Trojúhelník záhad a legend – Jiří Bílek

Autor: Jiří Bílek
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2019
Počet stan: 342

„Prostřednictvím více nebo méně známých, ale také zcela neznámých případů projdeme více než pět století, protože právě tak daleko do minulosti sahá historie záhad a legend bermudského trojúhelníku. K některým případům zmizelých lidí, lodí a letadel existuje nebo se podařilo získat poměrně dost údajů, u jiných lze konstatovat jen několik málo faktů, mnohé jsou doprovázeny barvitými legendami, jiné neměly to štěstí a zcela upadly do zapomnění. Nejsou vzácností ani případy, které si jsou podobné jako vejce vejci, což budí někdy dojem, že se opakují.“

O bermudském trojúhelníku četl nebo slyšel asi každý. Prostor Atlantiku vymezený Floridou, Portorikem a Bermudami měl být – a dokonce ještě je – místem záhadných mizení lodí, letadel i lidí, po nichž se nikdy nenašla žádná stopa. Co je toho příčinou, nad tím si marně lámou hlavy nejen publicisté a milovníci záhad, ale i věhlasní odborníci z různých oborů.
Kniha přináší popis více než 160 případů zmizení, k nimž v prostoru bermudského trojúhelníku opravdu došlo, i událostí, které jsou jen tradovanou legendou. Přibližuje také další oblasti oceánů a moří známé větším počtem lodních neštěstí a seznamuje s hypotézami snažícími se tajemství „trojúhelníku smrti“ objasni. Publikace vznikla nejen na základě studia bohaté literatury, ale rovněž údajů poskytnutých správami přístavů, letišť a lodních, leteckých , pojišťovacích a dalších společností.

PhDr. Jiří Bílek, CSc. se narodil v roce 1948 v Teplicích. Absolvent FF UK v oboru archivnictví a pomocné vědy historické, věděckou aspiranturu ukončil v oboru dějin válek a vojenského umění. Jako pracovník Vojenského historického ústavu se specializoval na dějiny druhé poloviny 20. století. Podílel se na vícesvazkových Vojenských dějinách Československa a Historii československé armády. Vedle odborných monografií a studií vydal více než 90 knih, v nichž se většinou snaží spojovat kritický přístup historika s pohledem milovníka záhad.
Mezi jeho nejúspěšnější tituly patří Stále tajemné UFO, Slavné světové podvody, Vojáci druhé kategorie aneb Neříkejte jim černí baroni, Vzlety a pády Karla IV., Marie Terezie či osmidílná série literatury faktu Hádanky naší minulosti a nová řada Bílá místa české historie. Je také autorem detektivních příběhů a historických románů, spolupracuje s revue Přísně tajné, napsal několik scénářů pro televizi a působí také jako překladatel. Je členem Klubu autorů literatury faktu a nositelem literárních cen Egona Kische a Miroslava Ivanova.

Trojúhelník záhad a legend patří svým žánrem mezi populárně naučnou literaturu, ale vůbec se nemusíte obávat, že se na stránkách potkáte s nějakým nudným povídáním. Autor zde velmi čtivě, se zápalem a s lehkostí, aby bylo čtenáři vše jasné, píše o tématu, který každý z nás zná – buď o něm slyšel nebo o něm četl.

Na začátku všeho nám autor oznámí jeho záměr, proč tuto knihu napsal. Poté nastává seznámení s geografií, kde se vůbec pověstný Bermudský trojúhelník nachází a už tam jsem poznávala, že všechno není jen černé a bílé.
Od prvních stránek jsem byla natěšená, děj mě zaujal a čekala jsem na další legendy, na další příběhy a přiblížení této velké oblasti.
Zmiňuje zde i dvě velká jména, a to Charlese Berlitze a L. D. Kusche. Tito dva muži stáli v opozici k sobě samým, kdy jeden tvrdil, co za vším tím mizením lodí a lidí v Bermudském trojúhelníku může, a ten druhý mu oponoval. Bylo zajímavé sledovat, jak se všechny názory postupem času měnily a to nejen těchto dvou velkým postav.

Kniha Trojúhelník záhad a legend není jen čistý, pouhý text, ale je zde spousta fotografií, novinových článků, které vyšly na dané téma. Fotografie různých rytin lodí, které našly svou zkázu v trojúhelníku smrti, ale také lidí, jež nepřežily cestu tímto místem a slehla se po nich zem.
V druhé polovině knize jsou taktéž fotky zmizelých letadel, a najdete tu i různé geografické mapy, ať už to je o místě trojúhelníku, nebo o cestách, kudy lodě pluly, ale nedorazily na místo a tím pádem předpokládané místo jejich potopení.

„Beechcraft – březen 1969
V březnu se měly ztratit beze stopy hned dva stejné dvoumotorové letouny. U prvního se uvádí pouze datum 3. března, u druhého 23. března, posádka Dr. James Horton a Dr. Charles Grigs a let z Kingstonu na Jamajce do Nassau na Floridě. Pokud k události skutečně došlo, pak první letoun (a datum) budou mylné.“

V další části knihy jsou uvedena různá svědectví, které by snad měly objasnit, co se v těchto tajemných místech děje. Od vyprávění o světlech v moři, divné jevy ve vzduchu až po nevysvětlitelné poruchy navigačních přístrojů.
Také je zde zmíněna zvláštní mlha – o které jsem i já slyšela. Objeví se z ničeho nic, v mlze všechno vypadá jinak a najednou po ni není ani památka.

Poté následují různá vysvětlení, některá jsou úsměvná, jiné podivná, jiná docela reálná. Ať už jde o UFO, piráty, vzpoury posádek nebo pojišťovací podvody, podmořské sopky, vodní víry, turbulence… všechno je jednoduše možné a asi nikdy nebudeme vědět, co se těm lodím a strojům a hlavně lidem stalo.

V knize Trojúhelník záhad a legend je spousta informací, všechny zde vypsat nemůžu, ale věřte mi, že je to rozhodně literatura vhodná i pro ty, kteří tomuto žánru neholdují, ale zajímají se o záhady a tajemství okolo Bermudského trojúhelníku.
Autor si získal od prvních stran mou pozornost a udržel si ji až do posledních. Jsem nadšená, že se mi tato kniha dostala do rukou a pokud kolem sebe máte někoho, kdo se zajímá o tohle téma, rozhodně je to úžasný dárek a to nejen pod stromeček.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Epocha, kde si knihu Trojúhelník záhad a legend můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *