Svědectví modrých koní – Sophie Hardach

Autor: Sophie Hardach
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 320

„Až skončíme, nebude ve vaší mysli existovat ani kousek něčeho, co bychom neznali. Ve vaši mysli budeme jako doma, a budeme tam pořád.“

Silný příběh o životě ve stínu Berlínské zdi
Sourozenci Tobi a Ella bydlí v Londýně, dětství však prožili ve Východním Berlíně. Tato část jejich životů je ale zahalena tajemstvím. Mlhavě si pamatují na podivný obraz modrých koní a odvážný pokus o emigraci, který ovšem skončil tragédií a zanechal příliš mnoho nezodpovězených otázek. Proč neuspěli? Kam zmizel otec? A kde je jejich malý bratr Heiko? Je na čase postavit se minulosti čelem a zjistit, co se vlastně tehdy stalo.

Knihy, které jsou napsány ve dvou dějových liniích, jsou pro mne hodně velkým lákadlem. Nejen proto, že většinou jsou plné tajemství z minulosti, ale také díky tomu, že většinou umí autoři navést své čtenáře na správnou emoční úroveň, aby se dokázali vžít do všech hlavních postav. Svědectví modrých koní splnilo všechna má očekávání, co se všech bodů výše týká a já vám to teď trochu popíšu, na co se těšit.

V příběhu Svědectví modrých koní budeme tedy cestovat časem a nacházet různé důležité detaily, které spojí příběh do jednoho.
Píše se rok 2010, Ella žije v Londýně se svým bratrem, ač každý na jiné adrese. Dostali se tam s matkou, nedlouho po pádu Berlínské zdi.
V roce 1987 a dříve, Ella žije ve východním Německu, se svým bratrem, matkou a… otcem a dalším bratrem Heikem. Proč otec a Heiko nejsou s nimi i v Londýně? Co se stalo?
Ella se pouští po smrti maminky do pátrání, které ji zavede do Berlína, do archivu Stasi. K přístupu k různým dokumentům, které ji pomůžou vypátrat, co jako malá osmiletá holka nevnímala tak, jak by měla a mohla si vytvořit přesný obrázek o své rodině a o její roli nejen v útěku přes zeď.

Díky tomu, že se příběh Svědectví modrých koní odehrává v blízké minulosti, měla jsem blíž ke všem pocitům hlavních hrdinů. Ač mám třeba ráda romány z druhé světové války, jsou pro mne tak nějak „vzdálené“, protože nemám už nikoho, kdo by mi mohl tu dobu popsat.
Ovšem tady, rozdělení Německa, má spousta lidí v mém okolí v paměti, takže se tomu můžu ještě přiblížit. Což je jistá výhoda, protože v tu chvíli, kdy jsem si zjišťovala nějaké podrobnosti, kniha dostala úplně nový rozměr.

„Zvyk. Opakovaná činnost, která se svým opakováním stává převážně bezděčnou a vytváří přání provádět ji znovu.“

Ač se vyprávění nezakládá na skutečných osobách, ani místech, tak historické události opravdu nastaly. Autorka krásně propojila historii se svou fantazií a po dočtení budete věřit, že nejen existují zmiňovaní modří koně, ale že i třeba taková Ella mohla někde žít, mohla provádět to, o čem se píše, mohla mít své sny, touhy, ale také strach a zlost.
Navíc velkým plusem v těchto příbězích, je dávné tajemství, které hlavní hrdinové musí odtajnit, aby mohli tak nějak pokračovat dál ve svém životě.

A přesně o tohle tady jde. Ella najde v jedné knize matčinu zapadlou fotku, dopis z jistého úřadu a v tu chvíli ví, kam se vydat hledat všechny odpovědi na své otázky. I když její cesta není růžová, nejen vzpomínky na rozbitou rodinu, ale také na způsob života kdysi, ji nenechávají chladnou, zhostí se svého úkolu naprosto skvěle a věřím, že i vy ji budete fandit, aby došla k výsledku, který pro ni bude – aspoň – uspokojivý.

Vážení čtenáři, pokud tedy máte chuť na román, který propojuje minulost s přítomností, je napsán na pozadí skutečných událostí, s příjemnými hrdiny a s napínavým pátráním, rozhodně doporučuji knihu Svědectví modrých koní. Věřím, že se bude líbit.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Svědectví modrých koní můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *