Temná půle – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2021
Počet stran: 392

„Vrabci znovu letí.“

Stvořit George Starka bylo snadné, zbavit se ho bude mnohem těžší…Spisovatel Tad Beaumont je obviněn ze série brutálních vražd. Nejenže byly na místě zločinu nalezeny jeho otisky prstů, svědčí proti němu i další důkazy. Ted prohlašuje, že je nevinen, začíná však tušit, že svými bestsellery, plnými násilí a krve, přivolal na svět vtělení zla.

Dočetla jsem knihu Stephena Kinga, s názvem Temná půle a víte co? Sedla jsem si z ní na pr… na zadek. Fakt že jo! Nevídáno, neslýcháno, už od prvních stránek byl děj rozjetý, žádné zdlouhavé úvody, ale hned se šlo na věc a autor mne udržel v napětí celou dobu. Čtivé, skvělé a od teď nemám ráda vrabce.

Ono to vyprávění začíná docela zvláštně, ale nebudu prozrazovat jak, protože dle mého je to jedna z důležitých informací, které vám napoví, jak se bude děj odvíjet. Ovšem připravte se na to, že to není nic příjemného a když si to představíte, nebude vám zrovna nejlíp od žaludku. Brrr, ještě teď se otřesu, když na to pomyslím.
Ale co vám prozradím, tak je nějaký náčrt, na co se při čtení knihy Temná půle můžete těšit.
Hlavní hrdina Tad, je slavný spisovatel, který se proslavil pod svým pseudonymem George Stark. Právě knihy psané pod tímto pseudonymem mu vysloužily věhlas, a jeho příběhy byly zlé, ponuré, drsné, krvavé a já nevím co všechno (mezi námi, my víme, že právě tyto příběhy táhnou, co? ;-)).

„Domov je tam, kde je začátek.“

Jednoho dne se u Tada doma objeví policie a obviní ho z vraždy. Chladnokrevné, brutálně provedené vraždy. Ale Tad to neudělal. Nebo ano? Všechny důkazy mluví proti němu, ale on má alibi. Přece by nemohl být na dvou místech najednou, ne? Jenže když se začnou rozkrývat jednotlivé kousky, objeví se další úmrtí a všechny spojené s životem Tada, začne mu docházet, že on je tím, kdo za všechno může, protože to on dovolil něčemu (nebo někomu) vstoupit do jeho světa… A nemůže si být jistý ani on svým životem, natož jeho rodina. A Tad je připraven riskovat pro svou rodinu cokoliv.

Jak už jsem zmínila v úvodu, Temná půle je naprosto perfektní čtení, které mne bavilo od začátku do konce a co jsem nejvíce kvitovala, tak že se autor ubránil svým zdlouhavějším úvodům, kde si dělá vždy cestičku k příběhu, a v tomto případě to nám, čtenářům, napálil hned od začátku, abychom se dostali ihned do varu.
A rozhodně se připravte i na to, že se objeví v knize pasáže, u kterých vám bude trochu špatně, myslím tím fyzicky, protože některé scény opravdu neudělají člověku dobře. U některých Kingových knih jsem schopná i jíst, tady to ovšem neplatilo a dokonce jsem se přistihla, jak se místy ohlížím za sebe (hlavně při čtení v noci) a koukám do oken, jestli tam objevím nějaké vrabce…

Temná půle není vyloženě hororem, má v sobě i něco málo z nadpřirozených prvků, protože víme, že Stephen King umí psát o tom, že je něco mezi nebem a zemí, ale přesto se můžete připravit na to, že při čtení budete mít husí kůži a ne vždy se budete cítit komfortně.
Když si některé věci totiž představíte, že by se opravdu mohly stát a vy budete přemýšlet, zda byste se do propasti vrhli, abyste zachránili své blízké a třeba i svou reputaci, budete se dlouho rozhodovat, protože ono to ani nemusí vyjít, že? 🙂

Já na konci recenzí knih od Stephena Kinga píšu, co si myslím, komu by ten a ten příběh sednul. Dle mého názoru, Temná půle je dost dobrá pro ty, kteří od autora nic nečetli a jsou připraveni na pořádnou, brutální, nehezkou jízdu, která bude někdy drsná, někdy strašidelná, někdy těžko představitelná, ale určitě bude čtivá a napínavá. Od samotného začátku, až po její konec. Vřele doporučuji, pusťte se do čtení. Nic neočekávejte, buďte připraveni udělat si obrázek sami a věřím, že budete tak jako já, velmi spokojeni.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Temná půle můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *