Temná kletba (Alchymistova šifra #3) – Kevin Sands

Autor: Kevin Sands
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2018
Počet stran: 381
Ilustrace: Olga Zakis

„Tom se ke mně vrátil. „Christophere!“ Popadl mě za loket a odtáhl mě přes půlku místnosti. „Podívej.“
Podíval jsem se. A zamžikal jsem.
„Nezdá se mi to?“ vydechl Tom.
Sám jsem si nebyl jistý. Před námi stály dva stoly, každý dlouhý přes patnáct metrů, a na nich ležely hromady masa a drůbeže: pečené hovězí, zvěřina s omáčkou, dušený bažant. Na druhém stole byly chleby a sladkosti: koláče, buchty i ovoce. Nevěděl jsem, kam se podívat dřív. Těkal jsem pohledem od sladkostí k masům a zase zpátky. Tom mi stiskl ruku.
„To jsou kotlety?“ vyhrkl. „V omáčce? Christophere, jsou v omáčce!“
Zatřásl se mnou tak tvrdě, až mi zarachotil mozek. Když mě pustil, musel jsem se přidržet, abych neupadl. „Snad nebrečíš?“ řekl jsem. Tom popotáhl. „Když ona to je taková nádhera!“

Ať se Christopher Rowe hne kamkoliv, provází ho tajemství, dobrodružství – a vraždy! Dokonce i setkání s králem Karlem skončí nebezpečnou potyčkou. Vrahovi se však podaří uniknout a zůstane po něm jen zlověstná zpráva: další útoky se blíží!  
Christopher a jeho přátelé se okamžitě dávají do pátraní a zjišťují, že všechny stopy směřují k tajemnému prokletí, které bylo uvaleno na francouzský trůn a celou královskou rodinu. Jejich nový cíl je jasný – bude to Francie.
Vyhrají závod s časem a vyřeší všechny hádanky dřív, než dojde k další vraždě?

Kevin Sands 
Od té doby, co opustil univerzitu s dvěma tituly z teoretické fyziky, působil jako vědecký pracovník, obchodní poradce, učitel a profesionální hráč pokeru. Jeho bestsellerová série Alchymistova šifra získala 28 různých ocenění. Kevin Sands žije v kanadském Ontariu.

Olga Zakis
Ruská ilustrátorka Olga Zakis úspěšně ilustrovala a podílela se na grafické úpravě desítek knih pro děti a mládež. Její osobitý, nezaměnitelný styl, který je u ruských čtenářů velmi oblíbený, vyniká zejména v žánru fantasy. Čeští čtenáři její ilustrace znají z úspěšné fantasy série Časodějové. Série Alchymistova šifra je její první spolupráce s českým nakladatelstvím.

Celou sérii Alchymistova šifra jsem si oblíbila nejen pro její krásné, grafické zpracování, ale hlavně pro příběhy, které obsahuje. Všechny do jednoho jsem napínavé, plné velmi úžasných hrdinů, kteří prožívají jedno dobrodružství za druhým, a bonusem je každý příběh zasazen okrajově do nějaké skutečné historické události nebo doby. Třetí díl, s názvem Temná kletba je ale nejlepší ze všech tří. Měl pro mne největší náboj, navíc spojení s Templáři a Francií je naprosto impozantní

Christopher s Tomem jsou povoláni lordem Ashcombem ke králi. Zprvu jsou z toho nesví, neví, co se děje a proč. Poté se uklidní a když si myslí, že zažijí příjemný večer, náhodou objeví pokus o vraždu a zabrání jí. Král jim je vděčen a dozvídá se spolu s Christopher a Tomem další věci, které tento pokus provázely. Po dohodě všech, jsou Chris a Tom vysláni do Francie, na dvůr, aby chránili královu sestru a odhalili vraha, který má vše na svědomí. Ač jsou to kluci velmi mladí, všichni do nich vkládají velké naděje. Aby se mohli volně pohybovat po dvoře, dostanou novou identitu, Tom vymění váleček na těsto za meč, a vyslouží si titul rytíře, na což je velmi, ale opravdu velmi pyšný. Už pak ale méně na své schopnosti šermovat. 🙂

Hned při příjezdu jsou opět svědky dalšího atentátu na královskou rodinu a proto oba začínají tušit, že to nebude jen tak. 
Jednoho dne se seznámí se známým mistra Benedicta, který je přivede na stopu, kterou, když správně uchopí, dovede je k vrahovi. 
A v tu chvíli začíná dobrodružství, plné tajemných záhad z minulosti, šifer, skrytých pokladů, řešení rébusů a tvrdých bojů o to, aby zůstali na živu nejen oni, ale všichni, které musí chránit.

Temná kletba se odehrává roku 1665, kdy se hlavní hrdinové ocitnou na královském dvoře ve Francii a setkávají se s fenomenálním pojmem – Templáři. Tom opět věrně stojí po boku Christopherovi, Christopher se opět v duchu ptá svého mistra Benedicta, co by dělal on, všechno je tak, tak známe z předchozích dílů. Jediné, co je nové, tak je vrah! Ale Christopher a Tom mají pro strach uděláno, navíc dokážou používat rozum a s jistým důvtipem dokáží i téměř „nemožné“. 
I v tomto díle z nich autor udělal nejen skvělé přátele, ale také nebojácné, mladé muže, jež si čtenáři zamilují. Nechybí ani jejich vtipné dialogy, které mne nejednou rozesmály a obzvlášť se mi líbí, jak se ti dva doplňují. Mám pocit, že kdyby byli bratři, tak jim to nebude tak skvěle fungovat, jak když se jedná o silné pouto přátelství.

V ději se objevují i postavy z předchozích dílů, více prostoru dostane i Sally, která se ukáže velice platným a důležitým článkem obou chlapců. A autorův záměr zasadit do příběhu tajemství Templářů je naprosto úžasné a dodává knize opravdu velkou dávku tajemna.

Král slaví a ohněm mučí,
osud lekci drahou učí.
Král slaví a popel zbývá,
pod nohama cestu skrývá.
Král je zlomen, sok dál žije,
do skvrn odpověď svou skryje.
Král už dávno hnije v hrobě,
města srdce najdi sobě.“

Temná kletba se drží svého standardu, je psána opět lehkou rukou, vtipně a poutavě. Autor umí nejen zaujmout, ale také udržet pozornost čtenáře. Dokonce některé nenechá spát – třeba mou osobu. 🙂 Je to opravdu perfektní čtení, u kterého nemáte šanci se nudit a naopak, stále budete víc a víc chtít dozvědět se, co všechno se bude ještě dít.
Když jsem dočetla až na konec a přečetla si poslední dva řádky, úplně mě omylo a neskutečně se těším na další díl. Vypadá to více než slibně!

Kapitoly jsou krátké, navíc ilustrace, které je doplňují, lahodí oku. Ale co se mi nejvíc líbí, tak je způsob, jak autor vždy danou kapitolu dokončí. On to totiž dělá přesně tím způsobem, abyste měli pocit, že si musíte přečíst ještě jednu, a ještě další a pořád dál, protože jinak nebudete v klidu. I když je to četba pro mládež, já si to ve svém věku naprosto užívám a věřím, že jako dospělý čtenář nejsem a nebudu jediná. Život Christophera Rowea není jen dobrodružný a napínavý, ale také velmi zajímavý
Bez rozpaků tuto knihu doporučuji všem, kteří očekávají pořádnou dávku zábavy, napětí a dobrodružství. Pro kluky i pro holky, pro malé i velké čtenáře je Temná kletba výbornou volbou.

Hvězdné hodnocení: 

Za recenzní výtisk děkuji vydavatelství Albatrosmedia.cz, kde si knihu Temná kletba můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *