Temná věž VI. – Zpěv Susannah – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2020
Počet stran: 373

„Nebudeš mi stát v cestě!“ zasyčela jí Mia do ucha. Susannah ucítila jemnou spršku slin. „Nebudeš stát v cestě ani mně, ani mému chlapíčkovi. Protože já jsem silnější, slyšíš? Jsem silnější!“
Susannah o tom nepochybovala, když ji ta druhá postrkovala k šířící se trhlině. Aspoň v této chvíli.
Prostrkala ji trhlinou do skutečnosti. Okamžik se jí zdálo, že jí kůže hoří a zároveň je pokryta ledem. Někde řinčely todesové zvonky a potom-„

Magická směs fantasy a hororu, vizionářská série Stephena Kinga, která se nepodobá ničemu, co jste kdy četli
Šestý, předposlední díl knihy je jako přebírání nitek těsně předtím, než je autorovy prsty umným hmatem přeskupí do zcela nového tvaru. K nitkám je navázáno mnoho světů a příběhů, které se před našima očima propojují v jediný mnohotvárný celek. Jak už název naznačuje, kniha je věnována především osudům Susannah, té, která se dělí o svou mysl a tělo nejen s Dettou a Odettou, ale také s Miou. Zjistíme, jaké jsou důvody a cíle Miina počínání, zatímco zbytek ka-tet, Roland, Jake, Ochu, Don Callahan a Eddie, napínají všechny síly, aby Susannah zachránili a mohli pokračovat k cestě k Věži. 

Absolutně nemám páru (nevím), jak tahle série dopadne. Absolutně nemám páru (nevím), kde v sobě objevuje autor taková temná zákoutí, která vedla jeho myšlenky při psaní Temné věže. Co ale vím na tuty (jistě) je to, že Zpěv Susannah je opět skvělé čtení, je cítit, že se série blíží k závěru, ale pochopíte, že autor ještě zdaleka nevystřílel všechny své bomby.

Pokud máte tuto sérii ještě před sebou, nečetli jste ani předchozí díl, raději nečtěte dál. Tak, křížek, zavřít okno prohlížeče. Hotovo?
Už jsme tu jen my, kteří aktuálně čteme nebo máme přečteno? Ok. A pokud tu je i někdo jiný, kdo se nebojí spoilerů – tak obligátní věta našich maminek: „Já tě varovala“.

Ač nerada prozrazuju věci, které jsou důležité, obzvlášť v sériích, mám pocit, že u šestého dílu se tomu tak úplně neubráním, protože bych pak neměla o čem psát. Tedy měla, mohla bych napsat, že Zpěv Susannah bylo skvělé čtení a skončit, jenže to by se nelíbilo ani mě a ani vám.
Proto se trochu ponoříme do příběhu. Naše slavné ka-tet se muselo rozdělit. Susannah bojuje sama se sebou a Miou, Roland bojuje po boku Eddieho a Jake, Ochu s pér Callahanem. Nebudu vám říkat, proč se rozdělili, k tomu se dostanete při čtení, ale můžu vám slíbit, že se opět nebudete mít čas nudit.

Navíc v jednu chvíli se dostanete do domu k někomu, u kterého by se chtěl snad ocitnout každý a vy díky tomuto příběhu máte šanci. 🙂
Já jsem byla naprosto konsternována tím, co všechno si autor zase vymyslel a hlavně, pořád mi tak nějak nedochází, jak tohle může dopadnout. Nemůžu se dočkat konce, i když se ho bojím, protože tato série se mi fakt líbí a nechce se mi hrdiny opouštět.

„Hopala-hop-ďas,
Ta druhá je tu zas.
Jméno znáš, možná i tvář,
jenže přátelství se nedočkáš.“

Jsem ráda, že v díle Zpěv Susannah dostala právě Suze více prostoru a může se projevit jako silná, odvážná žena, ač má své mouchy a tak nějak více osobností.
Ale na druhou stranu mě mrzí, že tentokrát Jake a Ochu jsou v ústranní. O to víc se fakt těším na závěrečný díl, který bude (jak pevně doufám) epický, a dá všem hrdinům dostatek prostoru, aby se v mých očích stali tím nejlepším, co mi svět okolo Temné věže mohl nabídnout.

Já se nechci opakovat, ale nemůžu si pomoct. Tato série se pro čtenáře, který se do ní pustí, musí stát návykovou. Je až neskutečné, jak autor do příběhu dokázal dostat nejen kousky sebe sama, ale také svých děl či jiných autorů. Je to taková směska všeho, ale má hlavu a patu, má nepředvídatelný konec (jasně, je nepředvídatelný, protože ho pořád nevím, ani malinko netuším), má úžasné postavy, má náboj, drive a hlavně, má Ocha, kterého zbožňuju k zbláznění a doufám, že mi ho autor nechá žít! 🙂

Takže jako už pětkrát, dnes po šesté… jestli si chcete přečíst sérii, která je neobvyklá, která je návyková, která vás pokaždé, s každým dalším dílem bude překvapovat, pusťte se do této směsky fantasy-hororu-thrilleru od Stephena Kinga.
Věřte mi, budou se dít takové věci, až budete mít pocit, že se zem pod vašima nohama naklání…

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Zpěv Susannah můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *