Tajemství a záhady – Arthur Conan Doyle

Autor: Sir Arthur Conan Doyle
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 406

„Madison krystal uchopil a kriticky si ho prohlédl.
„Inu,“ řekl a opět ho odložil, „v tomhle hrubém stavu asi dvanáct šilinků za tunu.“
„Dvanáct šilinků za tunu?“ zařval Tom a vyskočil.
„Copak nevidíte, co to je?“
„Kamenná sůl!“
„Houby kamenná sůl! Diamant to je.“
„Tak ochutnejte!“ vybídl ho Madison.
Tom přiložil krystal ke rtům, se strašlivým výkřikem jím mrštil o zem a vyrazil z místnosti jako blázen.“

Nechme se okouzlit vypravěčským mistrovstvím Arthura Conana Doylea, jehož dílo vyzařuje žíznivou zvědavost, roznícenou fantazii i neuhasitelnou touhu po lepším světě, což ho jednoznačně vřazuje do jednadvacátého století.
Tento první svazek zahrnuje Doyleovy prózy s tajemstvím, a to v moderním a jiskřivém českém překladu. Dvě z těchto próz vycházejí česky vůbec poprvé, jsou to Záhada údolí Sasassa a Strašidlo pro Goresthorpe Grange. Svazek obsahuje mimo jiné novelu Parazit, která reflektuje autorův celoživotní zájem o paranormální jevy.
Druhý svazek, jenž vychází současně, nese výmluvný název Dobrodružství na moři i na souši. Následující třetí se bude jmenovat Doktoři a další vědci a čtyřdílnou Doyleovskou sérii uzavřeme novým překladem slavného Psa baskervillského, jenž vyjde s doprovodem působivých dobových ilustrací.

Tajemství a záhady je soubor povídek autora Sira Arthura Conana Doylea, kterého jistě nemusím představovat. Jeho jméno zná určitě každý, když ne kvůli ničeho jiného, tak jen a pro jeho román Pes baskervillský či úžasného Sherlocka Holmese. Už na prvních stránkách jsem se začetla – jelikož životopis autora je nejen zajímavý, ale překladatelka Věra Klásková napsala úvod tak, že vás bude bavit každé jeho písmenko. Dozvíte se, kdy byl autor povýšen do šlechtického stavu a za co, kolik vytvořil za svůj život beletristických děl, jak to měl s Sherlockem Holmesem a také proč se nakladatelství Leda rozhodlo vydat jeho povídky.

V knize Tajemství a záhady vás krom poutavého úvodu, čeká patnáct povídek, které mají jedno společného jmenovatele – a tím je záhada či tajemství. Některé na vás dokonce budou působit nadpřirozeně, potkáte na stránkách duchy, zvláštní zvuky, ale třeba také démony.
Troufám si tvrdit, že seskládání povídek, jak jdou za sebou, v sobě nese jistý záměr, protože hned první povídka Snědá ruka vám nejen ukáže, o čem všechna vyprávění budou, ale naladí vás přesně na tu strunu, kde vás chce mít nejen autor, ale také samotné nakladatelství. Aby jste se těšili, co nevšedního, mnohdy i zvláštního, vás v dalších příbězích čeká.

„Co se mě týče, podíval jsem se na něj a hned vzápětí znovu, poněvadž jsem jaktěživ neviděl člověka, jehož zjev by více upoutával pozornost. Postavu měl vpravdě obrovitou, ale pohublý byl tak šokujícím způsobem, že mu kabát jen splihle visel na rozložitých kostnatých ramenou. Končetiny měl velikánské, ale přitom na kost vychrtlé a já nedokázal odtrhnout zrak od jeho sukovitých zápěstí a dlouhých pokroucených rukou.“

A teď už něco málo k tomu, jak jsou povídky napsány.
Ve většině takovýchto sborníků, Tajemství a záhady nejsou výjimkou, se najde vyprávění, které vás oslní, jiné, které pro vás budou obyčejné, můžou se objevit i takové, které vás neosloví a nebudou bavit. Nejinak jsem to měla i zde. Objevila jsem dvě slabší povídky, které ve mne nezanechaly nic, ale dvě z patnácti je více než skvělé skóre!
Když si k tomu přičtu autorův styl, kdy si mistrně hraje se slovy, z komára dokáže udělat velblouda a to tím způsobem, že vás to bude bavit, nejde knihu hodnotit jinak, než že patří mezi ty nejlepší kousky, co mi teď zdobí knihovnu.

Přiznám se, že ač jsem studovala literaturu (ale nedostudovala, nebojte, nic vám netajím :-)) a ač mám dle mého názoru dost načteno, s autorovou tvorbou jsem se nikdy nepotkala. A proto jsem vděčná za nakladatelství leda, které mi tímto způsobem rozšiřuje obzory. Díky tomu vím, jakou dělám chybu, když čtu pouze „novější“ beletrii a nedávám šanci starým kouskům a uvědomuji si, kde mám mezery a co napravit.

Tajemství a záhady je navíc opět v luxusním formátu, písmo je větší, povídky se dají číst na přeskáčku, některé jsou opravdu krátké, jiné delší, ale věřím, že každý čtenář si najde tu svou nejoblíbenější. Pokud chcete číst autora, který je znám všem a všude, ale nechcete se pouštět rovnou do románů, zkuste tento soubor povídek. Já jsem spokojená a proto se s radostí vrhám na další takový soubor s názvem Dobrodružství na moři i na souši o kterém vám brzy napíšu více.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Leda, kde si knihu Tajemství a záhady můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *