Třicátý kilometr – Kateřina Dubská

Autor: Kateřina Dubská
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2023
Počet stran: 224

Miroslav touží utéct. Ale kde k tomu vzít odvahu?
Tomášovi chybí jeho žena, a tak hledá útěchu na těch nejbizarnějších místech.
Nina má smutek. A ten ji oklikou přivede k ní samé.
Ivana chce jediné – hlavně neskončit jako její máma!
A Lukáš? Ten šlape na pedál, co to jde. Nikdo totiž neměl čas mu říct, že občas je nejlepší zpomalit.
Na třicátém kilometru se splétají životní nitky, které jsou tak povědomé, jako bychom jejich aktéry znali ze sousedství. Osudy několika generací bytostně vyvěrají z naší současnosti a světa, který žijeme. V důmyslně komponovaném kaleidoskopu příběhů na sebe narážejí životní reality natolik odlišné, že nemůže přijít nic jiného než tvrdý náraz. A ten vždy vyvolává otázky… Odkud ve skutečnosti pramení naše rozhodnutí? Jaké otisky na nás zanechali ti, kteří se nás pokoušeli vychovat, jak nejlépe dovedli? A kdo kreslí trajektorie našich životů – my sami, nebo osud? Román Kateřiny Dubské nepřináší záchranu v podobě životní navigace ke stažení do mobilu, ale nabízí naději, že vždy můžeme správně odbočit nebo šlápnout na brzdu.

Nejznámější román Kateřiny Dubské – Člověk Gabriel mě sice minul, ale slyšela jsem a četla na něj samou chválu. Proto když se mi dostala do rukou její kniha Třicátý kilometr, ani na vteřinu jsem neváhala a pustila se do čtení, jen proto, abych zjistila, že tímto směrem mé kilometry nejedou…

V knize Třicátý kilometr je několik postav a vy se budete postupně s nimi seznamovat a to jednotlivě. S jejich životy, s jejich osudem, plány. Jak píšou ostatní čtenáři, i mi se zdálo, že jde spíše o povídky, než jednotný příběh, ale to mě pak autorka překvapila, jak ke konci všechno propletla dohromady a stalo se z toho ucelené vyprávění.
Ale to, co se mi fakt nelíbilo, tak byl můj pocit při čtení – se mi zdálo, jak kdyby autorka moc tlačila na to, abych pochopila všechny ty morální důsledky a jakési ponaučení… V knihách je tohle fajn, ale když to pomalu vyplývá na povrch, ne když je to takovou silou zdůrazňováno, ač se to autorka snažila zakrýt, moc se to nepovedlo.

Jedno se ale autorce upřít nedá a musím to pochválit a to je její způsob psaní a hlavně vyjadřování. To hladilo přímo na duši, o tom žádná. A ti hrdinové, o kterých v knize Třicátý kilometr jde jsou obyčejní lidé, klidně to můžou být vaši sousedi, takže za tuto uvěřitelnost dávám další plusový bod. K některým budete mít blíž, jiní vám třeba nebudou sympatičtí, ale tak stejně je to v reálném životě, tudíž za mě dobrý.

Celkově je to za mě takový průměr. Čekala jsem wow knihu, což jsem nedostala, ale zase je to příběh, který mi měl co dát, minimálně příjemně strávené chvíle, i když mám pár výtek, vůbec mi nevadí, že jsem mu věnovala pár volných hodin. Takže kdo má rád příběhy ze života obyčejných lidí, určitě knihu Třicátý kilometr doporučuji.

Hvězdné hodnocení: 3 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Třicátý kilometr můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *