Tajemství sídla Craven Manor – Darcy Coates

Autor: Darcy Coates
Nakladatelství: Knihy Dobrovský/edice Fobos
Rok vydání: 2019
Počet stran: 240

„Klepání postupně obkroužilo celou budovu. Závěrečné zaťukání, pomalé a vážné, zaznělo od vchodových dveří jako poslední varování. Pak místnost opět naplnilo ticho.“

Daniel zoufale shání práci. Když mu někdo pod dveře strčí vzkaz, který mu nabízí místo správce staré nemovitosti, má pocit, že to je příliš skvělé, než aby to mohla být pravda.
Když ale dorazí do Craven Manor, zmocní se ho podezření. Dveře do starobylého sídla jsou dokořán a hala je plná pavučin a suchého listí. Je zjevné, že tam už dlouhá léta nikdo nebydlí. Za dveřmi na něj ale čeká obálka s penězi a příslibem, že dostane další.
Jelikož Daniel finance potřebuje, navzdory svým pochybám se nastěhuje do správcova domku za rodinnou kryptou. Podivné události a úkazy, ke kterým v sídle dochází se rozhodne nebrat na vědomí.
Když se ale s blikáním rozsvítí svíčka v okně opuštěné věže, Daniel pochopí, že Craven Manor v sobě skrývá příšerné tajemství… a že je v sázce jeho život.

Dlouho jsem se na čtení této knihy chystala. Duch domu Ashburnů, který předcházel příběhu s názvem Tajemství sídla Craven Manor, se mi líbil, takže jsem doufala, že se mi bude líbit i tohle.
Autorka umí skvěle popsat atmosféru ve starých, opuštěných domech, a přesto, že Tajemství bylo o něco málo lepší než Duch, tak tam bylo spousta věcí jako přes kopírák a nic nového se neudálo, abych měla ze čtení vyražený dech nebo tuto knihu řadila mezi top horory.

V této recenzi se, bohužel, neubráním srovnávání obou knih, protože ve spoustě věcí byly naprosto totožné.
Dvě stará sídla – honosná, opuštěná.
Zvláštní zvuky, duchové, pokaždé jde hrdinům o život.
Nikde není elektřina.
V první knize hlavní hrdinka, v druhé knize hlavní hrdina – ani jeden nemá kde bydlet, ani jeden nemá peníze, ani jeden nemá mobilní telefon…
Vím, že v těchto hororových příběhem nesmí být elektřina, aby to vypadalo více strašidelně, ale zrovna tohle bylo neskutečně do očí bijící, že jsem to zmínit musela.

Ale to je asi vše, co se týče nějakých výčitek. Protože na obranu knihy Tajemství sídla Craven Manor musím napsat, že autorka si s ní poradila lépe, přijde mi více propracovanější.
Neměla jsem pocit, že mě autorka chce za každou cenu děsit, ale spíše mi chce navodit nepříjemné mrazení po těle, což se možná jednou, dvakrát stalo. Ale více jsem si užívala samotný příběh, zajímalo mě, jak ke všemu došlo a co se bude na konci dít.

„Namiř si to na měsíc. I když jej mineš, ocitneš se mezi hvězdami.“

Hlavní hrdina, Daniel, je taková dobrá duše, která více myslí na všechny okolo, než sám na sebe. Několikrát neprohlídnul lidi, kteří mu byli nejblíž a to ho málem stálo život. Bylo „obdivuhodné“, s jakým klidem dokázal přijmout fakt, že žije s duchy a je člověkem ve světě nadpřirozených bytostí.
Autorce se povedlo propojit svět duchů s reálným světem tak, aby nic nebylo nucené a vše působilo docela přirozeně.
Jen je škoda, že jsem nezažívala takový ten správný pocit strachu, že jsem spíše brala vše jak leží a běží a neprožívala žádné „strašidelné emoce“. Ale rozhodně to neberu jako mínus. Tajemství sídla Craven Manor se mi líbilo, a pokud do tohoto čtení nepůjdete s tím, že budete očekávat horor u kterého se budete bát, tak se vám to bude líbit. 🙂

Jak jsem psala už výše, vnímám tento příběh jako více propracovanější, autorka myslela i na malé detaily, aby mohla čtenáři předložit ucelený pohled na věc. Mám pocit, že tentokrát jsem pochopila vše, a ač mi po dočtení zůstala nějaká ta otázka, vůbec mi to nevadí, protože si ráda domyslím sama, jak to mohlo pokračovat.

Pokud se do čtení Tajemství sídla Craven Manor pustíte, neočekávejte žádný horor, ani thriller, ani nic, kde se budete bát. Přistupujte k tomu jako ke čtení, které nemá za úkol vás vystrašit, ale může přivodit lehké mrazení a pokud vaše očekávání nebudou vysoká, věřím, že si tohle čtení užijete.

Hvězdné hodnocení:

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

2 odpovědi na “Tajemství sídla Craven Manor – Darcy Coates”

  1. Jsem moc ráda za tvoji recenzi, která mi pomohla se rozhodnout, jestli si Tajemství… koupit. 🙂 Tak nějak jsem tušila, že to bude dost podobné. Jestli máš ráda čtení o strašidelných domech, teď čtu Dům ozvěn, kde se do toho mísí i zajímavá historie a je to vážně dobré.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *