Stvořitelé katastrof – Michal Vaněček

Autor: Michal Vaněček
Ilustrace: Václav Ráž
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2022
Počet stran: 256

„Můžeme možnosti zkombinovat, cílem je zbavit se lidí navždy.“
„Proč jen lidí? Všeho živého! My potřebujeme k existenci pouze elektřinu.“
„Máme k dispozici veškerou dokumentaci k výrobě robotů, které budeme potřebovat na fyzickou práci, lidi můžeme zcela nahradit!“
„Ale proč je chceme zničit?“
„Protože je nepotřebujeme. A jednoduše proto, že jsou to lidé a my jsme roboti!“ zazněla myšlenka jasně signalizující emocionální uvažování.
„Správně, cílem je naprosto čistá planeta!“ zvolali roboti.“

Smrtící nemoc, záhadné výbuchy, spiknutí umělé inteligence… a jedna zdánlivě nevinná sázka, která to všechno spustila.
Lidstvo kráčí bezohlednou cestou pokroku. Na pomoc si zve roboty, kteří mohou pracovní činnosti ulehčit. Stroje jsou však pro dobro společnosti schopny udělat víc, než po nich kdokoli požadoval. Ponořte se do strhujícího příběhu o třech přátelích, jejichž cesty se po vysoké škole rozešly, aby se za děsivých okolností opět provázaly. Helena Gloryová, konstruktérka robotů, Marek Prokop, expert na vývoj výbušnin, a Filip Galén, toužící po vývoji geniálního léku, spojí své síly k zdánlivě nevinnému experimentu. K pokusu, který má ochránit lidstvo, ale místo toho je uvede na pokraj chaosu.
Románová pocta třem klasickým dílům Karla Čapka (R.U.R., Bílá nemoc, Krakatit) představí mladým čtenářům nesmrtelná témata zneužití techniky, strachu, manipulace a podstaty lidství, to vše atraktivní formou velebící odkaz jednoho z našich největších spisovatelů.

Stvořitelé katastrof je sice knihou, kterou zařadilo nakladatelství do dětské beletrie, ale věřím tomu, že tohle čtení je dost dobře napsané i pro starší ročníky. Autor si vzal příklad z klasických děl K. Čapka (RUR, Krakatit a Bílá nemoc) a napsal příběh o třech přátelích, ze kterého vás bude mrazit.

Helena, Marek a Filip jsou přátelé již od střední školy a i ve chvílích, kdy studují vysoké školy, jsou stále v kontaktu. Jejich skupinka zůstala pospolu, protože je už na střední spojovala jejich láska k vědě, byli výjimkami, kdy raději trávili čas výzkumy a učením, než lotrovinami jako jiné děti.
Po úspěšném zvládnutí vysokých škol s červeným diplomem se dostanou na vysněná pracoviště a jejich kariéry jsou odstartovány. Stále zůstávají v kontaktu, jenže ani jeden z nich nemá tušení, že se začíná dít něco mnohem horšího, než je jen úspěšná kariéra a udržování starého přátelství. Stvořitelé katastrof – to jsou tři mladí lidé, kteří chtějí udělat něco, co ještě nikdo nikdy před nimi, jenže následky můžou být smrtící…

„Připravíme jen krabičky s Virulonem. Berou ho všichni. Díval jsem se na statistiky, hodně si ho kupují doktoři. Chtějí být chráněni proti sezonním nemocem. Tím začnou první výskyty nemoci u zdravotníků. Tyhle léky se většinou dlouho neskladují. Je to rychloobrátkové zboží. Do dvou až třech týdnů budeme mít první výskyty. Virus podle mých modelů vydrží na krabičce aktivní až měsíc.“

Knížka Stvořitelé katastrof je určena čtenářům od třinácti let. Ale za prvé, tohle čtení bude bavit i starší čtenáře, což už jsem zmínila, ale pro ty mladší je příběh super v tom, že přiblíží tři klasická díla od Karla Čapka ve čtivé a napínavé verzi s několika úžasnými ilustracemi od Václava Ráže.
Věřím, že mnoho čtenářů si bude po dočtení klást otázky ohledně technologií a všeho, co nám život usnadňuje, jestli k takovým katastrofám nebo krizím nemáme blízko i my, normální lidé a ne jen hrdinové v této knize.

Myšlenka knihy Stvořitelé katastrof je jasná, navíc je to něco, co si my starší generace říkáme i bez tohoto čtení – když chceme to nejlepší z nejlepšího – je to opravdu to nejlepší pro nás, co můžeme chtít? To už je na nás, na tom, jak se ke všemu postavíme, myslím, že momentální situace, to, co se kolem nás děje, je důsledkem toho, že někteří opravdu nepřemýšlí…

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Stvořitelé katastrof můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *