Tajemství hradních zdí – Anna Beatrix Bártová

Autor: Anna Beatrix Bártová
Nakladatelství: Petrklíč
Rok vydání: 2020
Počet stran: 295

„Když se vracel zpět, zarazil ho v předsíni pohyb. Udělal z koupelny krok zpět a pohlédl do tmavé předsíně osvětlené jen pruhem světla vycházejícím z kuchyně. Zdálo se mu to? Zakroutil hlavou a vrátil se do koupelny, aby skleničku postavil na vanu. Začal ze sebe stahovat nepříjemně mokré oblečení, když vtom zaslechl z předsíně šramot.“

Osud ke Guttě z Bubnu nebyl příznivý. Dočká se naplnění své lásky po šesti stech letech? Natálie je mladá historička pracující v plzeňském muzeu. Když nečekaně najde dokument, ve kterém se píše o hradu Bubnu, netuší, jak moc ji to ovlivní. Začnou se jí zdát podivné sny, ve kterých ji navštěvuje duch Gutty z Bubnu a odhaluje jí svůj životní příběh. Buben Natálii přitahuje magickou silou, což ještě posílí objev její kamarádky, archeoložky Karol, která se rozhodne na Bubnu kopat. Co odhalí archeologický výzkum? Proč se Gutta zjevuje právě Natálii? A co s tím vším má společného charizmatický archeolog Štefan? Dokáže Natálie změnit krutý osud, který zasáhl dvě nešťastné duše před mnoha a mnoha lety?

Prokletí Schwartzovy vily, kniha autorky, která vyšla v loňském roce, se mi líbila. Proto jsem se vrhla na autorčinu další knihu, Tajemství hradních zdí. A ta se mi nelíbila.
Když se mi nějaký příběh líbí, většinou je to na tři, čtyři hvězdy. Ale tato byla skvělá! Mnohem lepší, mnohem věrohodnější, mnohem poutavější. Pět hvězd bez mrknutí oka. 🙂

V knize se střídají dvě časové roviny ve vyprávění. Tu první ovládá Gutta z Bubnu, hradní paní, která má za manžela Evana z Bubnu, blízkého králi Zikmundovi.
Její láska k Evanovi ovšem není tak romantická, jak to je v dnešní době, protože sňatek byl domluvený, ale naučili se vedle sebe žít. Jenže, pořád se tam objevují nějaké „přeháňky“ a můžu vám slíbit, že Guttin život vám bude připadat zatraceně těžký.

V druhé časové rovině je hlavní hrdinkou Natálie, mladá historička, která píše svou dizertační práci a proto se uchýlí na chatu svých prarodičů, aby mohla nejen v klidu psát, ale také byla blíže svému oblíbenému hradu Bubnu, který miluje už od malinka.
Jednoho dne se ji začnou dít zvláštní, paranormální věci, začne se ji zjevovat Gutta z Bubnu a vyprávět ji svůj životní příběh, tak jak se stal a Naty je jím ovlivněna, tak, že to změní celý její dosavadní život.

Jak se tyto dvě hrdinky, které dělí rozdíl několika století spojí a čeho tím dosáhnou? Co pro každou z nich znamená to, že o sobě vědí? To vše se dozvíte v románu Tajemství hradních zdí, kde nechybí malá lžička erotiky, polévková lžíce romantiky a nenaplněných tužeb a velká naběračka napětí.

„S bouchnutím zavřela okenici a zimomřivě se objala rukama.
„Paní, neměla byste stát tak málo oblečená na chladném vzduchu, mohla byste nastydnout,“ promluvila na ni Agáta, která právě servírovala snídani. Sama měla na sobě kromě lněné kytlice a vlněné sukně i tlustou kožešinovou vestu přepásanou obyčejným provazem a nohy měla rovněž obalené v kožešině.“

Tajemství hradních zdí mi sedlo hlavně z jednoho důvodu. Já doslova miluju příběhy, kde se střídá minulost s přítomností a kde se pak v jednu chvíli propojí životy hrdinů tam i tady dohromady. A to se tady autorce povedlo na výbornou.
Pořád jsem přeskakovala z přítomnosti do minulosti, byly to neskutečné poskoky, ale vůbec jsem se neztrácela. Je to i díky změně fontu písma, takže se rozhodně nemusíte bát, že byste netušili, kde a s kým se zrovna nacházíte.

Ač se v ději a hlavně tedy v životě Natálie objeví věci, paranormální věci, kterým nemusí spousta čtenářů věřit a může se na to tvářit skepticky, tak si myslím, že autorka skvěle vystihla ty momenty, které řídily svět tehdy a teď a přišlo mi normální absolutně všechno, co zde objevilo. Bylo to uvěřitelné, a hlavně, bylo to napínavé.
Tajemství hradních zdí je opravdu poutavou knihou, trocha historie, trocha lásky a romantiky, spousta krutých okamžiků a myslím si, že ve chvíli, kdy se pustíte do čtení, nedáte ji z ruky, dokud nedočtete do konce.

Je pravdou, že některé věci mi došly mnohem dříve, než hlavním hrdinům, ale to vůbec nevadilo a nezkazilo mi to požitek ze čtení.
Pokud si chcete přečíst román, který se odehrává na reálných základech, ale má v sobě také mystiku, určitě se koukněte po této knize. Za mě velké doporučení. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji autorce, a její knihu Tajemství hradních zdí si můžete koupit přes proklik názvu knihy.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *