Tiché zlo – Emma Viskicová

Autor: Emma Viskicová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Počet stran: 229

„Téda,“ uklouzlo mu, když se podíval na hodiny u postele.
„Jo, hustej výkon. Myslím, že jsem se ještě nikdy nestala svědkem třináctihodinového spánkového maratonu. Musela jsem odolat touze kontrolovat, jestli vůbec ještě dýcháš.“
Drbal se na obličeji. „Myslím, že jsem kus mozku nechal na polštáři.“
Vrazila mu do ruky kafe. „No, tak si ho vrať tímhle, máme spoustu práce.“

Calebův přítel z dětství a obchodní partner Gary byl brutálně zavražděn. Zlámali mu prsty, prořízli krk. Navíc policie podezírá Caleba, že on je vrah. Cítí se vinen za Garyho smrt, touží po pomstě a chce dokázat svou nevinu, pustí se tedy do pátrání na vlastní pěst. caleb a jeho přítelkyně Frankie, bývalá policistka, se vydají po jediné stopě, kterou mají – jméno Scott. Nikdo neví, kdo je Scott. Ale Scott je vždy napřed.
Jenomže Caleb je hluchý. V tichu, které ho obklopuje, se naučil porozumět lidem skrze signály skrývající se za každým úsměvem, grimasou, dotykem. Jenomže neslyšená a špatně odezíraná slova mohou způsobit problémy…

Emma Viskicová je autorkou kritikou oceňované kriminální série s hlavní postavou Caleba Zelice – Tiché zlo (Ressurection Bay, 2015) a And Fire Came Down (2018) již vyšly, třetí díl Darkness For Light právě dokončuje, s podporou grantu vládní agentury Australia Council for the Arts.
Její debutový román Tiché zlo získal mnoho ocenění. Za všechny jmenujme 2016 Ned Kelly Award ve třech kategoriích a nominaci na nejprestižnější britskou cenu pro autory krimi a detektivek Gold Dagger and New Blood Awards. Druhý díl série And Fire Came Down byl v roce 2018 oceněn Davitt Award a umístil se v širší nominaci na International Dublin Literary Award.
Aby vytvořila skutečně reálnou postavu Caleba Zelice, věnovala se mj. studiu australského znakového jazyka, tzv. Auslanu.
Než začala psát, věnovala se Emma Viskicová klasické hře na klarinet. Během své hudební kariéry hrála s José Carrerasem, novozélandskou sopranistkou Dame Kiri Te Kanawa, ale i na firemní party končící rvačkou.

Přiznám se k jedné věci – mě se nelíbí obálka. 🙂 To oko, ta „kůže“, ten člověk, nahání mi husinu. Pokaždé, co jsem se na tu obálku zadívala, tak mi bylo nějak divně. No, ale teď už k věci. Tiché zlo je velmi dobrá detektivka, která mi sice ze začátku dělala problémy s uchopením nastalé situace, ale ve chvíli, kdy se začalo všechno rozjíždět, už to stálo za to!

Caleb je hluchý. Když byl malý, stal se mu úraz (buď si neuvědomuju, že by to v ději bylo popsáno nebo to tam opravdu nebylo), ale každopádně žije dál svým životem. Pracuje s kamarádkou, bývalou policistkou Frankie, která je starší než on, ovšem výborně se doplňují.
On sám umí perfektně odezírat ze rtů a dá se říct, že se se svým handicapem naučil žít stoprocentní a plnohodnotný život.
Jednoho dne je jeho blízký kamarád zabit obzvláště brutálním způsobem a postupem času zjistí, že ti vrazi jdou i po něm, jeho přátelích, jeho bývalé manželce… Musí zjistit, kdo to je, proč po něm jdou, co chtějí nebo nechtějí. Jelikož má nějaké indicie o tom, že by policie mohla být zkorumpována, s Frankie začnou pátrat na vlastní pěst.
Jenže… Je ten, kdo se tváří býti přítelem, opravdový přítel? Jak moc dobře zná všechny své blízké, může věřit bratrovi, který má špatnou minulost? Může věřit bývalé manželce? Může věřit své kolegyni? Může věřit, že jeho nejlepší, teď už mrtvý kamarád, byl opravdu jen nezištný milující otec od rodiny?
Na všechny otázky dostanete odpověď v této útlé knížce a musím říct, že autorka má opravdu našlápnuto na velmi dobrou sérii detektvních příběhu se sympatickým, někdy i vtipným, hlavním hrdinou.

Tiché zlo je knihou, která přináší svým čtenářům zase něco jiného. Už jen tím, že hlavní hrdina je hluchý, pozorovat jeho chování v běžném životě, jeho pocity a jeho způsob dorozumívání je zajímavé.
Další věc, která se mi líbila, tak byl fakt, že v ději jde autorka rovnou na věc. V příběhu nenajdete žádné hluché místo a jak se říká – akce střídá akci. Pořád se něco děje, ke konci jsem už dokonce měla pocit, že nemám ani čas se nadechnout.
Pak přišlo rozuzlení a já o ten dech skoro přišla. Bylo to nečekané, nevěřila bych tomu. A samotný konec, co se týče hlavního hrdiny a jeho nejbližších, je docela otevřený, takže jsem rozhodně zvědavá, jak to bude pokračovat.

„Víš, celou tu dobu se mi po tobě hrozně stýskalo a přemýšlela jsem, jestli jsem udělala dobře, když jsem tě opustila, ale přitom jsem úplně zapomněla, jak hrozně osaměle jsem se v našem manželství cítila. Protože já tě nikdy neměla, viď? Nikdy jsem neměla tvé skutečné já. Jen tu maličkou část, kterou jsi mi byl ochotný odhalit.“

Pokud vám na knižním trhu chybí detektivka, která by měla opravdu spád, zajímavé hrdiny a něčím neobvyklé, tak Tiché zlo by vás mohlo, aspoň v některých bodech, uspokojit. Díky tomuto příběhu a také díky autorčině umu, zažijete rychlou a drtivou jízdu, kde nebudete tušit, kudy nahoru a kudy dolů, dokud vás hlavní hrdina nenavede na správnou cestu.

Pro mě byla tato kniha jiná i v tom, že si nedokážu pořádně představit jak hrdiny (myslím jejich vzezření), tak prostředí. Některé věci byly popsány do detailu, jiné nebyly skoro vůbec a to je asi jediné, co mi trochu vadí a díky tomu nedávám maximální hodnocení. Některé popisy zase byly jen tak napůl a mi k dokonalosti chyběly podrobnosti. Ale to je asi můj osobní problém, na příběhu, napětí a obrátkách celého děje to nic nemění.

Rozhodně doporučuji všem milovníkům detektivek. Věřím, že čtením se zabavíte, poznáte nové hrdiny a třeba tak, jako já, budete napjatě očekávat další díl. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Tiché zlo můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

2 odpovědi na “Tiché zlo – Emma Viskicová”

  1. Neslyšící, ne hluchý. Překlad terminologie je bohužel špatně (blíže rozvaříme u nás v recenzi). Caleb ztratil sluch po meningitide v pěti letech (je to v knize). Jinak souhlasím, bylo to akční a konec jsem vážně nečekala. Obálka je strašidelná, ale líbí se mi. Celá ta kniha je zase něco nového a to si myslím nemůže trhu s detektivkami uškodit :).

    1. Díky za opravu… ta meningitida mi unikla, takže taky díky. Jo a souhlasím, proto to taky zmiňuji v recenzi, že je to něco jiného a díru do světa detektivek určitě udělá 🙂 Jsem zvědavá na pokračování, jestli u nás vyjde..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *