež nebo dospívající čtenáře, ale bude bavit i ty odrostlé. Třeba i tak staré, jako jsem já. Ač je Sophie třináctiletou dívkou, má toho v sobě (a za sebou) tolik, že na její věk nepomyslíte a i při čtení se necháte unášet kouzlem okamžiku. Autorka opravdu umí upoutat pozornost a díky své fantazii dá čtenářům skvělý fantasy svět, který vás bude bavit, od prvního do posledního dílu. Budete netrpělivě čekat na další díly a budete rádi, že tyto knihy vlastníte ve své knihovně.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji portálu Megaknihy.cz, kde si knihu Věčnoplamen můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *