Trnitá sklizeň – Corban Addison

Autor: Corban Addison
Nakladatelství: Fortuna libri
Rok vydání: 2018
Počet stran: 399

„Cameron svraštil čelo. „Chceš říct, že systém se nedá napravit?“
„Ne,“ odvětil Salazar. „Ale je v tom jeden paradox. Všichni se shodnou, že je špatné zneužívat dělníky. Ale vláda podnikatele chlácholí, aby podnikání neodešlo jinam. A podnikatelé chlácholí konzumenty, aby nepřestali utrácet peníze. A konzumenti nenahlížejí za kulisy, protože se jim zamlouvají ceny, za které nakupují. Když se objeví něco jako Millennium, všemi to otřese. Ale nic se nezmění, dokud to lidé jako ty nezačnou brát opravdu vážně.“
Upřel oči na Camerona. „Myslíte to opravdu vážně, pane Alexandere?“

Svět obletí šokující fotografie těla mladé dívky, která se pokusila skokem z okna přežít děsivý požár oděvní továrny v Bangaldéši, kde pracovala. Přes ústa si dala jako ochrannou masku dětské kalhoty, které se právě chystaly na export. Tragický osud děvčete tak svedl dohromady vysoce postaveného manažera oděvní firmy, který se rozhodl inkognito bojovat proti nelidským podmínkám zaměstnanců v továrnách, a novináře hledajícího vykoupení. Jejich společným cílem je získat soudní spravedlnost. Postupně tak odkrývají příběhy obyčejných lidí, Sonii, Jashela a Alyi, ze kterých mrazí, protože jsou obětmi moderního otroctví, které s sebou nese sexuální zneužívání, finanční vydírání, nedodržování bezpečnostních předpisů a mnohá další příkoří.

Corban Addison má tituly z práva a inženýrství z University of Virginia a California Polytechnic State University, San Luis Obispo. Ve věku patnácti let začal experimentovat s psaním, zhruba ve stejné době se vyvinul zájem o mezinárodní cestování. Jeho ranými díly byly většinou eseje, úvahy a reportáže, ale jeho pravá láska byla fikce. Osm let hledal příběh s křídly. Nakonec ten příběh našel.
V létě roku 2008, mu manželka vnukla myšlenku, že našel neodolatelný román o globálním obchodu s lidmi. Přes sílící kariéru a rodinu se pustil do cesty, která ho zavedla do Indie a Evropy a do chodeb moci ve Washingtonu DC. V roce se ponořil do světa novodobého otroctví, trávil čas s odborníky a aktivisty v oblasti a tajně šel do nevěstinců v Bombaji.
Z této cesty, se narodily Kroky ke Slunci. Je to román, který spojuje tři velké Addisonova vášně – vyprávění, lidské práva a svět a jeho kultury, v příběhu, který poučuje a přitom baví.

Pokud máte rádi knihy s myšlenkou, životním příběhem nebo založení příběhu na skutečnosti, tak je Trnitá sklizeň pro Vás správná volba. Ať chceme nebo ne, příběh je odrazem dnešní výroby nejen amerických oděvních společností. Najdete zde reálné fakta, které jsou vloženy do hezkého, ale zároveň smutného příběhu.

V příběhu se objevuje hodně postav. Určitě ale stojí za zmínku právník dané americké firmy Presto, Cameron Alexander, Afroameričan, a je hrdý, kam se díky své inteligenci a pracovitosti dostal. I když nesouhlasí s postupy, tak se snaží stát za svou firmou a mezitím hledat východiska, jak se do budoucna některým věcem vyhnout, ale zjišťuje, že svět není černý a bílý a že to, co se sepíše, se v zemích, kde se vyrábí, nedodržuje. A bohužel díky tlaku a podmínkám asi nikdy ani dodržovat nebude. Přiznám se, že jsem s ním ve spoustě věcích souhlasila, někdy prostě i když sebevíc chceme, tak nic nezměníme.

Druhým mužem, který byl důležitý a šel si za svým příběhem, byl novinář Joshua Griswold. Věděl, že je to velmi nebezpečné a složité, ale nevzdával se a chtěl světu ukázat, jak to doopravdy funguje a najít pro všechny ty utlačované lidi zadostiučinění. Chytrý, nebojácný a statečný novinář, další realistická postava, která dodávala příběhu na autentičnosti. Ale dokáže něco změnit jeden článek nebo žaloba? Má taková situace vůbec naději ke změně? A pomůže to všem těm lidem nebo jen zhorší životní situaci, když přijdou o práci?

„Vance vyndal peněženku a vytáhl z ní fotografii, kterou ukázal na kamery. „Ale tohle vám povědět můžu.  Mám dceru zhruba ve věku Sonii Hassanové. Jmenuje se Annalee a je to světlo mého života. Udělal bych cokoli, abych ji ochránil před bolestí, jakou právě teď prožívá Sonia. Jako otec cítím hlubokou empatii s Ashikem Hassanem. Nezazlívám mu jeho hněv. Na jeho místě by mi bylo stejně. Jménem Presta, jménem všech, kterým na téhle společnosti záleží, chci Ashikovi a Sonie a Jashelovi a Alye říct, že je mi to líto. Je mi líto všeho, co jste vytrpěli. Ale já to nezpůsobil. Nezpůsobilo to Presto. Na obvinění budeme reagovat u soudu a odrazíme tento pokus zostudit a zničit příběh velkého amerického úspěchu. Všem vám děkuji, že jste přišli.“

Díky informacím v názvu kapitoly se v knize Trnitá sklizeň budete lépe orientovat, protože sem tam se přeskakuje z jednoho období do druhého. Spousta termínů a názvů firem, kterým možná neporozumíte, nebo se budete ze začátku ztrácet, není na škodu, ba naopak, časem se zorientujete a poté vám vše bude v celém kontextu a dané části jasné.
Nejde o lehké čtení, je třeba se příběhu plně věnovat a soustředit se na to, co čtete, aby jste pochopili, co se děje a mohli jste se nechat vtáhnout do příběhu. A věřte mi, že Vás to vtáhne, budete chtít vědět, jak to bude dál, zda se někomu podaří aspoň něco změnit, zda bude někdo potrestán,jestli někdo pomůže té zmrzačené dívce z fotky, nebo jde ji ještě vůbec nějak pomoct? To jsou otázky, které se mi honily hlavou a já do poslední chvíle čekala, zda budou všechny zodpovězeny a nechtěla knihu odložit.

Knihu Trnitá sklizeň doporučuji všem, kteří umí vypnout a věnovat se pouze knize, kterou čtou a zajímají se o to, co čtou. Je to velmi realistický příběh s emotivním dějem. Každá žena, která ráda nakupuje se určitě nad ním zamyslí, ale protože ví, že to nezmění, tak věřím, že to její lásku k nakupování také nezmění. Ale nezamyslí se nad tím jen ty ženy, co rády nakupují, ale každý, komu se tato kniha dostane do rukou. Já, vy nebo nakladatelé této knihy asi nic nezměníme, ale můžeme obdivovat autora za to, že o tom dokázal napsat silný příběh, který se skrz všechny nás zmíněné může dostávat dál a dál s vidinou, že třeba… někdy… jednou… se aspoň podmínky trochu zlepší ke světlých zítřkům…

Hvězdné hodnocení:


Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Trnitá sklizeň můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *