Třetí na řadě – Allison Brennanová

Autor: Allison Brennanová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2020
Počet stran: 464

„Miláčku, nože nejsou na hraní,“ volala jeho matka z kuchyně, kde zrovna pekla sušenky. „Tohle není hračka. Je to nástroj, který má sloužit svému účelu.“
Sloužit svému účelu.“

Tři dny do další vraždy. Šest dní, než zemře jeden z nich.
Když policistka Kara Quinnová náhodou objeví tělo mladé ženy, spouští se tím vlna chaosu a paranoie. Způsob vraždy totiž ukazuje na dokonale kontrolovaný vztek psychopata a profil zločince odpovídá tzv. Trojkovému vrahovi, sériovému zabijákovi, který za sebou nechává vždy tři oběti v rozestupu tří dnů, než na tři roky zmizí. A mrtvá z Liberty Lake značí start nového cyklu.
K případu je přidělena nově vzniklá mobilní vyšetřovací jednotka, založená agentem FBI Mattem Costou pro operace v odlehlých oblastech bez dostatečného pokrytí policejními složkami. Přestože ale speciální tým posílený Karou dělá, co může, vyšetřování neprobíhá zrovna hladce. Nemají svědky, nemají důkazy, ale ze všeho nejvíc – nemají čas.
Nejenže do další očekávané vraždy zbývají necelé tři dny, ale pokud se Kaře a Mattovi Trojkového vraha nepodaří zastavit, za další tři bude na řadě policista – dost možná jeden z nich.
První díl nové detektivní série.

Doslova by se dalo říct, že nakladatelství Metafora chrlí na své čtenáře jednu pecku za druhou. Po Útočišti, ze kterého jsem si doslova sedla na zadek, se mi dostala do rukou knihu s názvem Třetí na řadě, první díl nové detektivní série a já jsem opět nadšená téměř do nebeských výšin.

Kara Quinnová je ženou zákona, pátrá po všech zloduších, ale v přestrojení, je tedy policistkou v utajení.
Jednoho dne, kdy má nucenou dovolenou, kterou tráví doma u své babičky v Liberty Lake, si v průběhu jejího výběhu všimne něčeho zvláštního, a když se přiblíží najde tam mrtvolu ženy.
Strhne se klasický kolotoč, který známe ze všech knih, až na jednu výjimku. Objeví se Matt Costa, agent FBI, přebírá případ, protože jde o Trojkového vraha. Tento sériový vrah má svou „rutinu“ podle které zabíjí a při vyšetřování vychází najevo, že Liberty Lake je vrahova cílová stanice, a že může jít o život komukoliv, kdo tu bydlí, a nejen jim… Ale i policistům, Costovi a dokonce i Quinnové.

Nebudu se více pouštět do „rozboru“ děje, protože je toho tolik, co se v příběhu Třetí na řadě děje, že bych mohla prozradit, co nechci. Ale to, co chci, je rozhodně vás upozornit na hlavní postavy, na Quinnovou a na Costu.
Kara Quinnová je naprosto skvěle napsanou ženskou postavou, je to žena, která má prořízlou pusu, nebojí se nejdřív mluvit a pak přemýšlet, ale když jde o zodpovědnost, tak ví, co má dělat. Nechodí po žádném vzdušném obláčku, ale je pevnýma nohama na zemi, umí si užívat a hlavně cenit vlastního života.

„Nesmí se nechat přemoct vztekem, to mu nepomůže. Cítil, jak se o něj pokouší, požírá mu vnitřnosti. Podařilo se mu přežívat, protože se to naučil ovládat. Natrénoval si trpělivost a sebezapření. Věděl, že nesmí udělat nic, aniž by si to předem pořádně promyslel. Aniž by se připravil na všechny možnosti.“

Druhou postavou, o které vám chci napsat trochu více, je Matt Costa. Tento chlap vám, milé ženy a dáme, vyrazí dech. Už od prvního jeho výskytu na stránkách jsem si jej začala představovat jako (teď pardon za ten výraz) alfa samce, a pořád mi to bylo potvrzováno.
Tím, jak jednal, co říkal, jak dokázal být tvrdý, ale také citlivý, jak se uměl v určitých situacích zachovat, ač mu to příjemné nebylo. A ty jeho španělské fráze, ty tomu dodávaly korunu.
Třetí na řadě je knihou, kterou bych ráda viděla zfilmovanou a víte proč? Právě kvůli těmto dvěma hrdinům, o kterých jsem se teď více rozepsala. Ani jeden z nich neměl chybu.

Teď ještě k ději. Ten autorka vymyslela také na jedničku. Nemám mu co vytknout. Bylo to napínavé a hlavně dobře propracované. Líbilo se mi prostředí, kde se příběh odehrával, líbily se mi dialogy, přemýšlení nejen Trojkového vraha, ale také chování a uvažování policistů okolo, kteří působili opravdu jako muži zákona.

Pokud hledáte vážně dobrý thriller, začátek nové série, u které budete netrpělivě čekat na další díl, tak se podívejte po knize Třetí na řadě. Můžu jej vřele doporučit. Kapitoly kratší, dialogy někdy vtipné, vždy úderné, bez zbytečných kudrlinek, skvělé prostředí, úžasné charaktery… A takto bych mohla pokračovat. Skvělé!

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Třetí na řadě můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *