Trpaslíci z pařezového domečku – Bohunka Trelová

Autor: Bohunka Trelová
Ilustrace: Michal Sušina
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání. 2019
Počet stran: 104

„Vyběhli z domečku a utíkali za Hryzkou. Mířil přímo k řece, k místu, kde ještě nedávno společně vyráběli potrubí z dutých stvolů rákosu. Dnes tam na ně místo potrubí čekal vor postavený z rákosových stvolů velkých jako mladý stromek. Houpal se spokojeně blízko břehu – úplně jako by lákal k nastoupení.“

Mysleli jste si, že všichni zahradní trpaslíci celý den jen nehybně stojí v lidských zahrádkách? Tak to ani náhodou! Šestice nerozlučných kamarádů ve špičatých čepičkách vás vtáhne do světa plného kouzel, snů a dobrodružství. Vydejte se s nimi na záchrannou výpravu do tajuplné Říše lesních skřítků a prožijte po cestě spoustu legrace, ale i napětí a nečekaných příhod.

Trpaslíci z pařezového domečku je pohádka pro děti, kterou autorka napsala velmi jemně, ale přidala i napínavé pasáže, takže si ji vaši malí čtenáři užijí na sto procent. Je skvělé, že se jedná o celistvý příběh a ne různé příhody, takže se budou nejmenší těšit na to, až nastane večer a oni se vrátí k povídání, jak to s trpaslíky pokračuje.

Líbí se mi i zpracování knihy. Písmo je větší, takže se bude dobře číst i začínajícím čtenářům a ilustrace, o které se postaral Michal Sušina, jsou skvělé. Barevné a vše říkající, takže když se v příběhu mluví o trpasličí holce Deštničce, na obrázku ji bezpečně poznají všichni.

„Trpaslíci měli záhy pocit, jako by leželi v té nejhebčí peřince na světě. Po chvíli si dodali odvahy a vykoukli přes okraj mraku dolů na zem. Viděli pod sebou louky plné květin, kouzelné stromy a potůčky, které vypadaly z té výšky jako šňůrky vinoucí se krajinou.“

Jak už z názvu poznáte, hlavní postavy příběhu jsou Trpaslíci z pařezového domečku. V průběhu jejich života, kdy nestojí jenom jako okrasy na zahradách, zažívají velká dobrodružství.
Jak už to v pohádkách bývá, potkají na svých dobrodružných výpravách zlo, které samozřejmě úspěšně porazí, ale také spoustu jiných tvorů, kteří jim nejednou pomůžou. Je zde odkaz nejen na výhru dobra proti zlu, ale také na přátelství a líbilo se mi, že každý z trpaslíků měl své poslání, a přitom drželi pohromadě a vždy se uměli rozumně domluvit.

Pokud máte v okolí někoho, kdo má rád pohádkové příběhy, tak se určitě poohlédněte po této knížce.
Je napsaná s citem, srozumitelně, a autorka nezapomněla na nic, co má správná pohádka mít. A jako velké plus dokázala krásně popisovat krajinu, přírodu a dává důraz na to, jak je důležité, aby všechno bylo v rovnováze, takže si myslím, že kniha má ve všech směrech přidanou hodnotu, tudíž vřele doporučuji.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Trpaslíci z pařezového domečku můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *