Tunel kostí – Victoria Schwabová

Autor: Victoria Schwabová
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2021
Počet stran: 309

„Nasedneme na metro, svezeme se přes město a vystoupíme na zastávce jménem Denfert-Rochereau.
Venku si všimnu destičky na kamenné zdi budovy, která hlásá 14e: číslo čtvrti, ve které se nacházíme. Během chůze mám oči na stopkách a hledám hřbitov, ale vidím jen samé normální budovy. I tak poznám, že se blížíme, protože cítím, jak je ťuk-ťuk-ťuk duchů s každým krokem hlasitější.“

Královna hrůzostrašných příběhů Victoria Schwabová přináší další napínavou zápletku, která zaručeně nadchne všechny milovníky fantasy.
I v druhém dílu série lovkyni duchů Cassidy Blakeovou pronásledují problémy… a to ještě víc než obvykle. Cass se svými rodiči (a samozřejmě i nejlepším kamarádem, duchem Jacobem) tentokrát zamíří do Paříže, kde Blakeovi natáčí další díly pořadu o nejstrašidelnějších místech světa. Bylo by fajn jíst jeden croissant za druhým a užívat si výhled z Eiffelovky, kdyby v  podzemních katakombách nečíhalo děsivé nebezpečí. Když Cass omylem probudí mocného poltergeista, zjistí, že to není žádný obyčejný duch a zbavit se ho bude možná nad její síly, pokud včas nevymyslí, jak na něj. A času je zoufale málo…
Vydejte se s Cass do světa duchů, přízraků a zjevení a odhalte tajemná zákoutí světů, o kterých jste neměli ani tušení.

Tunel kostí je druhým dílem s lovkyní duchů, Cassidy Blakeovou. I když sama sebe ze začátku za lovkyni nepovažovala, postupem času, kdy se sžívá se svou schopností nakouknout za Závoj, začíná tušit, že se její život bude ubírat úplně jiným směrem, než si představovala.
Tento díl byl za mě o hodně lepší než první, ale to nic nemění na tom, že celá série je skvělá, lehce napínavá a bude bavit nejen děti, i dospělé.

Cassidy má rodiče, kteří se zabývají duchologií. Na různých místech světa hledají ty nejvíc strašidelné místa, kde se staly ty nejhorší, nejbizarnější nebo klidně i nejdůležitější duchařské příběhy, a poté zprostředkovaně o tom vypráví svým divákům v novém dokumentu.
Cassidy má ten problém, že musí s rodiči cestovat – to není ten problém, kdo by nechtěl jezdit po světě – ale problém spočívá v tom, že Cassidy vidí duchy a když její rodiče (kteří o její schopnosti nic neví) vyhledávají ty nejvíc strašidelné místa, určitě si dokážete představit, jak to na Cass musí působit…

A tak se stane, že se Cassidy, se svým nejlepším kamarádem Jacobem, rodiči a jejich kocourem, ocitne v Paříži. Městě lásky, na tom nejvíc romantickém místě. Ale buďte si jistí, že tady jde veškerá romantika bokem, protože Paříž patří mezi ty místa, kde je jedna z největších koncentrací duchů a strašidelných historek.
Teď už se dostávám k jádru pudla, jak se lidově říká – ona totiž Cassidy (ne vlastní vinou samozřejmě), pomůže se dostat na lidský svět poltergeistovi a poslat jej zpátky, dokáže zase jen ona sama.
Jenže její vědomosti na to nestačí a Cassidy, rodičům a vůbec, všem lidem v Paříži, začíbá jít doslova a do písmene o život. Co bude dál? To už se dozvíte v příběhu Tunel z kostí.

„Chodbu ozáří slabé červené světlo a já vstanu a tiše našlapuju tmou. Když se dostanu ke dveřím, tlumená rudá záře už klouže dolů po schodech. Vejdu na chodbu, sáhnu po přívěsku se zrcátkem a uvědomím si, že ho nemám na sobě. Musela jsem ho nechat na nočním stolku. Otočím se, abych pro něj zašla, a vtom se dveře do pokoje zabouchnou.
Chodbou se prožene průvan, náhlý a studený, a já se snažím neroztřást.
„Cassidy…“

Hlavní hrdinka, ač je mladá holka, a Tunel kostí je určen především mladým čtenářům, bude se líbit i těm odrostlejším. Nechová se jako žádné urputné a naivní dítě, ví, že musí zasáhnout, že musí konat to, co je důležité a dělá to bez zbytečných keců.
Neříkám, že nebyly chvíle, kdy bych ji nějak nesrovnala, ale to k příběhu jako takovému patří, díky tomu jsem věděla, že se autorka trefila, protože jsem ten děj „prožívala“.

Tunel kostí je o něco málo lepší než první díl, protože autorka zatlačila na tu strašidelnou linku a místy jsem měla husí kůži. Byly tam správné situace ve správnou chvíli, a když jsem se začetla, dokázala jsem děj vidět před očima, jako by se mi odvíjel film a bylo to opravdu moc fajn.

Dalším plusem krom čtivého příběhu, je i písmo, jež je v knize použito. Teď budu touto informací cílit na mladší čtenáře, protože se jim bude dobře číst – font je větší, kapitoly poměrně krátké, všechno odsýpá tak, jak má.
Pokud chcete vědět, co je Tunel kostí, jak Cassidy zvládne s Jacobem poltergeista a jestli je to nějak nepoznamená, jestli jejich přátelství bude nadále fungovat, i přesto, že je od začátku odsouzeno k nezdaru, poohlédněte se po této knize. Ale začněte hezky prvním dílem, ať víte všechny souvislosti.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Tunel kostí můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *