Tajemná služebná – Barbara Cartland

Autor: Barbara Cartland
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2022
Počet stran: 176

„Lidé všech stavů a tříd,
přišli se nám představit:
vévodové s pobočníky
páni v párech, hrabat šiky
markýzové jakbysmet
tamhle jeden baronet -„

Mladičká Giselda se ocitne v situaci, kdy je ochotná pro peníze udělat takřka cokoli. Nemá totiž prostředky na operaci, kterou její mladší bratr nutně potřebuje, a nemá se ani na koho obrátit. Sužována chudobou sebere odvahu a nabídne jedinou cennou věc, kterou má – svou čistotu. 
Potlačí všechnu svou hrdost a osloví svého bohatého zaměstnavatele, pohledného hraběte z Lyndhurstu, který se zotavuje ze zranění utrpěného v bitvě u Waterloo. Ten se však rozhodne, že najde způsob, jak jí pomoci, aniž by urazil její důstojnost. Přiměje Giseldu, aby sehrála roli bohaté vdovy, čímž si vydělá peníze a zároveň vyřeší problém, který trápí hraběte. 
Kdo však Giselda doopravdy je a proč tak nerada mluví o svém soukromí? Dokáže si uchovat svou čistotu pro toho, koho bude doopravdy milovat? A podaří se hraběti uniknout ze spárů zlosyna, jenž usiluje o jeho majetek?

Knihy Barbary Cartland jsou pro mne sázkou na jistotu. U těchto příběhů si vždy odpočinu a ocitnu se v minulosti mezi vévody, lordy, potkám několik krásných dam, a někdy se i zasním nad okázalými gesty, které dnes už vymizely z povrchu zemského. Většinou mám (díky mé povaze) problém s hlavní hrdinkou a její naivitou, ale to nebyl případ knihy Tajemná služebná. Tady to bylo naprosto v pořádku.

Hlavní hrdinka, Giselda, je mladá dívka, devatenáctiletá, která ač je absolutně nevinná, už ví, co je život a dělá vše pro to, aby se její rodina měla dobře. Jednoho dne, když vymetá krb, se setká tváří v tvář hraběti z Lyndhurstu, který ji podá pomocnou ruku, a to jen pro to, že v ní vidí chytrost, bystrost a ochotu pomáhat. Což jsou vlastnosti, kterých on si u jiných lidí cení, protože prošel bitvou u Waterloo a ví, co je v životě důležité.
Jejich „vztah“ je zajímavý a mají oba kolem sebe spoustu lidí, kteří se nebojí stát za nimi a pomoct jim tak, aby vše dobře dopadlo. Pár úskalí se objeví, ale jak už víte, tyto knihy jsou předvídatelné a i přes ty klacky, které mají pod nohami, tak víte, jak Tajemná služebná dopadne.

„Tolik by to nevadilo, kdyby nebyla – tak strašně nehezká.“
Hrabě už nic neřekl a ona po chvíli pokračovala: „Je zlé a špatné, když hodnotíme lidi podle toho, jak vypadají, zatímco oni v hloubi duše cítit totéž jako my a trpí možná ještě bolestněji.“

I přesto, že už dopředu jsem věděla, jakým směrem se vše bude ubírat, vůbec nic mi to nevzalo z těšení se na každou další stránku této knihy. Tajemná služebná je díky hrdince, která se chová normálně a docela vyspěle na svůj věk a postavení a dobu, ve které žije, jsem se u čtení bavila a neměla tendence přetáčet oči a nic podobného.
Dokonce se objevily dvě situace, na těch pár stránkách, které mne překvapily, a vůbec jsem je neočekávala, takže to je jen dalších plusem tohoto příběhu.

Myslím, že fanynkám této autorky nemusím říkat, aby si knihu Tajemná služebná přečetly, pro ně je to samozřejmost, ale pro ty z vás, které jste se s autorkou nesetkaly, nebo třeba jen jednou, dvakrát, tak ráda doporučím zrovna tohle vyprávění, protože jej považuji za jedno z těch lepších, které jsem četla, právě díky hlavní hrdince a díky tomu, jakým směrem se ubírá děj. Zajímavé, čtivé, odpočinkové, předvídatelné, ale také překvapivé. Pokud chcete nenáročnou literaturu, určitě si podívejte po této knize. Na jedno jarní odpoledne ke kávičce je jako dělaná – napsaná. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Tajemná služebná můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *