Tajemství Stříbrné čarodějky – Petra Kubašková

Autor: Petra Kubašková
Ilustrace: Striga
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2020
Počet stran: 420

„Ach, vážně, doopravdy se otevřela! Pocítila jsem neznámé vzrušení. Babička mi nelhala, fungovalo to!
Udělala jsem přesně to, co mi řekla, vykročila jsem vpřed, a najednou se ta zlatá brána objevila přímo přede mnou, majestátní a skvostná, a já prošla obrazem do místnosti za zdí, jako by to byla ta nejběžnější věc na světě.“

V pražských uličkách se začíná povídat stará legenda o příchodu Stříbrné čarodějky, která vládne nevídanou mocí. A být čarodějkou v Praze není jen tak! Ginevra, mladá čarodějka z Malé Strany, o tom ví své. Jen co odkryla jedno velké rodinné tajemství, spadne rovnou do další šlamastyky, když se při jednom kouzlu něco pořádně zvrtne. Jako by nestačilo, že na ni mají spadeno ostatní pražské čarodějky a chtějí malostranský rod jednou provždy vyhnat z Prahy. Ginevra teď musí dokázat, že sem i se svou rodinou patří. Vydá se proto i se svými třemi přáteli na dobrodružné putování časem hledat dávno ztracený artefakt. Při jejich pouti do „stříbrného města“ se jim do cesty připlete i nějaké to čertisko, potrhlé strašidlo či podivuhodná trojčata v maringotce a samotnou Ginevru pak cesta zavede až hluboko pod zem, k bytostem tak starým, že z nich zbyla jen pověst.
Vítejte již podruhé v kouzelném světě malostranských čarodějek, který uchvátil malé i velké čtenáře.

Tajemství Stříbrné čarodějky je dalším příběhem o Ginevře VII. Malostranské, která není úplně obyčejnou dospívající dívkou. Má magické schopnosti a patří do mocného rodu malostranských čarodějek.
I v tomto díle vás čeká nejen zábava, ale také napětí a nádherné ilustrace od Strigy.

Ginevra jednoho večera podstupuje inicializaci Luny, aby ukázala, že je tou správnou pražskou čarodějkou. Jenže se něco příšerně pokazí a místo toho, aby ji každý fandil, ji začnou všechny ostatní pražské čarodějky odsuzovat. A nejen ji, i její matku, babičku, prababičku, praprababičku a tak dále.
Gina ví, že to její chyba nebyla, že se stalo něco zlověstného, v čem prsty neměla, jenže jak přesvědčit nejen všechny čarodějky, ale také tu nejvyšší Valpurgu? Když se nejvyšší čarodějka objeví u ní doma, ví, že je opravdu zle.
Nakonec získá nějaký čas, ale jde pouze o pouhých čtrnáct dní, kdy má dokázat, že ona za nic nemůže a zjistit, kdo za tím ošklivým, černým, drzým mrakem na obloze stojí.

Ač od vydání prvního a druhého dílu uběhlo pár měsíců, přesto jsem hned od začátku měla pocit, že se nic takového nestalo a že žádná doba neuběhla.
Gina je pořád mladá, odvážná, lehce neuvážlivá a vrhá se do všech možných akcí po hlavě, protože místy funguje jako neřízená střela. Ale to je na ní úžasné, jelikož když se něco pokazí, dokáže to přiznat a případně napravit, když ji na to síly stačí.
Ale mou nejoblíbenější postavou stejně zůstává Kraslava. Tahle čarodějka je ženská podle mého gusta.
I v tomto díle se prochází Giin magický svět s tím obyčejným pozemským, dostane se i do míst pod zemí, bude řešit spoustu důležitých okamžiků, nejen čarodějných, ale také osobních a přitom zůstane správnou holkou, tou která možná odhalí Tajemství Stříbrné čarodějky.

„A brzy uměla kouzla, jaká by ostatní čarodějky zvládaly jen stěží. Jak plynul čaj, její moc sílila. Z té dívenky mohla vyrůst opravdu mocná kouzelnice, magie ji poslouchala jako žádnou jinou. Jenže ona se taky ráda předváděla a nechávala se zlákat marnivostí. Byla to velká parádnice, přátelila se s bytostmi, uměla s nimi smlouvat, dokázala si získat jejích přízeň a a od gnómů dostávala šperky s drahým kamením a na oplátku je nechávala proletět vzduchem.“

Tajemství Stříbrné čarodějky žánrově spadá jako fantasy literatura pro děti a mládež, ovšem já pevně věřím, že i dospělí, kteří se vyžívají v tomto žánru, si přijdou na své a kniha se jim bude líbit.
Tento příběh vás nejen odvede do světa čarodějek, trpaslíků, čertů či domovních znamení, které umí obživnout, ale také do malebných zákoutí pražských uliček, do pražských čtvrtí, které budete znát aspoň podle jména, ale díky autorčiných popisků budete mít pocit, že ihned se musíte vypravit na výlet, protože už déle nevydržíte čekat.

Když jsem začala číst první díl, byla jsem nadšená, protože se mi líbilo pražské prostředí, kde se příběh odehrával a jsem ráda, že se toho autorka držela i v dalším příběhu –Tajemství Stříbrné čarodějky.
Jestli jste první díl nečetli, měli byste, protože v tomto díle na sebe dost věcí navazuje, třeba nepochopíte vztah s Teem nebo s Giinými spolužačkami.
Pokud vás zaujala obálka, anotace, nebo jen to pomyšlení, že se v Praze vyskytují čarodějky, a to nejen na Malé Straně, rozhodně se začtěte do vyprávění české autorky, ale hezky od prvního dílu, ať se o žádnou drobnost neochudíte.
Věřte mi, čarodějnický osud Ginevry VII. Malostranské za to opravdu stojí.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Epocha, kde si knihu Tajemství stříbrné čarodějky můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *