Ta z katovny – Diana Štelová

Autor: Diana Štelová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2023
Počet stran: 240

„To, čeho se děsíme, je pouze tím v nás, čemu jsme se ještě nepostavili tváří v tvář.“

Lucie se po rozchodu s přítelem rozhodne všeho nechat a odstěhovat se do bývalé katovny v zapadákově nedaleko hranic. V okolních lesích brzy objeví opuštěné sídlo, které ji přitahuje svou ponurostí, a začnou ji pronásledovat znepokojivé sny o ženě v černých šatech.
Děsivý přízrak se jí nejen zjevuje, ale bez pozvání vstupuje do jejího těla a Lucii se pak před očima odehrávají dramatické útržky ze života hraběnky Celestýny, která v sídle kdysi žila. Během pátrání po osudu tajemné ženy se Lucie sblíží s jejím potomkem Petrem, který však má vlastní pečlivě střežené tajemství. Čím víc toho Lucie odkrývá, tím větší nebezpečí jí hrozí.

Když mi dorazila nová knížka od české autorky s názvem Ta z katovny, ihned jsem se pustila do čtení. Přiznám se, že anotaci jsem tak zběžně proletěla, ale spíše ve mě obálka knihy evokovala nějaké to tajemno, takže jsem se opravdu těšila a doufala, že tohle čtení bude fajn. A nemýlila jsem se, byl to skvělý zážitek.

Tak nejdříve asi začnu tím, co kniha Ta z katovny svým čtenářům nabízí za příběh. Seznámíte se s Luckou, s ženou, která vám od začátku příliš sympatická nebude, bude na vás působit jako naivka, bez sebevědomí, utápějící se ve svým depresích, což nepůsobí úplně oukej. Ale nenechte se na první dobrou odradit, protože z Lucky se postupem času stává silná žena, která díky tomu, že vidí Celestýnu (ducha – jo, ducha!), dokáže poukázat na to, jak jsou některé věci špatně nastavené – případně jak špatně nastavené byly a hlavně, pomůže nejen sobě, ale i dalším najít klid a útěchu. Ale za trpkou cenu, no, o tom se už dočtete v knize.

„Lucie se probrala na studené zemi celá prokřehlá a jen s velkou námahou se jí podařilo zvednout se a posbírat své věci. Celou cestu domů se třásla zimou, nemohla ten třas zastavit, až si se zvláštním odstupem říkala, jak je to podivné. Přece to musí někdy přestat, ne? Nebo to může být stejně nekonečné jako škytavka, kterou prý někteří lidé trpí i dlouhé roky?“

Pokud máte rádi mysteriózní příběhy s nádechem tajemna, tak Ta z katovny bude pro vás tou správnou volbou. Připravte se na to, že Lucka se umí vcítit do ducha dávno zesnulé šlechtičny a společně s ní pak vypráví její příběh. Ponurý, temný, plný násilí a nespravedlnosti. Autorka tak nepřímo – ale za to s jistotou a pochopením pro čtenáře, ukazuje, jaké bylo postavení žen v minulosti a nejen v ní. I dnes se najdou takovéto rodinné vztahy, které ovšem nejsou úplně v pořádku.
Dalším bodem, který se mi líbil, tak je způsob, jakým autorka vykreslila hlavní hrdinku. Ač je trochu labilní, no, trochu, ta její „blbost“ ji málem stála život, tak se postupem času stává ženou, která je silná. Dochází jí, že chyba není přímo v ní, ale v minulosti, v tom, jak špatně se s ní zacházelo, ony totiž i slova dokáží ublížit, což určitě víme všichni… Ale když si vyřešíme minulost, začneme s čistým štítem, spokojenější, šťastnější, s vyhlídkou růžových zítřků, je tak?! 🙂

Ta z katovny je románem, který mi uhranul. Hltala jsem stránku za stránkou, prolínání přítomnosti a minulosti bylo skvěle napsáno, prostředí, kde se děj odehrává naprosto odpovídal tomu, co se v příběhu odehrávalo, působil přesně tak, jak by působit měl, aby čtenář měl husí kůži a chtěl číst dál a dál, až dojde k samotnému konci. Moc ráda doporučím tuto knihu všem, kteří mají rádi vyprávění, kde duchové hrají důležitou roli, kde se objeví i nějaké to hlubší poselství, ale takovým stylem, aby nebylo tlačeno na pilu a naopak vám tohle došlo až po přečtení. Žádné dlouhé úvahy, ale rovnou na věc – a přitom z toho vytřískat maximum. To se autorce moc povedlo a doufám, že se od ní brzy dočkám dalšího podařeného kousku.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Ta z katovny můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *