Tankový prapor – Josef Škvorecký

Autor: Josef Škvorecký
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2018
Počet stran: 286

„Hovno!“ zaznělo z věže. „Na to se vyseru.“
„Neser, Juraji,“ pravil pedagogicky řidič. „Koukej maskovat!“
„Do prdele, nech mě bejt!“
„Kurva, Juraji, neser boha! Přece nenecháš starýho Střevlíčka, aby maskoval za tebe.
„Vyserem se na to kolektývně,“ řekl nabíječ.
„Tak neblbni, Juraji,“ rozkázal velitel. „Něco na to nasrat musíme, ať nás zbytečně nebuzerujou.“

„Student Danny se stal rotným Smiřickým, a jako každý Čech v uniformě se v této situaci nevyhnutelně přiblížil ke kmotrovi všech vojínů světa, Josefu Švejkovi.“ – Jiří Voskovec
Tankový prapor Josefa Škvoreckého se vyznačuje humorem, který umí léčit. Krouží kolem nás temné síly? Otevřeme román – a ponoříme se do osvobodivé esence komické absurdity, jejíž nezanedbatelnou výhodou je, že se už stala a že se přihodila komusi jinému, autobiografickému Dannymu Smiřickému, kterého známě ze Zbabělců, nyní veliteli tanku, jenž si u Sedmého tankového praporu kroutí poslední půlrok vojny.
Střely neodolatelného humoru a mistrných dialogů, u nichž se propuká do hlasitého smíchu, ale také vědomí, že za branami kasáren čeká cosi mnohem neurčitějšího, nejasného, budoucnost, život… kdo může říct? Tupost se tam venku maskuje rafinovaněji než pod důstojnickou čepicí.

Knihu Tankový prapor jsem vzala do ruky z jakési nostalgie. Je to tři roky, co mi tatínek odešel a tohle byl jeho oblíbený titul českého autora. Vždycky mi říkal, že si to musím přečíst. Byl voják z povolání v jedné etapě svého života a říkal, že to je jako u nich – samozřejmě s nadsázkou, ale jedno je jisté, bavil se u toho.
Proto, když nakladatelství LEDA vydalo tento výtisk v novém kabátku, s radostí jsem přijala nabídku možnosti přečíst si to. A najít ten vtip, humor a poklad, co v sobě ukrývá.

Tankový prapor je třetí knihou ze série s Dannym Smiřickým, ale pokud jste tak, jako já, nečetli předchozí dvě, rozhodně to nevadí. Neměla jsem pocit, že by mi něco unikalo. Hned v úvodu jsem se pozastavila nad vulgárními výrazy, kterých tam bylo docela dost, přeci jen mám tuto knihu zafixovanou jako klasiku a nějak mi to tam nesedělo. Jenže poté, když jsem si uvědomila, v jaké době se vše odehrává, kdo jsou hlavní postavy a jak žijí, došlo mi, že se pozastavuji nad zbytečnostmi.
Jakmile jsem si vše v hlavě srovnala, opravdu jsem četla příběh, který byl, ale jen někdy, vtipný. Snažila jsem se srovnávat s filmem – vím, že tohle se nedělá a dělá to pouze knižní barbar, ale nedalo mi to.
Teď už vím, že to bylo zbytečné, přišlo mi, že v knize je toho mnohem více, navíc jsem se dostala i k myšlenkách postav a to ve filmu nelze. Film jsem viděla jednou, knihu četla jednou, ale kniha vede minimálně 5:0. 🙂

Ale stejně je ve mně nějaký pocit, že tento humor už není tím, co býval. I když Tankový prapor dostal nový kabát, je teď napsán tak, aby se přiblížil naší době a mluvě, nemůžu si pomoct a přijde mi, že je to čtení za zenitem. Věřím, že čtenáři, kteří tu dobu zažili, žili v ní, nebo ji mají více spojenou se sebou, najdou v knize to, co hledají. Ať je to svérázný humor nebo postavení sociálních vrstev. Ale já, i když už si nemyslím, že bych byla nejmladší, jsem se čtením musela prokousat. A taky nemůžu říct, že bych se smála, až bych se za břicho popadala.

„Když lepák narukuje,
žádnej ho nelituje,
i ten blbej civil, co na vojně nebyl,
i ten se mu vysměje.“

Proč jsem tedy dala knize vysoké hodnocení? Je to pro její zpracování a vydání. Pokud bych měla v povinné četbě číst Tankový prapor, rozhodně sáhnu po tomto výtisku. Pokud bych měla někoho v okolí, kdo má tuto knihu v povinné četbě, rozhodně a bez okolků mu doporučím toto. Nejen, že se celý příběh dobře čte, ale také je kniha doplněna o pár ilustrací, které zpestří samotné čtení.

Když bych to měla shrnout, není to žádné veledílo, ale určitě je to dobrá četba, která dokáže mladším čtenářům přiblížit, jak to u nás vypadalo za socialismu. Tak, jak si připomínáme v různých knihách světové války, tak by se mělo připomínat i to, co se u nás dělo za socialismu a komunismu.
Ač je Tankový prapor specifický svým prostředím, tak stejně se tam dostatečně autor věnoval všem možným poměrům i nepoměrům.

Pokud si chcete přečíst něco z české klasiky, doporučuji tento výtisk Tankového praporu. Zpracování vám pohladí duši i oči. Pobavíte se. Připomenete si….

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství LEDA, kde si knihu Tankový prapor můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *