Temná věž V. – Vlci z Cally – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2020
Počet stran: 640

„Už-je-tam a už je to,
zasaď kořen, hop na to,
hop-ala, hop-ala,
ať je velká úroda.“

Magická směs fantasy a hororu, vizionářská série Stephena Kinga, která se nepodobá ničemu, co jste kdy četli
Tentokrát cestovatele nečekaně vyhledají vesničané, kteří je požádají o pomoc, neboť jsou sužováni bytostmi, jež nazývají Vlky. O pistolnících z rodu Eldova je totiž známo, že žádost o pomoc nikdy neodmítnou. Ale i zdánlivé zdržení může znamenat komplikovanou ztrátu na cestě Paprsku. Po vrcholném utkání ve skleněném paláci s Rolandovým dávným známým a po strašlivém odhalení se čas opět změní. Cestovatelé pochopí, že je někdo přenesl zpátky na stezku Paprsku. Hned poté objeví vzkaz: „Vzdejte se Věže. To je poslední varování.“

Vlci z Cally je pátý díl série Temné věže. A za mě, jednoznačně nejlepší díl. Doposud. Může se ještě stát, že jej některý předčí, což by nebylo nic nenormálního, protože Stephen King v tomto vyprávění odvádí neskutečně úžasnou, skvělou, bravurní práci. Je to dokonalost sama, čte se to samo, při každé akci se cítím, jako bych byla součástí hrdinů a jejich příběhu.

Hlavní hrdinové zůstávají neměnní. Roland, Susan, Eddie, Jake a můj milovaný, věřím, že všemi zbožňovaný Ochu. Tentokrát se všichni dostanou do vesnice, která je sužována Vlky a rozhodnou se pokusit pomoct všem obyvatelům.
K tomu se seznámí s knězem Callahanem (až se dozvíte jeho minulost, budete naprosto u vytržení, protože tohle rozhodně čekat nebudete!), poznají sílu žen Orizo a co všechno tohle něžné stvoření zvládne (a hlavně s čím) a někteří hrdinové dokonce potkají nové přátele, se vším všudy, ovšem jestli jim to vydrží… těžko říct, protože znáte Stephena Kinga, u něj si naprosto ničím nemůžete být jistí. 🙂

„Dobrý večer, pánové.“
„Kéž se ti daří,“ řekl jeden a dotkl se čela.
„Kéž se tobě daří ještě lépe,“ odpověděl Roland. „Paní hodila talířem a hodila jím dobře, tak?“
„Říkám díky,“ souhlasil další. „Paní rozhodně nepatří do starého železa.“

Vlci z Cally, podle mého názoru, předčili všechny předešlé díly. Četli se jedna báseň. Ač vím, že autor se rád pomalu protlouká dějem a nechává často čtenáře tápat a téměř podřimovat, než se objeví něco akčního či dramatického, tady to rozhodně neplatí.
Od začátku jsem byla doslova a do písmene úplně mimo. Pořád se něco dělo, stále jsem sledovala každý krok hrdinů a očekávala, kde zase něco vyskočí, kde se co šustne.
A taky jsem každou stránku očekávala, že mi autor něco provede s hlavními hrdiny, protože to od něho očekávám především. 🙂 A stále nic, byla jsem ve střehu opravdu každičkou minutu a čtení si užila na maximum.

Pokaždé, co zaklapnu knihu s dalším dílem Temné věže, vzpomenu si na pocit, který jsem měla při čtení toho prvního, jak se mi do toho nechtělo, jak jsem hledala tu správnou náladu, abych začala sérii číst.
A teď? Teď jsem naprosto nadšená, nechápu, co všechno autor dokázal vymyslet a hlavně, jak úžasně dokázal do této série zakomponovat i některé svá díla. Převážně čtu s údivem ve tváři a s nevěřícím úsměvem na rtech, protože tohle je prostě a jednoduše pohádka. Nemyslím pohádku jako pohádku, ale jako pohádku. 🙂 No, věřím, že mi rozumíte.

Nevím, jestli mám ještě psát nějaké doporučení, kdo by si tuto sérii mohl přečíst. Nemyslím si, že by to mělo cenu. Protože vím, že ti, kteří si Temnou věž chtějí přečíst, přečtou si ji, kdo nechce, nepustí se do ní.
Ale ukončím tohle mé krátké povídání jinak – jaký je váš nejoblíbenější díl této série? Jsou to Vlci z Cally nebo mám očekávat, že jej ještě některý skočí? 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Vlci z Cally můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *