Temná věž II. – Tři vyvolení – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2020
Počet stran: 424

„Nedělej tu chybu, že vložíš své srdce do jeho rukou.
Dobrá rada. Ublížilo ti, když jsi nalezl zalíbení v těch, kterým nakonec musí být ublíženo.“

Magická směs fantasy a hororu, vizionářská série Stephena Kinga, která se nepodobá ničemu, co jste kdy četli
Tři vyvolení jsou po Pistolníkovi druhou knihou z celkem sedmi, které tvoří dlouhý příběh Temné věže. V tomto svazku plní Roland příkazy orákula z dílu prvního, vybírá si tři osoby, bez nichž by svůj úkol nikdy nesplnil. Při výběru se propadne do naší současnosti, dveřmi na mořském břehu vkročí do USA osmdesátých let a „prožívá“ jej očima feťáka Eddieho. K tajemství knihy patří Jake z Pistolníka.

Tři vyvolení je druhou knihou ze sedmi ze série Temná věž, která se naprosto vymyká všem klasickým dílům, jež známe od Stephena Kinga.
Přiznám se, že jsem tuto knihu měla už dvakrát v ruce, pokaždé odložila a začala číst jinou. V tuto chvíli jsem ji po třetí dala šanci a doslova mne uhranula. Nechala jsem se strhnout dějem, který byl naprosto famózní a jsem velmi ráda, že jsem sama v sobě nechala „uzrát čas“, díky tomu jsem si čtení užila na sto procent.

Ač jsem první díl – Pistolníka – četla docela dávno, od první kapitoly jsem skočila do děje a Tři vyvolení mne chytli a nepustili. Roland, ten, který „za všechno může“, je docela drsný týpek, s ničím se neštve, ale také se nenechá jen tak vytočit a to se mi fakt líbilo. Jeho postava je nejen tím nejdůležitějším, ale viditelně i stavebním kamenem celého příběhu.

„Děcko neporozumí kladivu, dokud se nepraští u hřebíku do prstu.“

Bez zbytečných cirátů se hned od začátku dostanete do akce, kdy Roland projde dveřmi a na svět se začne dívat očima feťáka Eddieho. Nejdříve jsem Eddieho úplně nemusela, ale postupem času na mne udělal dojem, v některých okamžicích mi imponoval a stal se z něj sympatický, mladý muž, s temnou minulostí a ještě temnější budoucností.

Úžasné na tomto vyprávění je, že Tři vyvolení se sice rozjíždí hned od začátku, ale nejdříve jsem si nedokázala všechno představit. Po několika důležitých informací jsem měla pocit, že nesedím před knihou, ale sleduju film, který se přede mnou odvíjí. Viděla jsem každý pohyb, každou změnu, každý okamžik, který byl důležitý. A nejen ten. Autor opět předvedl, že je vážně mistr slova a dokáže vám všechno vykreslit přesně v těch barvách, aby vám fantazie fungovala na plné obrátky a vy měli ze čtení maximální požitek.

„Hádat se se zamilovaným je stejné, jako se snažit vypít oceán lžící.“

Jak už jsem psala výše, kniha Tři vyvolení – potažmo celá série, se liší od klasických děl Stephana Kinga, právě proto, že je to fantasy jízda. Ale v autorově podání je vám to úplně fuk. Ať je to klasika, ať je to něco nového, je to jedno, protože když se Stephen King pustí do psaní, můžete si být jistí, že to bude stát za to.

A pokud se vám děje to co mi, že jste se rozhodli tuto sérii číst, ale nešlo to, nebyla na to chuť, něco vám „vadilo“, nechte to uzrát – přesně tak, jako já.
V tuto chvíli vím, že sérii budu číst co nejrychleji, ale budu ji prokládat i jinými příběhy. Je to čtení, které opravdu trvá na tom, abyste měli chuť na něco šíleného, něco divného, něco, u čeho musíte zapojit svou fantazii. A pokud toto všechno splníte, můžete se těšit na naprosto skvostné, poutavé a několika-dílné vyprávění. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Tři vyvolení můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *