Talentovaný pan Ripley – Patricia Highsmith

Autor: Patricia Highsmith
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2020
Počet stran: 256

„Dickie,
víš, bylo to překvapení. Moc ráda bych věděla, co Tě to najednou popadlo, v Římě nebo v San Remu nebo kde? Tom se tvářil hrozně tajemně, řekl jen, že s Tebou zůstává. Uvěřím, že se vrací do Ameriky, až na to dojde. Riskuju, že se míchám do cizích věcí, ale dovol říct, že já toho chlapce nesnáším. Z mého hlediska, a každý druhý by to řekl také, Tě využívá, jak jen to jde nejvíc. Jestli chceš provést nějaké změny ve svůj prospěch, tak se ho prosím Tě nejdřív zbav!“

Příběh mladíka, který bez výčitek svědomí využívá svůj šarm a schopnost působit na lidi ke spáchání nejtěžšího zločinu.
Tom Ripley je mladý muž, který je zámožným průmyslníkem vyslán do Itálie, aby přemluvil k návratu jeho marnotratného syna. Tom svému vrstevníkovi, s nímž se spřátelí, závidí nejen peníze, moc a postavení, ale do jisté míry i bezstarostnost, s níž dokáže proplouvat životem. Celý koloběh věcí nemůže vyústit v nic jiného než v tragédii, kterou talentovaný pan Ripley připravuje…

Baví mě objevovat příběhy, které už jiní objevili přede mnou a já nevěřila tomu, že „ta“ stará kniha mě může oslovit. Právě na tohle jsou úžasné reedice, které mnohá nakladatelství vydávají a díky nim se dostanu ke knihám, které už tehdy byly perfektní a v dnešní době je můžu nazvat nadčasové a doporučovat dál ke čtení, protože stojí za to. Talentovaný pan Ripley byl poprvé vydán před více než šedesáti lety, a já můžu v tomto okamžiku říct, že ten časový rozdíl je setřen a kniha může směle konkurovat jiným příběhům dnešní doby.

Talentovaný pan Ripley je příběhem o Tomovi, příjmením Ripley, kterého by mnozí z nás dnes nazvali vykukem. Mladík se díky štěstěně a důvtipu dostane z Ameriky do Itálie, kde jede navštívit svého kamaráda, i když to přímo jeho kamarád není, ovšem to ti, kteří jej tam posílají, nevědí.
A právě v Itálii startuje Tomovo největší dobrodružství, které přesahuje za hranici morálnosti, za hranici lidskosti a nevím, čeho ještě.
Jeho putování napříč Itálií je doprovázeno podvody, lhaním, dokonce i trestnými činy a nám, čtenářům, nezbývá nic jiného, než čekat, kdy a jak budou všechny nepravosti potrestány.

„Tom se rozhlížel po pokoji, hledal Dickieho ve žlutém světle pod lampou a v temném koutě u vysoké skříně. Cítil, jak má vytřeštěné oči, a přestože věděl, že jeho strach je nesmyslný, neustával hledat Dickieho pod zpola staženými roletami v oknech, na podlaze a na opačné straně postele. Vyskočil z lůžka, klopýtal přes pokoj a otevřel okno. Potom druhé. Připadal si jako omámený. Někdo mi něco nasypal do vína, řekl si najednou.“

Talentovaný pan Ripley je příběhem o mladém muži, který dokáže oblafnout všechny kolem sebe a hlavně se řídí heslem, že musí lhát tak, aby tomu uvěřil sám a pak už je brnkačka. Bylo skvělé sledovat, jakým způsobem autorka vedla jeho životní kroky, jak se ze zakřiknutého mladého kluka stával mladým mužem, jež si dokázal jít za svým, ač nebyl tak úplně sám sebou.
Líbilo se mi, že se vyprávění pomalu rozjíždělo, seznamovalo nás se všemi drobnostmi, které jako celek vytvořily děj, jenž vám učaruje. Pocit, že se vše ubírá pomalu, vám na konci vezme dech, protože doopravdy je všechno rychlé a po dočtení si to uvědomíte.

Pokud jste tak jako já, za posledních 60 let nestihli přečíst knihu Talentovaný pan Ripley, tak díky nakladatelství Slovart se k ní můžete dostat, navíc v překladu, který se vám bude velmi dobře číst.
Příběh odsýpá, Tom vás bude fascinovat, společně s jeho přáteli, si užijete nejen pořádné dobrodružství, ale také trochu toho cestování a nějaký ten mord.
Za mne se jedná o opravdu dobrý příběh, který by vás neměl minout, už jen pro autorčin um popisu jak charakterů, tak prostředí. Bez zbytečných kudrlinek vám přesto dá pocit, že víte, jak kdo a co vypadá, téměř až do detailu. Jako byste tam byli, nebo se vám před očima promítal film. Skvělé!

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Slovart, kde si knihu Talentovaný pan Ripley můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *