Temná věž III. – Pustiny – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2020
Počet stran: 462

„To jsou hloupé otázky,
hloupé hry já nemám rád.
Jsem jen obyčejný vlak
a takový zůstanu.“

Magická směs fantasy a hororu, vizionářská série Stephena Kinga, která se nepodobá ničemu, co jste kdy četli
Pustiny vyprávějí o tom, co se přihodilo poutníkům Středosvětem několik měsíců poté, co byly otevřeny poslední dveře na břehu moře. Ušli už pořádný kus cesty do vnitrozemí. Doba odpočinku končí a začíná doba učení. Susannah se učí střílet… Eddie se učí vyřezávat… a pistolník se učí, jaké to je… přicházet kousek po kousku o rozum.

Třetí díl Temné věže je za mnou a musím uznat, že se mi tato série dostává čím dál více pod kůži. Výpravná, ba přímo epická pouť tří lidí Středosvětem se pro mne stala drogou, jejich životy a situace, do kterých se dostávají, mi nedávají spát. Ve chvíli, kdy jsem otevřela první díl, netušila jsem, že už u třetího s názvem Pustiny se ze mne stane závislák, který nebude mít dost všech divných věcí, jež se v příběhu odehrávají a bude chtít stále víc.

V tomto díle se opět setkáváme s Eddiem, Susannah a Rolandem, kteří putují podél paprsku k Temné věži. Ovšem nejdou sami, přidají se k nim dva důležité články, dvě nové postavy. No, postavy. Jedna postava a k tomu Och.
Autor se pustil do vyprávění přesně tam, kde skončil předchozí díl a v ději se pomalu posouvá dál. Poznáte Šarika, na chvíli se ocitnete zpátky v New Yorku, bude se vás snažit chytit a sežrat dům, uvidíte věci nevídané, uslyšíte neslýchané.
Eddie se pokusí otevřít dveře do jiného světa, pomocí svého umu ve vyřezávání, který jeho bratr Henry zlehčoval, Susannah mu bude krýt záda trochu „brutálním“ způsobem, Roland bude všechny a všechno usměrňovat, a pokud se jim to podaří, možná se potkáte i se samotným Tikytákem, a toho nikdo potkat a poznat nechce.
Když ke všemu přičtu ještě shledání s Blainem, tak mi můžete věřit, že vás čeká neskutečné dobrodružství.

„Vidím dveře červený a chci je mít černý,
žádný barvy, nikdy víc, chci, aby zčernaly,
vidím holky chodit kolem oblečený v letních šatech,
hlavu musím otáčet, než se v ní tma rozplyne.“

Kniha Pustiny je knihou třetí ze série a je opravdu nutné, abyste četli všechno postupně. Autor navazuje příběhy na sebe a mnohokrát se vrací, byť jen v lehkých nuancích do minulosti, tudíž když nebudete číst díl za dílem, některé souvislosti vám utečou a nebude vám to dávat smysl.
Jak už jsem psala v minulé recenzi na předchozí díl, tato směska fantasy a skoro hororu je něco, co se vymyká běžnému stylu autora, takže do tohoto čtení musíte jít bez očekávání a je vyloženě „nutné“ mít na to chuť, chtít poznat něco nového. Pokud se od začátku budete „nutit“, tak vás tato série nechytne. Je potřeba nechat ten čas uzrát a poté dokážete ocenit, jaký svět, jaké charaktery Stephen King vymyslel.

A když to vezmu kolem a kolem, autor si drží svůj standart. Ze začátku knihy Pustiny se pomalu rozpovídá, přišlo mi, že se nic neděje a jen lenivě s hrdiny ležím na pláži. Ovšem ve chvíli, kdy se něco začne dít, tak se TO děje až do konce a příběh se stává napínavější.
Líbí se mi, jak autor dokázal navázat minulost s přítomností, jak mi spousta věcí začala až posléze dávat smysl, ale také mi spousta věcí ještě nesedí a proto se těším na další díl, který už tu na mne čeká.

Jestli přemýšlíte, že sérii Temnou věž vezmete do rukou, neváhejte. Je to výpravný epos o neobyčejných lidech, kteří se dostanou někam, kam se dostat nechtěli (aspoň tedy ne všichni), ale sžijí se s tím a v jeden okamžik všichni zjistí, že mají stejný cíl, ač od prvopočátku tomu tak nebylo.
Kniha Pustiny mne utvrdila v tom, že nechci přestat sérii číst, že chci mnohem víc než doposud a zvlášť poté, co se objevil na konci čaroděj, jsem napnutá jako kšandy. Však čtvrtý díl, který tu mám nemá název Čaroděj a sklo jen tak pro nic za nic.

Takže já jdu pokračovat ve čtení a vy všichni se mějte fajn.

Dara

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Pustiny můžete zakoupit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *